Gdzie pojechać na wakacje w Bułgarii? Który bułgarski kurort wybrać?

Bułgaria jest z pewnością dobrym wyborem na wakacyjny wypoczynek. Na jej korzyść przemawiają nie tylko niskie ceny na miejscu. Ten kraj to przede wszystkim prawie 400 km urozmaiconego wybrzeża (klify, wydmy, zatoczki), które pokrywają złociste plaże. Są one piaszczyste i szerokie, a morze Czarne jest ciepłe i bardzo płytkie przy brzegu. To wręcz idealne miejsce na wakacje z małymi dziećmi. Polacy jeździli na Bułgarską Riwierę już za czasów marszałka Józefa Piłsudskiego. Do dziś chętnie odwiedzamy ten bliski naszemu sercu kraj, także ze względu na jego bogatą historię i cenne zabytki. Nadmorska infrastruktura jest na tyle bogata (pensjonaty, małe hotele i ekskluzywne kompleksy), że zadowoli nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. Poniżej prezentuje moje subiektywne zestawienie najlepszych bułgarskich kurortów.

Albena

To piękny, dobrze rozwinięty i niezbyt zatłoczony kurort. Leży na północ od Warny nad sześciokilometrową, bardzo szeroką i złocista plażą. Zejście do morza jest w Albenie bardzo łagodne, a woda przy brzegu ciepła i płytka, przez co jest wymarzonym miejscem do zabaw najmłodszych urlopowiczów.

Złote Piaski

To najbardziej znany bułgarski kurort, którego tradycja sięga lat 50-tych XX w. Dziś Złote Piaski to ponad setka hoteli, liczne restauracje, bary, dyskoteki oraz park wodny czyli wszystko czego trzeba na wakacjach. Kurort może poszczycić się długą 3 kilometrową plażą o drobnym, złotym piasku, której szerokość dochodzi aż do 100 metrów. Miejscowość jest także centrum sportów wodnych (windsurfing, żeglarstwo, nurkowanie).

Obzor

To małe lecz urokliwe miasteczko na czarnomorskim wybrzeżu, leżące 60 km na południe od Warny. Morze pochwalić się największą w całym kraju liczbą dni słonecznych w roku oraz dużą zawartością jodu w powietrzu. Polecam miejscowość dla osób szukających spokoju i dla rodzin z dziećmi.

Słoneczny Brzeg

To największy i najbardziej znany obok Złotych Piasków kurort Bułgarii. Może poszczycić się doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Na wczasowiczów czeka ponad 600 hoteli (od ekonomicznych po te luksusowe), liczne restauracje, bary, dyskoteki, parki rozrywki i dwa aquaparki. Polecam tą miejscowość szczególnie ludziom młodym i szukającym na wakacjach rozrywki.

Nesebyr

To nadmorska miejscowość sąsiadująca ze Słonecznym Brzegiem, malowniczo położona na niewielkim półwyspie. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się w nim liczne świątynie, port i bardzo ciekawa zabudowa. Dzięki swojemu czarowi nazywane jest czasem bułgarskim Dubrownikiem.

Pomorie

To kurort położony na wąskim, skalistym półwyspie 20 km na północ od Burgas. Miejscowość jest świetną bazą wypadową do innych czarnomorskich atrakcji. Miasto znane jako ośrodek leczniczy i rehabilitacyjny głównie chorób skóry i reumatyzmu. Wybrzeże jest tutaj łagodne, piaszczyste i płytkie przez co dogodne dla rodzin z dziećmi.

Sozopol

Znajduje się na południe od Burgas. Słynie z urwistego, klifowego wybrzeża i przejrzystej, czystej wody. Jest najstarszym miasteczkiem ze wszystkich bułgarskich kurortów. Na turystów czeka dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna oraz cenne zabytki.

PODSUMOWANIE:

  • Bułgaria słynie z długich i szerokich piaszczystych plaż nad ciepłym Morzem Czarnym.
  • Największą i najpopularniejszą miejscowością turystyczną w Bułgarii jest Słoneczny Brzeg.
  • W Złotych Piaskach jest ponad 100 hoteli, Aquapark oraz 3 kilometrowa plaża.
  • Jeśli szukasz na wakacjach rozrywek, bogatego życia nocnego, parków wodnych, aktywnego wypoczynku, dobrej infrastruktury plażowej wybierz Słoneczny Brzeg lub Złote Piaski.
  • Jeśli na wakacjach szukasz spokoju i niezatłoczonej, pięknej plaży pojedź do Albeny w Bułgarii.
  • Obzor to niewielka miejscowość turystyczna mogąca pochwalić się największą liczba dni słonecznych w całej Bułgarii.
  • Nesebyr to bułgarski kurort wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Pomorie to kurort i miejscowość uzdrowiskowa, znana z leczenia chorób skóry i reumatyzmu.
  • Sozopol to najstarszy bułgarski kurort, słynący z klifowego wybrzeża i czystego morza.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *