O czym należy pamiętać przed podróżą?

1. Sprawdź ważność swojego paszportu lub dowodu osobistego

Do większości krajów europejskich, obywatele polscy wjadą, legitymując się ważnym dowodem osobistym. Jest tak w przypadku wszystkich krajów ze strefy Schengen oraz innych państw takich jak: Chorwacja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria czy Rumunia. Paszport będzie nam potrzebny w podróży do Rosji, na Białoruś czy Ukrainę. Zazwyczaj wymagane jest, aby dowód osobisty nie stracił swojej ważności na trzy miesiące przed planowanym terminem powrotu do Polski. W przypadku paszportu, należy podróżować z dokumentem ważnym jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy.

2. Zapoznaj się z aktualnymi przepisami wizowymi kraju, do którego się wybierasz

Lista krajów, do których obywatele polscy muszą posiadać wizy turystyczne jest dosyć długa. Można ją znaleźć na stronach MSZ. W niektórych krajach wizy turystyczne można nabyć po przyjeździe- na lotnisku lub na przejściu granicznym (Turcja, Egipt, Seszele, Malediwy). Inne wymagają uzyskania ważnej wizy bezwzględnie przed wyjazdem (USA, Australia, Chiny, Indie). Pamiętaj, że uzyskanie wizy może potrwać nawet kilka tygodni, dlatego nie zwlekaj do ostatniej chwili.

3. Wykup odpowiednie ubezpieczenie

Wyjeżdżając za granicę zawsze należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Wczasy i wycieczki zorganizowane przez biuro podróży mają w cenie ubezpieczenie NNW i KL. Polisy nie są drogie, a koszty, jakie należy ponieść w razie ich braku, są bardzo wysokie. Oprócz ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków i Kosztów Leczenia warto także ubezpieczyć swój bagaż podróżny oraz zastanowić się nad ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z podróży – w razie gdybyśmy musieli zrezygnować z wykupionych już wakacji.

4. Uzyskaj bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

Nawet, jeżeli masz wykupioną polisę przez biuro podróży, podróżując po krajach Unii Europejskiej zaopatrz się w kartę EKUZ- Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego, która umożliwi korzystanie z opieki medycznej na koszt NFZ. Wyrobienie karty jest bezpłatne i odbywa się poprzez wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku. Karta jest ważna przez pół roku w przypadku osób zatrudnionych lub studentów oraz pięć lat w przypadku emerytów.

5. W razie potrzeby wykonaj odpowiednie szczepienia i zabierz leki

Szczepienia są zalecane w przypadku wyjazdu w tropikalne miejsca, gdzie jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Każda osoba wybierająca się do kraju o odmiennych warunkach klimatycznych i niskim standardzie sanitarnym, powinna udać się po poradę do lekarza specjalisty. Wcześniejsza wizyta w gabinecie lekarskim zalecana jest także kobietom w ciąży, osobom przewlekle chorym, czy podróżującym z małymi dziećmi. Szczepienia ochronne należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowanym terminem wyjazdu. Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. Nawet jeżeli na nic nie chorujemy, to ważne jest spakowanie leków pierwszej potrzeby w razie bólu głowy, brzucha czy biegunki.

6. Zdobądź praktyczne informacje o kraju do którego się wybierasz

Sprawdź jaką walutą należy się posługiwać w kraju, do którego się wybierasz i zadbaj o wymienienie wcześniej odpowiedniej sumy pieniędzy. Zobacz z jakimi opłatami wiąże się płatność kartą kredytową czy wypłaty z bankomatów. Warto wcześniej poczytać o najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach oraz o kulturze i religii danego kraju, tak aby móc lepiej zrozumieć lokalne obyczaje.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *