Co trzeba zobaczyć na wakacjach w Chorwacji?

Chorwacja to piękny kraj słynący z krystalicznego morza, urokliwych miasteczek i pysznego jedzenia. Co roku w sezonie letnim przyciąga tysiące turystów. Chorwacja to jednak nie tylko malownicze kąpieliska. Kraj może pochwalić się bogatą kulturą, unikatowymi zabytkami i dziewiczą naturą. Poniżej przedstawiam dziesięć wartych zobaczenia miejsc. Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziecie a artykule „Zestawienie najlepszych miejscowości turystycznych w Chorwacji„.

1. Park Narodowy Jezior Plitwickich 

To z pewnością jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w całej Chorwacji. Piękno parku narodowego kryje się w szesnastu jeziorach połączonych ze sobą szeregiem wodospadów. Od 1979 r. teren ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Stare miasto w Dubrowniku 

Nie ma chyba turysty, który nie słyszał o zachwycającym Dubrowniku. Stare miasto w Dubrowniku to perełka architektury, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć w szczycie sezonu miasteczko przeżywa istne turystyczne oblężenie, to jednak nie można go choć raz nie odwiedzić będąc w Chorwacji. Dubrownik słynie także z przepysznej kuchni i nocnego życia.

3. Amfiteatr rzymski w Puli

Ten zbudowany w I w. p.n.e obiekt jest szóstym co do wielkości, starożytnym amfiteatrem na świecie. W dawnych czasach odbywały się na nim walki gladiatorów a dziś słynie ze wspaniałych koncertów muzyki klasycznej i współczesnej. Sama Pula leży w północnym regionie kraju – Istrii.

4. Starówka w Zadarze

W tym pięknym mieście nazywanym „małym chorwackim Rzymem” do zobaczenia jest naprawdę wiele. Stare miasto leży na półwyspie i ze wszystkich stron otoczone jest murami i wieżami. Do największych atrakcji należą: rzymskie forum, kościół Św. Donatana, katedra Św. Anastazji i ratusz miejski.

5. Pałac Dioklecjana w Splicie

Jak sama nazwa wskazuje pałac został zbudowany na polecenie cesarza Dioklecjana za czasów rzymskich. Obecnie pałac tworzy centrum miasta Split wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to wspaniale miejsce do odwiedzenia o każdej porze roku.

6. Park Narodowy Krka

Jest to chroniony prawnie teren leżący niedaleko Szybenika w Dalmacji. Nazwa parku pochodzi od przepływającej tu rzeki. Główną atrakcją tego miejsca są wspaniałe wodospady w tym słynny Skradinski Buk.

7. Miasto Hvar

To piękne, zabytkowe miasto i zarazem stolica wsypy o tej samej nazwie. Bywa porównywane z francuskim Saint-Tropez. Może poszczycić się pięknym rynkiem z katedrą, parkiem, twierdzą Spanjol oraz malowniczym portem. Z Hvaru można popłynąć na sąsiednie wysepki Pakleni.

8. Riwiera Makarska

Mówiąc o atrakcjach Chorwacji nie sposób nie wspomnieć tego pięknego odcinka wybrzeża, ciągnącego się na długości 60 km od Breli po Gradac. Co roku kurorty Riwiery Makarskiej przyciągają tysiące turystów z całej Europy, gdyż są tu najlepsze plaże i urokliwe miasteczka. To po prostu idealne miejsce na wypoczynek.

9. Złoty Przylądek na wyspie Brač

Tą nazwą wymiennie ze Złotym Rogiem określa się drobnożwirkową plażę w miejscowości Bol. Jest to jedna z piękniejszych plaży w całym kraju. Brač to trzecia co do wielkości chorwacka wyspa, na którą przyciąga turystów: łagodny klimat, bogata roślinność i cudowne plaże.

10. Miasto Zagrzeb

Stolica Chorwacji i zarazem jej największe miasto jest bogata w zabytki i wybitną architekturę. Przez swoje niefortunne położenie, daleko od morza, Zagrzeb jest często omijany przez turystów podróżujących na chorwackie wybrzeże. Będąc w stolicy koniecznie trzeba zobaczyć majestatyczną katedrę, pałac Bana oraz gmach opery.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *