Top 10 atrakcji na Majorce. Co trzeba zobaczyć i zwiedzić?

Majorka to królowa Balearów. Od lat kojarzona jest głównie z imprezowym spędzaniem wakacji. Oprócz wielu dyskotek i rozrywkowych kurortów, wyspa kryje mnóstwo światowej klasy zabytków, pięknych miast, klasztorów, portów i plaż. Sprawdźcie co naszym zadaniem koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić na Majorce. Przeczytajcie także „Co ma do zaoferowania Majorka? Dlaczego warto pojechać na Majorkę?”

Stolica Majorki czyli Palma

Palma jest jednym z największych portów nad Morzem Śródziemnym. Liczy ponad 400 tysięcy mieszkańców i co roku zachwyca miliony turystów swoim pięknem i unikatowym klimatem. Na Starym Mieście, pośród krętych uliczek, można podziwiać urzekające budynki w stylu barokowym i katalońskiego Art Nouveau. Najważniejszymi atrakcjami Palmy są jednak katedra La Seu oraz Pałac Almudaina. Ta pierwsza to najświętsze hiszpańska budowla sakralna znoszona blisko 400 lat. Ten drugi to dawna siedziba władców mauretańskich. Inne ważne odnotowania atrakcje to Fundación Pilar i Joan Miró w domu, w którym mieszkał artysta. To muzeum posiada znakomitą kolekcję obrazów, rysunków i rzeźb autorstwa katalońskiego artysty.

Klasztor lluc w centrum Majorki

Klasztor lluc to duchowa stolica wyspy leżąca na wysokości 1400 m n.p.m. i pięknie otoczona z każdej strony górami Serra de Tramuntana. Figura Madonny, La Moreneta, została znaleziona tu jeszcze w XIII wieku, co doprowadziło do tego, że lluc stał się miejscem pielgrzymek i fundacji klasztoru. Świątynia jest najważniejszym sanktuarium na wyspie, swoistą marokańską Częstochową. Wspaniałą drogę krzyżową a właściwie jej stacje zaprojektował słynny Antonio Gaudi. Wstęp kosztuje 5 euro.

Droga do Sa Calobra i Wąwóz Torrente de Pareis

Droga wiodąca do zatoki Sa Calobra sama w sobie jest nie lada atrakcją turystyczną ze wglądu na swoje niecodzienne położenie pośród stromych wzniesień Serra de Tramuntana. Nazwa drogi oznacza gatunek węża, bo właśnie za sprawą swojej krętości przypomina to zwierzę. Droga wije się na przestrzeni 12 km, prowadząc do słynnej zatoki Sa Calobra oraz wąwozu Torrente de Pareis (Rajski Przesmyk), który jest drugim najgłębszym wąwozem w Europie. W tym miejscu kręcono sceny do słynnego filmu „Atlas chmur”. Widoki są tu niezwykle spektakularne.

Miasto Soller oraz port de Soller

Port de Soller na północnym-zachodzie Majorki jest jednym z najgorętszych miejsc na wyspie co sprawia, że uprawia się w tych okolicach owoce cytrusowe. Jest to tak zwana Złota Dolina. Pięknym zabytkowym tramwajem (słynny Orange Express) można dojechać w 20 minut z portu do właściwej miejscowości Soller. Turyści mogą dostać się do Soller także zabytkowym, wybudowanym w 1913 roku pociągiem Ferrovial de Soller. Bilet w jedną stronę z Palmy kosztuje 22 euro. W mieście znajduje się kilka ważnych zabytków, w tym XIV-wieczny kościół parafialny Sant Bartomeu , pomnik poświęcony Najświętszym Sercu Jezusa i klasztor Sa Capelleta przy ulicy Lluc.

Miasteczko Valdemossa na północy Majorki

Na północ od Palmy, w malowniczej okolicy pomiędzy górami Tramuntana i Morzem Śródziemnym znajduje się zabytkowa wioska Valldemossa. Wyjątkowości temu miejscu nadają strome uliczki oraz budynki ze starymi kamiennymi fasadami. Poniżej wzgórza jest piękny port Valldemossa, który nadal ma klimat małej wioski rybackiej. Najważniejszą atrakcją przyciągającą tysiące osób do miejscowości jest zabytkowy kościół Kartuzów, dawny pałac i rezydencja monarchy Majorki. Miejsce owo rozsławił kompozytor Fryderyk Chopin, który spędził tu zimę 1838/39 roku razem ze swoją ukochaną George Sand.

Półwysep Formentor

Na północnym krańcu Majorki, w miejscu w którym koniec pasma Serra de Tramuntana spotyka się z Morzem Śródziemnym leży Cap de Formento. Jedno z najbardziej widowiskowych miejsc na Majorce. Nazwa Półwyspu oznacza dosłownie „koniec Formentora”. Znajduje się tutaj ładna latarnia morska. Chociaż jest ona zamknięta dla zwiedzających to jednak można chodzić po jej skalistym otoczeniu, spoglądając na imponujące klify. Na południe od latarni znajduje się zatokowa plaża Formentor. Jest to piękne, otoczone sosnami kąpielisko z widokiem na góry.

Smocze jaskinie na Majorce

W mieście Porto Cristo na wschodzie Majorki leżą Cuevas del Drach czyli dosłownie „Smocze Jaskinie”. Znajdują się ona wokół jednego z największych podziemnych jezior na świecie czyli Jeziora Martel. Smocze Jaskinie mają prawie 2,5 km długości i nawet 25 m wysokości. Mnóstwo w nich bajecznych formacji skalnych, stalaktytów i stalagmitów. Bilet wstępu zawierający przeprawę łodzi oraz koncert z efektami świetlnymi kosztuje 15 euro dla dorosłych i 8 euro dla dzieci.

Stare Miasto w Alcudii

Otoczona bujną zielenią Alcudia jest jednym z najbardziej malowniczych miast na Majorce. Ta wspaniale zachowana średniowieczna miejscowość, znana jest również z ciekawych zabytków, pysznych dań i tradycyjnych festiwali. Ze starożytnych murów obronnych do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie bramy Xara i Palma oraz renesansowa wieża Sant Ferran. Ważne kościoły jakie znajdują się w Alcudii to Santa Ana i Sant Jaume oraz barokowa kaplica Sant Cristz z obrazem Chrystusa z XV wieku. W mieście znajduje się także stanowisko archeologiczne, ponieważ Alcudia zostało zbudowane na terenie dawnej rzymskiej osady.

Plaże Majorki

Majorka ma bardzo urozmaiconą linie brzegową liczącą ponad 500 km długości i ponad 200 różnorodnych plaż. Blisko 60 spośród nich posiada obecnie status Błękitnej Flagi przyznawany za wyjątkową czystość. Wschodnie wybrzeże wyspy składa się z małych, piaszczystych zatoczek, idealnych do żeglowania i nurkowania. Na zachodzie także nie brakuje ciekawych plaż oraz zjawiskowego klifowego wybrzeża. Do najlepszych i najpopularniejszych plaż na Majorce należą: Santa Ponsa, Cala Millor, Playa de Alcudia, Es Trenc’s, Playa de Formentor i wiele innych.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *