Gdzie pojechać na wakacje w Egipcie?

Egipt posiada szeroką ofertę wypoczynku aktualną przez 365 dni w roku. Egipskie kurorty na półwyspie Synaj oddalone są od Europy o niecałe 5 godzin lotu. Szczególnym powodzeniem wśród spragnionych słońca Europejczyków cieszą się jesienią i zimą. Nawet wtedy temperatura nie spada tutaj poniżej 20°C. Choć Morze Czerwone oddalone jest od równika o ponad 3000 km jest ono jednym z najcieplejszych mórz świata. Wysoka temperatura wody sprawiła, że rozwinęło się tutaj niezwykle bogate skupisko wodnej flory i fauny w tym potężna rafa koralowa, która zaczyna się tuż przy linii brzegowej. To prawdziwy raj dla amatorów nurkowania. Więcej na temat najważniejszych atrakcji tego popularnego kierunku znajdziecie we wpisie „15 najważniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc na wakacjach w Egipcie”.

Sharm El Sheikh

Dosłownie kilkanaście metrów od plaży biegnie granica rafy koralowej, za którą zaczyna się tryskający wszystkimi kolorami, wspaniały podwodny świat. Płetwy, maska i fajka w zupełności wystarczają by wybrać się na fascynujący spacer pod powierzchnią krystalicznej wody. Będąc w Sharm El Sheikh (Szarm el-Szejk) nie trzeba właściwie wypływać łodzią daleko w morze, aby zakosztować uroków nurkowania. Podwodny świat ukazuje całe swoje bogactwo, już kilkanaście metrów od plaży. Popularny Szarm to nie tylko morze i plaża. Kurort stanowi doskonałą bazę do zwiedzania zabytków półwyspu Synaj a także pobliskiego Izraela. Wiele biur z Sharmu organizuje wycieczki do Ziemi Świętej ze zwiedzaniem Jerozolimy, Betlejem oraz kąpielami w gęstych od soli leczniczych wodach Morza Martwego. Z kolei 2,5 godziny drogi na północ od Sharm El Sheikh, u stóp góry Synaj leży niezwykle ważny dla chrześcijaństwa Klasztor św. Katarzyny (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Hurghada

Dziś słynie przede wszystkim z międzynarodowych sieci luksusowych hoteli, a jeszcze na początku lat 80’ XX wieku pozostawała na uboczu uczęszczanych szlaków turystycznych. Hurghada wabi przybyszów słońcem, piaszczystymi plażami i ciepłym morzem. Znaczącym wyróżnikiem tego kurortu pozostaje dosyć silny wiatr, który stanowi atrakcję dla amatorów żeglarstwa, surfingu, windsurfingu i kitesurfingu.  Z Hurghady warto popłynąć na niewielką piaszczystą wyspę Giftun. W jej pobliżu ciągną się rafy koralowe. Inne możliwości daje wycieczka do pobliskich klasztorów św. Antoniego i św. Pawła Pustelnika. Z Hurghady wielu turystów wyrusza także do rezerwatu rafy koralowej Sharm al-Naga oraz do największej atrakcji kraju czyli piramid w Gizie. Ten popularny kurort to raj dla miłośników leniwego wypoczynku na plaży lub przy hotelowym basenie. Większość hoteli to prawdziwe centra rozrywki z aquaparkami, animacjami, dyskotekami i innymi atrakcjami.

Marsa Alam

To niewielka miejscowość nieco mniej popularna od znanych kurortów czyli Hurghady i i Sharm El Sheikh, prze to spokojniejsza. Można w niej odpocząć od natłoku wielkich sieci hotelowych. Plaże są tutaj przepiękne, szerokie i piaszczyste, a rafa koralowa bardziej dziewicza i mnie wyeksploatowana. Marsa Alam leży nad Morzem Czerwonym około 300 km na południe od Hurghady. Miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania najważniejszych zabytków z okresu starożytnego Egiptu i nie tylko. Będąc w Marsa Alam warto wybrać się na wycieczkę do Luxoru, zobaczyć Wielką Tamę na Nilu w Asuanie oraz wspaniałe świątynie w Abu Simbel. 

Taba

Jest to znana miejscowość wypoczynkowa, położona na półwyspie Synaj, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Izraelem. Niegdyś mała beduińska wioska, dziś jest to jedno z bardziej popularnych miejsc weekendowego wypoczynku wśród Izraelczyków. Podobnie jak inne miejscowości nad Morzem Czerwonym, Taba jest doskonałym kurortem do uprawiania wszelkich sportów wodnych z nurkowaniem na czele. W okolicach Taby znajduje się około 20 centrów nurkowych. Do głównych atrakcji regionu należą: Wyspa Faraona z XII wiecznym fortem, Kolorowy Kanion, Rimmon-Perec – miejsce zatrzymania się Izraelitów uciekających z egipskiej niewoli.

PODSUMOWANIE:

• Jeśli na wakacjach cenisz spokój i odpoczynek w mniej zatłoczonych kurortach wybierz się do Marsa Alam.

• Jeśli zależy Ci na aktywnym wypoczynku i uprawianiu sportów wodnych tak naprawdę doskonała jest zarówno Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam oraz Taba.

• Jeśli pragniesz zwiedzić światowej klasy zabytki z egipskimi piramidami na czele pojedź do Hurghady.

• Jeśli szukasz na wakacjach rozrywki, nocnego życia oraz ekskluzywnych hoteli wybierz Hurghadę lub  Sharm El Sheikh.

• Jeśli przy okazji wizyty w Egipcie chciałbyś odwiedzić Ziemię Świętą poleć do Sharm El Sheikh lub Taby.

• Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi i pragniesz łagodnego i płytkiego morza oraz wielu atrakcji hotelowych z Aquaparkami na czele to pojedź do Hurghady.

• Jeśli pragniesz zobaczyć jedną z najpiękniejszych na świcie raf koralowych, leżącą zaledwie kilka metrów od brzegu to wybierz Sharm El Sheikh.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *