Jak spakować bagaże podróżne?

Pakowanie bagaży podróżnych wielu z nas spędza sen z powiek. Nie lubimy tego robić i pozostawiamy na ostatni moment. Kilka prostych wskazówek ułatwi Wam przygotowanie się do podróży. Stosując się do poniższych rad nie tylko zaoszczędzicie wiele miejsca w walizce, ale także nerwów i pieniędzy na lotnisku. Zatem do pakowania! 🙂

Jak efektywnie spakować walizki?

Przy pakowaniu wszelkiego typu walizek ważne jest, aby dokładnie poukładać swoje rzeczy. Najprostszym sposobem jest rolowanie ubrań, co pozwala szczelnie wypełnić przestrzeń całego bagażu. Buty i ciężkie rzeczy układamy na samym spodzie. Na górze zostawiamy rzeczy, które mogą nam się przydać w pierwszej kolejności. I jedna bardzo cenna rada! W przypadku pakowania walizek lotniczych, warto przemieszać ze sobą rzeczy nasze i towarzysza podróży. W ten sposób w sytuacji zagubienia jednego z bagaży przez linie lotnicze, mam do dyspozycji chociaż cześć swoich ubrań w drugiej walizce naszego partnera. Sama doświadczyłam sytuacji, w której mój mąż został w długich spodniach i bluzie na 30°C upale 😉

Czego nie zabierać ze sobą na wakacje?

Wiadomo, że jeśli jedziemy na wakacje własnym samochodem, to nie mamy żadnych limitów co do ilości bagaży, które możemy ze sobą zabrać. Jedynym ograniczeniem może być wielkość naszego bagażnika 😉 Pytanie tylko, czy aby na pewno potrzebujemy tych wszystkich rzeczy? Ile z nich będzie nam później potrzebnych na wakacjach? W wielu przypadkach możemy nie zabierać ze sobą ręczników, gdyż większość hoteli, pensjonatów czy apartamentów ma je na wyposażeniu. Kolejną sprawą, która uszczupli nasze walizki jest zabranie w podróż końcówek opakowań kosmetyków lub zabranie mini-produktów. Jeśli jedziemy z rodziną czy znajomymi, to można dogadać się wcześniej, jakie kosmetyki kto zabiera i dzielić się nimi w czasie wakacji. Warto także zastanowić się nad kupnem rzeczy codziennego użytku na miejscu (w niektórych przypadkach ich niska cena może nas mile zaskoczyć). Dobrze jest także zaplanować trochę wolnego miejsca na ewentualne pamiątki, alkohole czy regionalne jedzenie, które przywozimy ze sobą z wakacji.

Bagaże autokarowe

W przypadku wakacji z dojazdem autokarowym, istnieją pewne limity co do liczby i wagi bagaży, jednak nie są one zbyt restrykcyjne. Zazwyczaj każdy podróżujący może zabrać ze sobą jeden bagaż podstawowy i jeden bagaż podręczny. Waga tego pierwszego waha się w graniach 20-25 kg. Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą do środka pojazdu, powinien ważyć nie więcej niż 6 kg. Tyle w teorii bo w praktyce nikt tych walizek nie waży. Ważne aby spakować tyle rzeczy ile sami jesteśmy w stanie unieść.

Bagaże samolotowe

W przypadku podróżowania samolotem sytuacja nieco się komplikuje. Zazwyczaj możemy zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu – bagaż rejestrowany (zwany także nadawanym lub głównym) i bagaż podręczny. Czasami w cenie biletu mamy tylko bagaż podręczny (w większość tanich linii lotniczych płacimy dodatkowo za bagaż rejestrowany). Co do wagi i wymiarów obu bagaży to każda linia lotnicza ma własne przepisy. Warto się z nimi zapoznać przed podróżą. Unikniemy w ten sposób konieczności przepakowywania walizek lub dopłaty za nadbagaż. W większości przypadków jako bagaż główny możemy zabrać torbę, plecak lub walizkę o wadze do 20 kg. Do bagażu podręcznego (zabieranego ze sobą na pokład samolotu) możemy zmieścić rzeczy o wadze do 10 kg. Co istotne każdy bagaż rejestrowany jest dokładnie ważony przy odprawie biletowo-bagażowej. W przypadku bagażu podręcznego kontrola jest zazwyczaj wyrywkowa i sprowadza się do sprawdzenia jego wymiarów, aby mógł się zmieścić w schowku samolotowym.

Jak spakować samolotowy bagaż podręczny?

Spakowanie bagażu podręcznego jest niezwykle istotne. Po pierwsze nie możemy do niego schować rzeczy uznawanych prze linie lotnicze za niebezpieczne (nożyczki, pilniczek, scyzoryk, korkociąg, śrubokręt a nawet plastikowa zabawka w kształcie pistoletu- lista rzeczy zabronionych jest dosyć długa). Po drugie nie możemy w nim przewozić płynów w butelkach powyżej 100 ml. Potrzebne w podróży napoje kupujemy w lotniskowych sklepach, po przejściu kontroli bezpieczeństwa lub już na pokładzie samolotu. Do bagażu kabinowego chowamy natomiast dokumenty, pieniądze oraz rzeczy wartościowe, które mogłyby ulec zniszczeniu w bagażu głównym (umieszcza się go w luku samolotowym). Należy pamiętać, aby wszelkiego rodzaju elektronikę wyciągnąć z bagażu podręcznego w czasie kontroli bezpieczeństwa. Laptopy, telefony, aparaty czy kamery umieszcza się w czasie kontroli w osobnym pojemniku, dlatego warto je spakować na wierzchu. Większość linii lotniczych akceptuje przewiezienie jednego dodatkowego bagażu, którym może być torba na laptopa, parasol, płaszcz lub damska torebka.

Czasem mniej znaczy więcej

Na koniec ciekawostka. Sugeruję rozważyć kwestię czy zawsze warto dokupować bagaż rejestrowany do ceny biletu, jeśli nie mamy go w pakiecie. Czasem można jechać na wakacje tylko z bagażem podręcznym. Zwłaszcza jeśli jedziemy do jakiegoś ciepłego kraju i nie będziemy na miejscu potrzebować wielu par grubych i ciężkich ubrań. Zazwyczaj w połowie ciuchów, które zabieramy ze sobą na wakacje i tak nie chodzimy. Mnie udało się podróżować z samym bagażem podręcznym po Katalonii przez 10 dni. Ważne, aby spakować się do plecaka, który jest bardziej plastyczny i praktyczniejszy od walizki na kółkach. Najcięższe rzeczy ubieramy na siebie w czasie lotu, aby nie musieć ich pakować do niewielkiego plecaka.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *