Barcelona to największy ośrodek na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miasto jest zarówno głową jak i sercem Katalonii -wiodącego pod względem gospodarczym regionu w Hiszpanii. Barcelona ma bardzo wiele do zaoferowania pod względem turystycznym: zabytki architektury z różnych epok, wspaniałe muzea, liczne wydarzenia i festiwale, różnorodne obiekty sportowe, dobrze rozwiniętą bazę rekreacyjną na wybrzeżu, malownicze parki i tereny zielone oraz dziedzictwo słynnego Antonio Gaudiego. To wyjątkowe miasto, które naprawdę warto poznać. Więcej na temat Katalonii znajdziecie we wpisie „Dlaczego warto przyjechać na Costa Brava? Co warto zobaczyć w Barcelonie?”

Kościół Sagrada Familia

To z całą pewnością jedna z wizytówek Barcelony. Kościół Świętej rodziny to najsławniejsze dzieło Antonio Gaudiego, którego budowa zaczęła się jeszcze w XIX w. Budowa trwa już ponad 130 lat a przybliżony czas jej ukończenia szacuje się na 2030 rok. Sagrada Familia ma trzy fasady: Męki Pańskiej, Narodzenia Chrystusa i Chwały Bożej z czego pierwsze dwie są bliskie ukończenia. Budowla robi nadzwyczajne wrażenie nie tylko na zewnątrz, ale także w środku. Za podstawowy bilet wstępu do kościoła trzeba zapłacić około 15 euro.

Casa Milà

To budynek autorstwa Gaudiego znany również jako La Pedrera czyli kamieniołom, z powodu fasady z nieregularnie ciosanego szarego kamienia. Casa Milà powstała w 1912 roku i przez długi czas popadała w ruinę bulwersując jednocześnie opinię publiczną. Wszystko zmieniło się gdy budynkiem zainteresowało się UNESCO a fundacja Caixa de Catalunya zainwestowała w jego renowację. Najwięcej emocji wśród zwiedzających budzi dach budynku, który zaskakuje dziwnymi kształtami przypominającymi morskie fale, a kominy przypominają potwory. Bilet wstępu do muzeum kosztuje około 20 euro.

Park Güell 

To kolejne wielkie i barwne dzieło Antonio Gaudiego wpisane na listę UNESCO. W jednym z pawilonów na jego terenie, przechowywane są meble, rysunki i projekty słynnego autora parku. Sam Gaudi mieszkał tu przez swoje ostatnie 20 lat życia. Tworząc Park Güell, wykorzystywał kształty harmonizujące z krajobrazem. Zaprojektował złożony system schodów, zoomorficznych rzeźb, prowadzących pod górę krętych ścieżek i wiaduktów. Najważniejszym elementem parku jest dwupoziomowy plac z pięknymi ławkami i rzeźbami z mozaiki. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na całe miasto. Wstęp na tern parku jest darmowy.

Wzgórze Montjuïc 

To teren Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Choć wzgórze ma zaledwie 213 metrów wysokości to jest dość dobrze widoczne z większości miejsc w mieście. Duży park miejski na Montjuïc oferuje najróżniejsze formy rozrywki, sportu i rekreacji. Jedna z najlepszych dróg na górę wiedzie przez Plac d’Espanya. Po drodze znajduje się magicznie kolorowa fontanna, a dalej u szczytu wysokich schodów można podziwiać okazały Palau Nacional. Na szczycie wzgórza znajduje się stadion olimpijski oraz inne sportowe obiekty. Za stadionem znajdują się tereny zielone i ogród botaniczny. Będąc w tym miejscu warto odwiedzić także gmach Fundacio Joan Miro będące galerią prac tego słynnego artysty.

Stadion Camp Nou

Stadion może pomieścić nieomal 100 tyś kibiców co czyni go jednym z największych tego tupu obiektów na świecie. Na stadionie Camp Nou swoje mecze domowe rozgrywa FC Barcelona czyli jedna z najlepszych europejskich drużyn piłki nożnej. Liczba członków kluba Barca szacowana jest na 105 tyś. co sprawia, że jest największą organizacją sportową na świecie. Zwiedzanie stadionu i muzeum Camp Nou kosztuje około 23 euro.

Palau Nacional

W Pałacu Narodowym nieopodal wzgórza Montjuïc, mieści się Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej, gromadzące zbiory od średniowiecza do współczesności. Jest to miejsce w Barcelonie, którego nie wolno pominąć. Jego zbiory to głównie katalońskie malarstwo, rzeźba i sztuka dekoracyjna. Bilet wstępu bez zniżek kosztuje około 12 euro.

Torre Agbar

To nowoczesny wieżowiec wzniesiony na początku XXI wieku. Został zaprojektowany prze francuskiego architekta Jeana Nouvela. Ten okazały ponad 140 metrowy biurowiec jest ikoną nowoczesnej architektury. W zależności od kąta padania światła, budynek zmienia kolory. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów budynku jest jego nocna iluminacja.

Kwartał Niezgody

To najbardziej znana część alei Passeig de Gracia w dzielnicy Eixample. Nazwa wzięła się od bliskiego położenia trzech wyjątkowych budynków w kontrastujących stylach, ale należących do tego samego nurtu w architekturze. Na rogu stoi Casa Lleó Morera projektu Domènecha i Montanera, kawałek dalej stoi Casa Amatller Josepa Purga i Cadafalcha, a obok Casa Batlló przebudowane przez Gaudiego. Niestety dwa pierwsze domy nie są otwarte dla zwiedzających, ale z ulicy można podziwiać ich wspaniałe fasady. Wstęp do Casa Batlló  bez zniżek kosztuje około 22 euro.

La Rambla

Kiedyś ulica La Rambla była korytem strumienia, który wyznaczał zewnętrzne granice miasta. Obecny kształt przebrała w połowie XIX wieku. Jest to z pewnością najpopularniejsza i najbardziej charakterystyczna barcelońska ulica wiodąca aż do nabrzeża. Po zmroku deptak staje się główną arterią dla wszystkich wybierających się na nocne szaleństwa na Starym Mieście.

Katedra Św. Eulalii

Wizytówką Dzielnicy Gotyckiej jest Katedra Św. Eulalii. Wnętrze pogrążone w półmroku i powietrze przesycone zapachem świec kontrastuje z jaskrawym śródziemnomorskim światłem na zewnątrz. Katedra składa się aż z 29 kaplic bocznych. Poświęcona jest Eulalii czyli jednej z męczennic z czasów rzymskich. Ta gotycka świątynia jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. W godzinach rannych i popołudniowych wstęp do katedry jest darmowy (w czasie odbywania się nabożeństw).

Park Cytadeli

Jest to najstarszy, najczęściej odwiedzany i najatrakcyjniejszy park w Barcelonie. Relaksu dostarczają nie tylko spacery po świeżym powietrzu, ale także mnóstwo dostępnych rozrywek. Najlepiej wejść na teren parku od strony pięknego

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *