Dlaczego warto przyjechać na Costa Brava? Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Chyba każdy słyszał o tym malowniczym kawałku hiszpańskiego wybrzeża ciągnącym się od granicy z Francją aż po miejscowość Blanes. W szerszym turystycznym ujęciu jako Costa Brava przyjęło się oznaczać także pozostałe katalońskie kurorty łącznie z wybrzeżem Costa del Maresme. Miałam możliwość poznawania tego pięknego miejsca latem 2013 roku. Od razu zakochałam się w tych uroczych zakątkach i w cudownej Barcelonie. Pogoda jest gwarantowana, plaże są zarówno małe i malownicze jak i szerokie i okazałe. Poza gwarnymi kurortami takimi jak Lloret de Mar można wypoczywać w spokojnych rybackich miejscowościach. Costa Brava jest dobrym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę poznawania Hiszpanii.

Costa Brava oznacza dzikie wybrzeże

W dosłownym tłumaczeniu właśnie tak należy rozumieć nazwę tego hiszpańskiego regionu. Upowszechniła się ona dopiero na początku XX w. za sprawą pewnego katalońskiego pisarza. Jest to skalisty, usiany piaszczystymi zatoczkami odcinek wybrzeża. Przejrzyste, lśniące wody i nierówne, strome brzegi są tym, co wyróżnia go od Costa del Maresme. Jest tu naprawdę klimatycznie. Im dalej na północ tym bardziej skaliste i magiczne staje się wybrzeże. Do najważniejszych miejscowości wypoczynkowych należą: Lloret de Mar, Tossa de Mar, Santa Cristina czy Blanes.

Barcelona czyli duma Katalonii

Barcelona to nie tylko stolica tego regionu, ale także największy ośrodek na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Katalonia była kiedyś autonomicznym państwem, dlatego do dziś tak bardzo da się odczuć jej niezależność i dumę mieszkańców ze swego pochodzenia. Stolica Katalonii z całą pewnością nie przypomina żadnego innego hiszpańskiego miasta: ma własny język, kulturę i obyczaje oraz niepowtarzalny klimat. Można tu wypoczywać na plaży, zwiedzać wspaniałe zabytki oraz cieszyć się urokami nocnego życia. Tutajszej drużyny piłkarskiej i słynnego stadionu Camp Nou chyba nikomu nie trzeba przedstawić. Modernizm jest najważniejszym stylem architektonicznym w Barcelonie, a modernistyczne budynki należą do największych atrakcji miasta. Prawdziwym znakiem rozpoznawczym modernizmu stolicy Katalonii jest bardzo indywidualny styl Antonio Gaudiego. Do największych dzieł tego słynnego architekta należą: kościół Sagrada Familia, Park Guell, Casa Batllo, Casa Mila, Casa Vicens i wiele innych. O Barcelonie możecie przeczytać więcej w osobnym artykule (Najważniejsze atrakcje Barcelony czyli co warto zobaczyć będąc w stolicy Katalonii).

Rozrywkowe Lloret de Mar

To najbardziej znany kurort na Costa Brava. Cechują go niesamowite krajobrazy, strome porośnięte roślinnością zobaczą, zarówno małe jak i duże plaże, piękne i ciepłe morze oraz mnóstwo rozrywek. Można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne. Na obrzeżach miasta funkcjonuje okazały park wodny. Infrastruktura noclegowa i gastronomiczna jest naprawdę dobrze rozwinięta. Nie brakuje barów, restauracji, dyskotek, koncertów oraz festiwali. Do przyjazdu do Lloret de Mar zachęcam zwłaszcza młodych, aktywnych ludzi.

Malownicza Tossa de Mar

To urocze miasteczko położone w połowie drogi miedzy Barceloną a francuską granicą. Posiada trzy główne piaszczyste plaże. Może pochwalić się pięknymi ruinami zamku, malowniczo wkomponowanymi w skaliste wybrzeże. Będąc w Tossa warto także zobaczyć jej zabytkową starówkę, pozostałości willi rzymskiej oraz kościół św. Wincentego z Saragossy.

Klimatyczna i zabytkowa Girona

Girona to stolica katalońskiej prowincji o tej samej nazwie. Co prawda nie leży na wybrzeżu a bardziej w głębi lądu, ale i tak jest warta zobaczenia. Jest ładnym, zabytkowym i dumnym ośrodkiem, oddalonym o godzinę jazdy samochodem od Barcelony. W Gironie funkcjonuje także port lotniczy. Słynie ze swojego zabytkowego Starego Miasta z mnóstwem kolorowych kamienic rozlokowanych nad brzegiem rzeki. Dwunastowieczna dzielnica żydowska jest jedną z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii. Starówka w Gironie słynie z powodu pięknych schodów prowadzących do okazałej katedry Santa Maria.

Najdłuższa piaszczysta plaża w Calella

To bardzo znany kurort leżący na wybrzeżu Costa del Maresme zaliczanego w szerszym ujęciu do Costa Brava. Krajobrazowo zdecydowanie różni się od Lloret czy Tossy – plaże są tutaj niebywale długie i szerokie. Plaża Gran de Calella oraz Plaża de Garbí posiadają zaszczytną kategorię Błękitnej Flagi za czystość. Oprócz beztroskiego plażowania Calella zapewnia także inne atrakcje takie jak: staromiejska zabudowa, latarnia morska, promenada oraz park Dalmau. Baza turystyczna jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta – mnogość różnorakich miejsc noclegowych, barów, restauracji i dyskotek.

Urocze miasteczko L’Escala

To urokliwa miejscowość leżąca na północnym krańcu Costa Brava. Znana jest przede wszystkim ze słynnych ruin Ampurias czyli pozostałości po greckim i rzymskim mieście. Jest tutaj bardzo duża różnorodność krajobrazowa od piaszczystych plaż, masywów skalanych aż po strome zatoczki. Ze względu na dogodną infrastrukturę, ciszę i spokój L’Escala jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje. Istnieje tutaj kilka szlaków pieszych i rowerowych.

Muzeum Salvadora Dalego w Figueres 

Na północ od Girony, w głębi lądu leży miasteczko Figueres znane przede wszystkim jako miejsce urodzenia słynnego Salvadora Dalego. Ten hiszpański malarz-surrealista zasłyną między innym dzięki obrazowi „Trwałość pamięci” przedstawiającym dziwne, miękkie zegary. Dali jest jednym z bardziej znanych artystów XX w. W miejscowości Figueres warto odwiedzić Teatre-Museu Dali należące do najchętniej odwiedzanych hiszpańskich muzeów. Znajduje się w nim obszerna kolekcja prac artysty w tym nowoczesna biżuteria. Bilet wstępu do placówki kosztuje około 14 euro.

Klasztor Montserrat

Najważniejszym sanktuarium Katalonii jest Montserrat. Znajduje się w nim ważna dla katolików figura Czarnej Madonny. Polscy pielgrzymi zwykli nazywać to miejsce katalońską Częstochową. Montserrat to także najwyższe wzniesienie na nizinach Katalonii, górujące pośród najgęściej zaludnionych obszarów kraju. Tutejsza bazylika jest pełna dzieł sztuki autorstwa wielu znakomitych malarzy i rzeźbiarzy z El Greco na czele. Dodatkową atrakcją tego miejsc jest fakt, że na najwyższy szczyt masywu – Sant Jeroni, można dotrzeć tramwajem linowym.

PODSUMOWANIE:

  • Costa Brava czyli dzikie wybrzeże to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w całej Hiszpanii.
  • Do najważniejszych miejscowości wypoczynkowych Costa Brava należą: Lloret de Mar, Tossa de Mar, Santa Cristina czy Blanes.
  • Barcelona to nie tylko stolica Katalonii, ale także największy ośrodek na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
  • Prawdziwym znakiem rozpoznawczym modernizmu stolicy Katalonii jest bardzo indywidualny styl Antonio Gaudiego.
  • Malownicza Girona słynie ze swojego zabytkowego Starego Miasta z mnóstwem kolorowych kamienic rozlokowanych nad brzegiem rzeki.
  • W kurorcie Calella znajduje się niezwykle długa i szeroka plaża, oznaczona Błękitną Flagą za czystość.
  • Ważnym turystycznie miejscem w Katalonii jest słynny klasztor Montserrat.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *