Dlaczego warto pojechać w podróż do Izraela?

Izraela to kraj, który każdy chrześcijanin powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. To ziemia biblijna, kolebka wiary. Dla osoby religijnej, której wiara zakorzeniona jest w Biblii, nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi. Ale Izrael to także bardzo atrakcyjny kierunek dla osób niewierzących lub mniej religijnych. Wszystko to za sprawą cudownych zabytków, surowego lecz pięknego krajobrazu, słonecznego klimatu oraz smacznej, nietypowej kuchni. Do Izraela warto pojechać zarówno na wycieczkę objazdową jak również na wczasy nad Morze Czerwone, Śródziemne lub Martwe. My rekomendujemy poznanie tego kraju na wspaniałej wycieczce „Magia Izraela” w trakcie której zobaczycie najważniejsze atrakcje Ziemi Świętej i nie tylko. Poniżej przedstawiamy program tego wyjazdu. Szczegółowo opisane atrakcje Izraela znajdziecie także we wpisie „TOP 10 Izraela. Co zobaczyć w kraju trzech religii?”.

Dzień 1

Przelot do Tel Awiw z wybranego lotniska w Polsce. Zakwaterowanie w hotelu w Betlejem, kolacja i nocleg.

Dzień 2

Drugi dzień w Izraelu to już bogaty program zwiedzania. Zaczniemy od Góry Oliwnej, wizyty w Kościele Pater Noster i Kościele Wszystkich Narodów znajdującym się w Ogrodzie Oliwnym. Następnie przejdziemy szlakiem Drogi Krzyżowej czyli ulicą Via Dolorosa do Bazyliki Grobu Pańskiego i Golgoty. Kolejnym punktem programu jest słynne Betlejem i wizyta w Bazylice Narodzenia Pana Jezusa oraz przejazd na pustynię do Groty Mlecznej – miejsca cudów.

Dzień 3

Trzeci dzień podróży będzie zdominowany przez Jerozolimę. Zaczniemy zwiedzanie od Wzgórza Świątynnego, na którym niegdyś stała Świątynia Jerozolimska (najświętsze miejsce judaizmu) a dziś można podziwiać Kopułę na Skale i meczet Al-Aksa (święte miejsca muzułmanów). Następnie udamy się spacerem przez Dzielnicę Żydowską pod pradawne wzgórze – Syjon Chrześcijański. Następnie wizyta w Wieczerniku. Tego dnia zobaczymy także Synagogę Grobu Króla Dawida oraz Opactwo Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Na koniec odwiedzimy Muzeum Ofiar i Bohaterów Holokaustu – Yad Vashem.

Dzień 4

Czwarty dzień zaczniemy od przejazdu do Cezarei Nadmorskiej miasta króla Heroda. Następne punkty programu to: Ogrody Bahiatów, miasto Akka, Nazaret z wizytą w Bazylice Zwiastowania NMP (jednej z trzech najważniejszych świątyń Chrześcijaństwa, która stoi na miejscu zwiastowania Najświętszej Marii Pannie przez Archanioła Gabriela). Koniec dnia zostanie zwieńczony wizytą w Kanie Galilejskiej czyli miejsca pierwszego cudu Jezusa.

Dzień 5

Piątego dnia czeka nas na początek trochę inna forma zwiedzania – rejs po Jeziorze Galilejskim. Ze statku będzie można oglądać panoramę Galilei i Wzgórza Golan. Następnie wizyta w Kafarnaum czyli historycznym mieście nad Jeziorem Tyberiadzkim. Następnie zwiedzanie Kościoła Świętego Piotra, Kościoła Rozmnożenia chleba i ryb, a na koniec wizyta w Galilei.

Dzień 6

Dzień szósty pobytu w Izraelu to przejazd nam Morze Martwe, na plażę Neve Midbar, gdzie wykorzystuje się lecznicze działanie wód i osadów błotnych. Czas na zabiegi lecznicze i kąpiel w morzu. Następnie udamy się do Jerycha, gdzie zobaczymy Górę Kuszenia, Sykomorę Zacheusza, a w drodze powrotnej pole widokowe Wadi Qelt.

Dzień 7

Przedostatni dzień pobytu będzie można wykorzystać na samodzielne zwiedzanie Betlejem, zakupy, odpoczynek lub dla chętnych wycieczkę do Tel Awiwu. W stolic Izraela będzie czas na odpoczynek na plaży, spacer wzdłuż promenady, wizyte w Jaffie (historycznej dzielnicy Tel Awiwu).

Dzień 8

Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd na lotnisko w Tel Awiwie. Zakończenie programu i powrót do Polski.

Jak długo trwa lot i kiedy najlepiej pojechać do Izraela?

Izrael jest nowoczesnym krajem, gdzie każdy odwiedzający, niezależnie od tego w jakie sposób lub wypoczywać, znajdzie coś dla siebie w doskonałej ofercie turystycznej, odkrywając jednocześnie świetną i bogatą historię tego miejsca. Wspaniałe plaże, rojne miasta, parki krajobrazowe, uzdrowiska, świątynie, centra handlowe, targi, dzielnice artystów, koncerty na świeżym powietrzu. A przy tym bardzo łatwo jest dostać się do Izraela. Z Polski najwięcej lotów odbywa się z Warszawy i Katowic, ale bez problemu znajdziemy także połączenie z Poznania, Krakowa, Gdańska czy Wrocławia. Lot z Izraela do Polski trwa około czterech godzin. Najlepiej pojechać do Izraela na wiosnę lub jesienią ze względu na bardziej optymalne temperatury powietrza. Tak naprawdę wycieczki odbywają się przez cały rok.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc pojechać do Izraela?

Do Izraela potrzebny jest paszport ważny jeszcze minimum pół roku od daty planowanego powrotu do kraju. Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni.

PODSUMOWANIE:

  • Izrael warto odwiedzić nie tylko z pobudek religijnych, ale także krajoznawczych, wypoczynkowych, zdrowotnych, kulinarnych.
  • Najlepszym terminem na wycieczkę do Ziemi Świętej jest wiosna i jesień, ale wyjazdy odbywają się przez cały rok kalendarzowy.
  • Lot z Polski do Izraela trwa nieco ponad 4 godziny.
  • Dla Polaków przybywających do Izraela obowiązuje ruch bezwizowy, należy jedynie posiadać ważny paszport. Można przebywać na terenie tego kraju do 90 dni bez wizy.
  • Po przyjeździe do Izraela należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu względem czasu polskiego.
  • Choć oficjalną walutą Izraela jest nowy szekel izraelski to udając się w podróż do tego kraju najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie.
  • Kuchnia izraelska (żydowska) jest mieszanką wpływów arabskich, tureckich i dalekoazjatyckich. Z łatwością znajdziemy zapożyczenia dań takich jak arabska pita, grecka baklava czy tureckie tahini.
  • Zwiedzając miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych Żydów powinni być ubrani w rzeczy zakrywające nogi i ręce tak by nie urazić ich uczuć religijnych.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *