Co trzeba zobaczyć i zwiedzić w Atenach?

Ateny są jedną z tych światowych stolic, którą po prostu trzeba zobaczyć. Miasto jest kolebką kultury, sztuki i architektury, którą nie sposób pominąć na swojej turystycznej drodze. Udało mi się odwiedzić Ateny pod koniec września 2017 roku. Choć na zwiedzanie stolic Grecji miała tylko jeden dzień to i tak całkiem sporo zobaczyłam. Przygotowałam dla was krótkie zestawienie najważniejszych moim zdaniem zabytków i atrakcji Aten. Na samym dole znajdziecie krótkie podsumowanie, które powinno pomóc przy planowaniu waszej podróży.

1. Akropol ateński

Akropol jest dla Aten jak Koloseum dla Rzymu czyli jego perełką i główną turystyczną atrakcją. Jest to płaskie wzgórze zwieńczone charakterystyczną sylwetką Partenonu. To właśnie od tego  miejsca większość turystów rozpoczyna poznawanie greckiej stolicy. Na akropolu znajdują się takie budowle jak Partenon, Erechtejon, Odeon Heroda Attyka, Brama Beulego, Świątynia Nike Apteros, Propyleje i Belweder z grecką flagą. Wybierając się na okropl należy pamiętać o zabraniu dobrego obuwia, nakrycia głowy i butelki wody. Bilet wstępu kosztuje 20 euro (normalny) i 10 euro (ulgowy).

2. Parlament i Grób Nieznanego Żołnierza

Słynny budynek Parlamentu i Grób Nieznanego Żołnierza znajdują się przy placu Sindagma w Atenach. W rejonie tego placu skupiają się ekskluzywne dzielnice, parki, zabytki oraz kilka ciekawych muzeów. Centralną część Grobu Nieznanego Żołnierza stanowi postać leżącego hoplity a wokół niego nazwy pól bitewnych z całej Grecji. Widowiskowa zmiana warty żołnierzy (nazywanych evzonami), którą trzeba zobaczyć odbywa się o każdej pełnej godzinie przez całą dobę, a w niedzielę o godzinie 11:00 wartownikom towarzyszy orkiestra i cała kompania reprezentacyjna w galowych strojach.

3. Stadion Panatenajski

To obiekt w kształcie podkowy zbudowany w IV wieku p.n.e. stanowiący niegdyś arenę igrzysk panatenajskich, odbywających się w trakcie święta ku czci bogini Ateny. Ostatnia renowacja stadionu miała miejsce przed igrzyskami olimpijskimi w 2004 roku. Na widowni mieści się około 60 tys. widzów. Za bilet wstępu trzeba zapłacić 5 euro (normalny) i 2,5 euro (ulgowy).

4. Wzgórze Likavitos

Likavitos to najwyższe wzgórze w Atenach (277 m n.p.m.). Jest oazą ciszy i spokoju. Warto tam wejść lub wjechać płatną kolejką (7 euro w obie strony) by móc podziwiać panoramę miasta. Dolne partie wapiennych zboczy porasta zagajnik sosnowy, a im wyżej tym wzrok cieszą ogromne agawy i opuncje malowniczo wczepione w białe skały. W kilku miejscach są ławeczki, na których można przysiąść, by podziwiać widoki. W połowie stoku działa kafejka z tarasem a pod samym szczytem druga taka restauracja. Na wzgórzu jest kościół Agios Georgios i amfiteatr – miejsce letnich spektakli muzycznych.

5. Agora Rzymska

Charakterystycznymi budowlami Agory Rzymskiej jest Wieża Wiatrów i dorycka Brama Ateny Archegetis. W starożytności kwitł tutaj handel, a wzdłuż agory tłoczyły się sklepiki i warsztaty rzemieślnicze. W południowej części agory stoi Fethiye Dżami czili ceglany meczet wzniesiony w 1456 r. na gruzach bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Za bilet wstępu na agorę trzeba zapłacić 8 euro (normalny) i 4 euro (ulgowy).

6. Dzielnica Plaka

Plaka to najbardziej znana ateńska dzielnica umiejscowiona tuż u podnóża Akropolu. Na niewielkim obszarze Plaki stoją starożytne zabytki, bizantyjskie kościółki, muzea i piękne XIX-wieczne rezydencje. Główną ulicą tej dzielnicy jest Adrianou z mnóstwem sklepików z pamiątkami, biżuterią, ubraniami oraz tawern. Pomimo wysokich cen koniecznie trzeba tutaj zjeść posiłek lub chociaż napić się mrożonej kawy frappe.

7. Agora Ateńska

Grecka agora umiejscowiona na północnych zboczach akropolu, stanowiła w starożytności serce miasta, jego ośrodek polityczny, administracyjny i handlowy. Ateńska agora była przede wszystkim miejscem spotkań obywateli tego pięknego miasta. Uwagę odwiedzających to miejsce skupia świątynia Hefajstosa zwana Tezejonem – najlepiej zachowana budowla ze starożytnych Aten. Agora grecka jest doskonałym punktem widokowym i fotograficznym na Akropol. Bilet wstępu kosztuje 8 euro (normalny) lub 4 euro (ulgowy).

8. Anafiotika

Anafiotika to zadziwiająca enklawa rozciągająca się u wschodnich podnóży Akropolu, ponad zabudowaniami Plaki. To urocze miejsce jest kawałkiem Cyklad w Atenach. Na Anafiotikę składa się kilkadziesiąt maleńkich białych domków o niebieskich drzwiach i okiennicach, stojących przy wąskich bielonych uliczkach i schodach. Nazwa pochodzi od wyspy Anafi, w archipelagu Cykladzkim, której mieszkańcy pracowali przy budowie XIX wiecznych Aten. Domki te były budowane w ogromnym pośpiechu, gdyż istniało wówczas prawo mówiące, że działka, na której stanie pod osłoną nocy zadaszony dom, przechodzi na własność mieszkańców.

9. Ogrody Narodowe

Na południe od Parlamentu rozciąga się piękny park tzw. Ogrody Narodowe. Miejsce to jest pełne egzotycznych roślin, starych drzew i cienistych alejek. Założone na życzenie małżonki Ottona, królowej Amalii w połowie XIX wieku. Na terenie ogrodów jest staw z kaczkami, mały ogród zoologiczny, plac zabaw oraz kafejki. Ogrody Narodowe są także bardzo popularnym miejscem do biegania.

10. Zappeion

Zappeion to piękny neoklasycystyczny budynek centrum kongresowego z II połowy XIX wieku. Gmach stoi pośrodku parku Zappio przylegającego do Ogrodów Narodowych. Nazwa centrum pochodzi od nazwiska jego fundatorów braci Zappas.

Zwiedzanie Aten można sobie zaplanować w trakcie wczasów na wyspie Evia.

Więcej na ten temat znajdziecie we spisach:

Wakacje na wyspie Evia. Dlaczego warto pojechać na tę grecką wyspę?

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 4 Wyspa Evia

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Ateny można odwiedzić o każdej porze roku, jednak najlepszym moim zdaniem okresem jest wczesna wiosna i późna jesień;
  • Odradzam wizytę na Atenach latem, w szczycie sezonu turystycznego, gdyż jest bardzo gorąco i mnóstwo turystów, dlatego mało komfortowo się zwiedza;
  • Warto rozpocząć zwiedzanie Aten od Akropolu, gdyż wcześnie rano jest stosunkowo chłodno i mniej odwiedzających;
  • Z darmowego wstępu na Akropol oraz innych ważnych zabytków można skorzystać 06.03., 05.06., 18.04., 18.05., 28.10., w ostatni weekend września oraz pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do marca;
  • Zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza warto obejrzeć w niedzielę o godz. 11:00 kiedy dodatkowo temu wydarzeniu towarzyszy orkiestra i cała kompania reprezentacyjna w galowych strojach;
  • We wszystkich środkach transportu komunikacji miejskiej Aten obowiązuje jeden rodzaj biletów (autobusy, trolejbusy, tramwaje, metro);
  • Jednorazowy bilet na metro, z którym możemy jeździć każdą linią przez 90 min kosztuje 1,40 euro. Jeśli zwiedzamy przez cały dzień lub kilka dni można zaopatrzyć się w bilet całodzienny za 4,50 euro lub pięciodniowy za 9 euro.
  • Dworzec autobusowy ( Bus Station Terminal B) jest położony stosunkowo daleko od ścisłego centrum. Żeby stamtąd dostać się do Akropolu czy pod Parlament trzeba złapać metro;

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *