Dlaczego warto przyjechać na Maltę? Co zobaczyć na Malcie?

Malta to maleńkie wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym. Składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino i kilkunastu mniejszych, niezamieszkałych wysepek. Jest to kraj słońca, pięknych krajobrazów, wspaniałej architektury i bogatej historii. Maltę oblewają jedne z najczystszych wód w rejonie Morza Śródziemnego, przez co jest rajem do uprawiania różnych sportów wodnych. Kraj słynie z wielu światowej klasy zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ma jedne z najstarszych na świecie kamiennych budowli, rzymskie katakumby, średniowieczne miasteczka i niezwykłą architektoniczną i artystyczna spuściznę Joannitów (Kawalerów Maltańskich). Maltę warto odwiedzać przez cały rok, jednak najlepszym okresem wydaje się być wiosna kiedy pogoda jest piękna a temperatura najbardziej komfortowa.

Historia Malty

Historia Malty jest bardzo ciekawa i swoimi początkami sięga 5500 roku przed naszą erą. Wyspa przez wieki była podbijana przez różne ludy (Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie). Prawdziwy rozkwit zawdzięcza jednak Joannitom czyli Kawalerom Maltańskim (od 1530 r.), którzy pozostawili po sobie ciekawe forty, bastiony, wieże strażnicze, kościoły czy dzieła sztuki. Ich symbolem po dzień dzisiejszy jest znany na całym świecie krzyż maltański. Na cześć wielkiego mistrza zakonu maltańskiego Jean de la Valette nazwano stolicę wyspy Vallettę. W XIX w. Malta stała się na ponad 150 lat kolonia brytyjską. Trudno się wiec dziwić, że na Malcie obowiązuje lewostronny ruch pojazdów, angielski jest drugim językiem urzędowym, ogromna rzesza sklepów czy restauracji nosi brytyjsko brzmiące nazwy a lokalne bary serwują angielskie śniadania i kolacje.

Stolica Malty – Valletta

Stolicą archipelagu maltańskiego jest miasto Valletta rozciągnięte na obszarze niemającym nawet 1km2. To serce administracyjne i handlowe Malty. Dzięki swojemu bogactwu architektonicznemu Vallettę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zostało zbudowane od zera przez rycerzy z zakonu Joannitów. Okala je szereg umocnień, a od strony lądu dodatkowo fosa. W stolicy w zasadzie każdy budynek czy miejsce jest godne uwagi. Na dokładne zwiedzanie powinny wystarczyć 2-3 dni. Do najważniejszych miejsc należą: Katedry św. Jana, Prokatedra Św. Pawła, Kościół Karmelitów, Pałac Wielkiego Mistrza, Narodowe Muzeum Archeologiczne, zjawiskowo położone ogrody (Górny i Dolny Ogród Barraka, Ogród Hastings) oraz port Grand Harbour.

Wyspa Gozo

To druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego. Jest od Malty mniejsza, bardziej zielona i spokojniejsza. Rytm życia dyktują tu pory roku, a mieszkańcy trudnią się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Legenda głosi, że Gozo jest wyspą Ogygią z „Odysei” Homera, na której Odyseusz spędził osiem lat życia u nimfy Kalipso. Wyspa jest pełna zabytków, historycznych fortyfikacji, barokowych kościołów i starej kamiennej zabudowy. Gozo posiada ciekawą i urozmaiconą linię brzegową, a otaczające ją wody są uważane za jedne z najlepszych miejsc do nurkowania w Morzu Śródziemnym.

Wyspa Comino

To najmniejsza spośród trzech zamieszkałych wysp archipelagu maltańskiego, położona między Maltą a Gozo. Jest rajem dla amatorów nurkowania, windsurfingu i pieszych wycieczek. Przez swoją niewielką powierzchnię (zaledwie 3,5 km²) stanowi raczej cel turystów jednodniowych. Znajduje się na niej tylko jeden hotel. Główną atrakcją wyspy jest Błękitna Laguna czyli niezwykle malownicza cieśnina z krystalicznie czystą wodą i białym, piaszczystym dnem.

Odpoczynek na łonie natury

Wyspy maltańskie bez wątpienia są idealnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wiele miejsc jest tutaj nietkniętych przez nowoczesność. Malta może pochwalić się zadziwiającą różnorodnością dzikich kwiatów i roślin. Na turystów czekają malownicze skaliste wybrzeża, zielone doliny, morskie pejzaże oraz piękne plaże. Nieważne czy na piechotę, czy na rowerze czy samochodem, na Malcie jest co oglądać. Jedną z największych atrakcji Malty do niedawna było Azure Window (Lazurowe Okno) czyli zjawiskowy most skalny. Niestety w marcu 2017 roku uległo całkowitemu zawaleniu na skutek silengo sztormu.

Aktywny wypoczynek na Malcie

Nie ma lepszego sposobu na poznanie pięknego maltańskiego wybrzeża niż obserwując je z morza.  Na wielu plażach znajdziemy bogatą ofertę sportów wodnych od windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, jazdy na motorówce, wakebordingu czy paralotniarstwa. Na bardziej wymagających czeka ponadto żeglarstwo. Na Malcie z łatwością można wynająć łódź albo jacht. Archipelag jest również rajem do nurkowania. Morze jest ciepłe przez cały rok i posiada doskonałą widoczność.

Kultura i życie nocne na Malcie

Malta tętni życiem nie tylko w dzień, ale także nocą. Przez cały rok odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych takich jak Malta Arts Festiwal, Festiwal Operowy, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, czy teatr uliczny. Wyspy maltańskie stały się także znaczącym ośrodkiem europejskiej sceny klubowej. W sezonie letnim częstymi gośćmi miejscowych klubów i dyskotek są światowej sławy DJ-e. Największym skupiskiem klubów na Malcie jest Paceville.

Wyspa Malta jako plan filmowy

Choć archipelag maltański jest tak niewielki, to jednak od lat stanowi doskonałe miejsce na plan filmowy. Wszystko to za sprawą urzekających krajobrazów, przepięknej architektury i dziewiczej przyrody. Malta, Gozo i Comino były planem zdjęciowym do takich hitów jak Gladiator, U-571, Hrabia Monte Christo, Troy czy Monachium.

PODSUMOWANIE:

  • Malta leży w basenie Morza Śródziemnego. Składa się z trzech głównych wysp: Malty, Gozo i Comino i kilkunastu mniejszych.
  • Wyspa swój prawdziwy rozkwit przeżywała w XVI w. za sprawą Joannitów czyli Kawalerów Maltańskich.
  • Kraj słynie z wielu światowej klasy zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Jeną z największych atrakcji Malty jest jej stolica czyli Valletta.
  • Wyspa Gozo posiada urozmaiconą linię brzegową i doskonałe warunki do nurkowania.
  • Jedną z największych atrakcji wyspy Comino jest Błękitna Laguna.
  • Wyspy maltańskie są doskonałym miejscem do odpoczynku na łonie natury. Do niedawna atrakcją turystyczną był zjawiskowy most skalny czyli Lazurowe Okno (Azure Window).
  • Malta jest idealnym miejscem do uprawiania różnorodnych sportów wodnych od nurkowania po żeglarstwo. Wszystko to za sprawą czystemu i ciepłemu morzu.
  • Niecodzienny krajobraz Malty posłużył już wiele razy jako plan zdjęciowy takich hitów jak Gladiator, U-571, Hrabia Monte Christo, Troy czy Monachium.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *