Co warto zobaczyć na wyspie Zakynthos? 

Zakynthos to grecka wyspa leżąca na Morzu Jońskim, wzdłuż zachodnich wybrzeży kraju. W skład archipelagu jońskiego wchodzi siedem głównych wsyp, a jedną z najchętniej odwiedzanych jest właśnie Zakynthos. Jego złociste plaże u stóp śnieżnobiałych klifów, oblane turkusowym morzem to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w całej Grecji. Wenecjanie nadali jej nazwę „Fior di Levante” czyli kwiat orientu ze względu na bujną roślinność oraz rozwój sztuki. Najbardziej zanne i najchętnniej odwiedzane prze zturystów kurorty to: Laganas, Kalamaki, Agios Sostis, Agios Nikolaos, Argassi oraz Tsillivi. 

Miasto Zakinthos czyli stolica wyspy

W dawnych czasach stolica wyspy Zakynthos mogła poszczycić się przepiękną zabudową. Niestety w skutek katastrofalnego trzęsienia ziemi legły w gruzach rozległe place, malownicze zaułki, stylowe arystokratyczne rezydencje oraz wspaniałe kościoły. W latach 60.XX w. próbowano odtworzyć styl dawnej stolicy, co częściowo się udało. Dziś w centrum miasta Zakinthos znajduje się Bazylika Agios Dionisos czyli monumentalna trójnawowa świątynia na planie prostokąta, z wysmukłą wolnostojącą dzwonnica. Wzniesiony w 1948 roku kościół przetrwał bez szwanku późniejsze trzęsienie ziemi. Przy placu Solomou wznosi się imponujący gmach Muzeum Bizantyjskiego, w którym można obejrzeć kolekcję sztuki sakralnej. Przy wejściu do partu znajduje się kościół Agios Nikolaos tou Molou, w którym przechowywane są relikwie świętego Dionizego czyli patrona wyspy. Kolejnym wartym zobaczenia miejscem w stolicy jest plac Agiou Markou, przy którym stoi katolicka katedra św. Marka. W budynku obok urządzono Muzeum Solomosa poświęcone wielkiemu greckiemu poecie i innym zasłużonym obywatelom wyspy. Będąc w stolicy koniecznie trzeba wejść na szczyt lesistego wzgórza ponad miastem nie tylko ze względu na przepiękną panoramę okolicy, ale także wenecką fortecę wzniesiona na miejscu antycznej cytadeli.

Plaża Tsilivi na wschodnim wybrzeżu Zakynthos

Na północny-zachód od stolicy znajduje się jedna z ładniejszych plaż na wyspie. Niezbyt zatłoczona plaża Tsilivi została odznaczona symbolem błękitnej flagi za czystość. Jest szeroka i piaszczysta, z parasolami, wypożyczalniami sprzętu i rozrywkami wodnymi. Polecana jest rodzinom z dziećmi ze względu na płytkie przy brzegu morze. Otaczają ją niewysokie wydmy, a od strony zabudowań rządek tawern. Więcej informacji na temat plaży Tsilivi przeczytacie w naszym artykule „Najpięknieksze piaszczyste plaże w Grecji – część 1 Wsypy Jońskie”.

Zatoka Alikon i plaża Gerakas na południu Zakynthosu

Oddalona o około 12 km od Tsilivi zatoka Alikon ma aż 3-kilometrową piaszczystą plażę pięknie otoczoną przez wydmy i gaje oliwne. Charakteryzuje ją łagodnie opadające dno i malutkie porty rybackie. Nad zatoką leżą dwie wioski, między którymi kursuje pociąg wycieczkowy. Mniejsza to Alikanas a większa to Alikes – gwarna pełna tawern miejscowość. Więcej informacji na temat plaży Gerakas przeczytcie w naszym artykule „Najpięknieksze piaszczyste plaże w Grecji – część 1 Wsypy Jońskie”.

Błękitne Jaskinie na północy wyspy Zakynthos

Błękitne Jaskinie czyli Galazia Spilia to seria formacji geologicznych zlokalizowanych na wschodnim wybrzeżu przylądka Skinari. Naturalne łuki jaskiń zostały utworzone przez erozję. Wzdłuż wybrzeża widnieją mniejsze i większe groty. Obmywa je turkusowo-błękitne morze. Po wpłynięciu do głównej, największej jaskini można podziwiać refleksy światła odbitego od morza, mieniącego się wszystkimi odcieniami turkusu. Najpiękniej jest tu o wschodzie słońca. Innymi atrakcjami w okolicy są jaskinie Sklavou.

Plaża Navagio czyli Zatoka Wraku na wyspie Zakynthos

Plaża Navagio nazywana także Zatoką Wraku jest bez wątpienia najczęściej fotografowanym miejscem na wyspie. Pośrodku złocistej plaży odgrodzonej od lądu pionowymi klifami spoczywa na wpół pogrzebany wrak statku. Co prawda nie jest to jakiś stary żaglowiec, a zwyczajny statek przemytników tytoniu, który w latach 60.XX w. osiadł na mieliźnie, jednak widok jest olśniewający. Zwłaszcza z góry, z tarasu widokowego, do którego prowadzi nowa droga z Volimes. Na plażę można dopłynąć statkiem wypływającym z portu Agios Nikolaos a także wielu kurortów na południu wyspy. Więcej informacji na temat plaży Navagio przeczytcie w naszym artykule „Najpięknieksze piaszczyste plaże w Grecji – część 1 Wsypy Jońskie”.

Półwysep Vassilikos na południowym wschodzie Zakynthosu

To skrawek lądu na południowym wschodzie Zakynthosu o zapierających dech pejzażach. Na półwyspie są lasy, klify, prześliczne piaszczyste plaże, dobre tawerny i hotele nastawione na najzamożniejszych turystów. Porto Zoro u bramy półwyspu to jedna z jego najpiękniejszych plaż. Do najbardziej znanych i cenionych w tej części wyspy należą także plaże Banana i Gerakas.

Zatoka Laganas czyli imprezowe serce wyspy Zakynthos

Zatokę Laganas i mieszczącą się u jej wybrzeża plażę Gerakas upodobały sobie śródziemnomorskie żółwie morskie – Caretta caretta. Gatunek ten od wieków sklada jaja w głębokim piasku na szerokich plażach półwyspu. Samice po złożeniu jaj odpływają w morze. Malutkie żółwiki wyklute z jaj same odnajdują drogę do wody. Aby pomóc chronić ten zagrożony gatunek nie należy wbijać parasoli w piasek na oznaczonych miejscach lęgowych, rozkopywać żółwich gniazd, wchodzić ani wjeżdżać na oznakowane plaże po zmroku, używać nocą świateł w pobliżu żółwich plaż, nie przenosić młodych żółwików do wody, nie śmiecić, nie pływać motorówkami po wodach zatoki Laganas.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *