Co trzeba zobaczyć i zwiedzić w Izraelu?

Izrael przyciąga odwiedzających z wielu różnych powodów. Dla niektórych jest to słoneczny klimat. Dla innych różnorodność miejsc o znaczeniu historycznym, religijnym lub po prostu pięknych, które warto odwiedzić. Jeszcze innych przyciąga fascynujący kontrast między starożytnością w współczesnością. Każda wizyta w tym kraju staje się prawdziwie niezapomnianym przeżyciem. Poniżej przedstawiamy ranking TOP 10 Izraela według Pin Travel. O Ziemi Świtej piszemy także na blogu „Magia Izraela – cudowna podróż do Ziemi Świętej”.

1. Wzgórze Świątynne w Jerozolimie

Jest to jeden z największych obszarów sakralnych na świecie, odwiedzanym przez wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. W starożytności w tym miejscu stała ogromna Świątynia Jerozolimska, najświętsze misce dla Żydów. Obecnie do najważniejszych budowli Wzgórza Świątynnego należą Meczet Al-Aksa (islam), Kopuła na Skale (islam) oraz Ściana Płaczu (judaizm). Wzgórze cały czas jest miejscem spornym między Palestyńczykami a Żydami.

2. Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

Bazylika Grobu Świętego nazywana także Kościołem Zmartwychwstania to najważniejsza świątynia chrześcijańska, znajdująca się na starym mieście w Jerozolimie. Bazylika została wzniesiona w miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W kościele znajdują się cztery ostatnie stacje drogi krzyżowej (Via Dolorosa).

3. Galilea

Region ten dzieli się na Galileę Dolną i Galileę Górną. Do główny atrakcji tego pierwszego obszaru należy Jezioro Galilejskie, gorące źródła i uzdrowiska, Kafarnaum, Nazaret, Góra Tabor, rzeka Jordan i wiele innych ważnych religijnie i historycznie miejsc. Górna Galilea to przede wszystkim piękna natura, warownie z czasów krzyżowców, muzułmańskie fortece, synagogi, rzymskie świątynie, kananejskie pałace.

4. Morze Martwe

Lecznicze właściwości Morza Martwego i pobliskich źródeł znane są od tysiącleci. Turyści przybywają tu licznie przez cały rok, by cieszyć się czystym, wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Miejsce to jest ważnym ośrodkiem uzdrowiskowym. Tutaj można zażyć kąpieli w niezwykle słonej wodzie i w naturalnym, czarnym błocie oraz kąpieli siarkowych.

5. Tel Awiw – Jaffa

Tel Awiw-Jaffa to największa metropolia Izraela powstała dopiero w 1909 roku. Miasto jest pełne kawiarni na świeżym powietrzu, muzeów, pięknych parków i plaż, sal koncertowych i teatrów, eleganckich restauracji oraz modnych centrów handlowych. Tel Awiw jest wymarzonym miejscem dla osób lubiących spacery i odkrywanie nowych nieznanych miejsc. Stara część miasta to Jaffa czyli malownicza dzielnica portowa słynąca z najlepszych restauracji rybnych w kraju.

6. Pustynia Negew

Pustynia Nagew graniczy z Morzem Śródziemnym, Pustynią Synaj, górami Moab i Pustynią Judejską. Wśród piasków Negew odnajdziemy twory przyrody, które zaskakują swoim bogactwem i różnorodnością. Niegdyś część szlaku korzennego ze Wschodu nad Morze Śródziemne, dziś fascynujące miejsce ze starożytnymi klasztorami, warowniami, gdzie jednocześnie można pojeździć na wielbłądzie czy samochodem terenowym. Istniejące na tym obszarze obozy Beduińskie nie zmieniły się za bardzo przez ostanie cztery tysiąclecia.

7. Betlejem

Betlejem to małe miasteczko położone 10 km na południe od Jerozolimy. Miejsce to przyciąga pielgrzymów z całego świata, ze względu na opisanie go w Nowym Testamencie jako miejsca narodzin Jezusa, którego Chrześcijanie uważają za Mesjasza i Syna Bożego. Z kolei dla Żydów Betlejem jest miejscem narodzin izraelskiego króla Dawida. Znajdujący się w miasteczku Bazylika Narodzenia jest jednym z najstarszych kościołów na świecie.

8. Wiszące ogrody Bahai w Hajfie

Hajfa położona u podnóża historycznej góry Karmel to trzecie co do wielości miasto Izraela. Stanowi odrębny świat zapraszający odwiedzających do portu, na plaże i do Świątyni Bahajów. Najbardziej widowiskową atrakcją miasta są perskie ogrody, opadające tarasami z górskiego zbocza, otaczające świątynię ze złotą kopułą. Cały zespół świątynny stanowi ponad 20 różnych budynków oraz 30 różnych ogrodów i tarasów.

9. Klasztor Mar Saba

Mar Saba jest prawosławną świątynią, jednym z największych starożytnych klasztorów znajdujących się na Pustyni Judzkiej. Kompleks świątynny został założony w V wieku przez św. Sabę z Kapadocji. W latach swojej świetności był domem dla ponad 300 mnichów, obecnie stacjonuje tam tylko 20 osób. Kobiety przybywające w to miejsce mogą oglądać klasztor jednie z punktu widokowego zwanego Wieżą Kobiet.

10. Miasto Akka

Akka to historyczne miasto położone nad Morzem Śródziemnym w północnej części Izraela. Dzięki tak strategicznemu położeniu, była niegdyś jednym z najważniejszych miast na świecie miast portowych, a jego historia sięga niemal 4000 lat. Od XIX w. jego rola malała na korzyść sąsiedniej Hajfy. Zespół zabytków Akki znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *