Gdzie pojechać na wakacje po sezonie, w październiku, listopadzie lub grudniu?

Urlop poza sezonem wakacyjnym to dobry pomysł dla osób, które chcą zaoszczędzić, nie lubią zatłoczonych plaż, upałów lub po prostu chcą oderwać się od jesiennej szarugi, by w ciepłym miejscu naładować akumulatory przed nadchodzącą zimą. Pomysłów na wypoczynek poza sezonem może być naprawdę wiele. My proponujemy takie, które nie zrujnują portfela a lot będzie trwał stosunkowo krótko.

CYPR czyli jesienno-zimowy urlop pod palmami

To jedna z większych wysp Morza Śródziemnego tuż u tureckich wybrzeży. Państwo Cypr (Republika Cypryjska) zajmuje obszar wyspy o tej samej nazwie i choć terytorialnie należy do Azji to od wieków znajduje się w granicach kulturowych Europy (a od 2004 roku należy do Unii Europejskiej). Cypr zamieszkiwany jest przez Cypryjczyków greckich i Cypryjczyków tureckich. Granica między częścią grecką a turecką przebiega także przez stolicę wyspy czyli Nikozję. Do poruszania się miedzy obiema częściami wyspy niezbędny jest paszport. Cypryjskie wybrzeże jest bardzo piękne i urozmaicone. Plaże są zarówno kamieniste, żwirkowe jak i piaszczyste w kolorach od złotego do nieomal czarnego. Tym co przyciąga turystów na Cypr jest z pewnością także piękna pogoda. Biura podróży organizują wczasy przez cały rok. W październiku średnia temperatura powietrza na Cyprze oscyluje w granicach 27°C, w listopadzie nadal jest bardzo ciepło bo ponad 22°C, a w grudniu około 18°C. Hotele w sezonie jesienno-zimowym są już znacznie tańsze, plaże i atrakcje turystyczne mniej zatłoczone, a pogoda nadal gwarantowana. Będąc na Wyspie Afrodyty warto popróbować lokalnych specjałów na bazie oliwy, ryb i owoców morza oraz wybornego wina Commandaria. Lot z Polski na Cypr trwa około 3,5 godziny.

FUERTAVENURA to plażowisko Europy

Fuerteventura to jedna z siedmiu głównych Wysp Kanaryjskich terytorialnie należących do Hiszpanii. Dzięki swojemu położeniu tuż u wybrzeży Afryki, panuje na niej ciepły klimat, a średnioroczna temperatura rzadko spada poniżej 24°C. Oprócz optymalnej temperatury powietrza, wyspa ma jeszcze wiele innych atutów. Przede wszystkim są na niej jedne z najpiękniejszych w Europie, jeśli nie na Świecie piaszczyste plaż. Sotavento, Cofete czy Grandes Playas są jednymi z najwspanialszych na Fuercie. Wyspa jest zaliczana do wietrznych miejsc, dzięki czemu stała się mekką wind- i kite – surfingowców. Oblewające Fuertę wody Oceanu Atlantyckiego są niebywale czyste i ciepłe przez większą część roku. Fuerteventura choć na pierwszy rzut oka surowa i monotonna, przy bliższym poznaniu staje się niebywale atrakcyjna. Wszystko to za sprawą walorów przyrodniczych jakie ta wyspa posiada. Wybrzeże jest niezwykle urozmaicone – wschodni rejon to przede wszystkim piękne piaszczyste plaże, natomiast zachodnia część wyspy jest dzika, trudno dostępna i skalista (piękne klify). Wyspę polecamy dla osób chcących odpocząć w ciszy i spokoju. Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Wysp Kanaryjskich są październik, listopad i grudzień. Lot z polski na Fuerteventurę nie powinien trwać dłużej niż 5 godzin. Przeczytajcie także: DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ NA FUERTEVENTURĘ? oraz NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE WYSP KANARYJSKICH.

EGIPT zaprasza na świąteczne nurkowanie na rafie koralowej

Do Egiptu podróżować można w zasadzie przez cały okrągły rok. Najlepszym wyborem wydaje się być właśnie czas jesienno-zimowy kiedy upały nie są już tak uciążliwe jak w lipcu czy sierpniu. Temperatura powietrza w okresie od października do grudnia waha się w granicach 22-29°C więc jest naprawdę optymalna. W nocy jest niewiele chłodniej. Na jesieni czy nawet zimą spokojnie można nurkować oraz zażywać kąpieli w Morzy Czerwonym. Jego temperatura pozostaje nadal wysoka po okresie letnich upałów. Coraz więcej osób decyduje się wyjechać na Święta Bożego Narodzenia czy Sylwestra właśnie do „Kraju Faraonów”. Sylwester pod palmami jest z pewnością miłą odmianą od polskich mrozów. Lot do Egiptu nie należy do najkrótszy (w końcu to już Afryka), nie powinien zająć nam jedna dłużej niż 4,5 godziny. Sprawdźcie koniecznie nasze inne wpisy na temat Egiptu: KTÓRY EGIPSKI KURORT WYBRAĆ NA WAKACJE? oraz 15 NAJWAŻNIEJSZYCH MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ BĘDĄC NA WAKACJACH W EGIPCIE.

IZRAEL leży na styku trzech religii

Państwo Izrael czyli Ziemia Święta przyciąga odwiedzających z co najmniej kilku powodów. Dla niektórych jest nim słoneczny klimat. Dla innych niesamowite dziedzictwo kulturowe, historyczne i religijne. Jeszcze innych urzeka kontrast między starożytnością a współczesnością. Bez względu na to dlaczego zdecydujemy się odwiedzić Izrael, jedno jest pewne, jest to wyjątkowy kraj, który choć raz w życiu warto zobaczyć. Izrael to nowoczesne państwo o dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Niezależnie od tego czy wybierzemy się na wczasy, pielgrzymkę czy wycieczkę objazdową nie będziemy zawiedzeni. Ziemia Święta jest bardzo ważnym miejscem dla trzech monoteistycznych religii świata: judaizmu, islamu oraz chrześcijaństwa. Chrześcijan przyciągają takie miejsca kultu jak: Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Dolina Galilea, Nazaret, Betlejem, Góra Tabor, rzeka Jordan. Na miłośników wypoczynku na plaży czekają kurorty nad Morzem Czerwonym, Śródziemnym i Martwym. To ostatnie z powodu ogromnego zasolenia jest ważnym ośrodkiem uzdrowiskowym. Temperatura nad Morzem Czerwonym od października do grudnia waha się w granicach 23-29°C. Pogoda w październiku jest gorąca i sucha, w listopadzie rekomendujemy zwiedzanie zabytków oraz odpoczynek na plaży, w grudniu także nie powinno być niespodzianek pogodowych. Lot z Polski do Ziemi Świętej trwa około 4 godziny. Przeczytajcie także: „Co trzeba zobaczyć i zwiedzić w Izraelu?”.

MALTA czyli urokliwe wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym

Malta to maleńka wysepka leżąca na Morzu Śródziemnym niedaleko włoskiej Sycylii. W skład państwa Malta wchodzą trzy główne wyspy: Malta, Gozo i Comino. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, kraj ten ma bardzo wiele do zaoferowania, dzięki czemu z roku na rok staje się coraz bardziej popularny i chętnie odwiedzany. Choć maltańskie wybrzeże jest na ogół skaliste, a piaszczystych plaż jest niewiele, to nie brakuje mu charakteru i niepowtarzalnego klimatu. Turystów od wieków zachwyca zjawiskowa Valletta czyli stolica wyspy (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Temperatura powietrza w okresie od października do grudnia waha się w granicach 17-24°C. My polecamy zawitać na Maltę w październiku lub listopadzie. Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Malty wystarczy krótki 3-4 dniowy pobyt. Lot z Polski trwa zaledwie 2,5 godzin a na miejscu z łatwością porozumiemy się w języku angielskim –Malta to była kolonia brytyjska. Sprawdźcie także nasz artykuł – DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ NA MALTĘ?

PORTUGALIA kusi łagodnym śródziemnomorskim klimatem

Portugalia leżąca na zachodnim skraju Europy to niezwykle barwny i czarujący kraj. Choć niewielki powierzchniowo, to jednak bogaty w liczne walory przyrodnicze i kulturowe. Turystom Portugalia kojarzy się przede wszystkim ze smaczną kuchnia i winem, zabytkowymi miastami takimi jak Porto i Lizbona,  pięknym klifowym wybrzeżem Algarve oraz wyspą wiecznej wiosny czyli Maderą. Na wczasy i  wycieczkę objazdową do Portugalii można wybrać się w zasadzie przez cały rok (nawet zimą) ze względu na panujący na jej obszarze łagodny i przyjemny klimat. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w ofertach biur podróży. My rekomendujemy odwiedzić Portugalię wczesną jesienią (najlepiej w październiku). Także początek listopada jest pogodny i słoneczny – nazywany „latem świętego Marcina”. Ceny na miejscu będą niższe a plaże i atrakcje turystyczne mniej zatłoczone. Można w spokoju cieszyć się urokami portugalskich zakątków. Średnia temperatura powietrza w dzień wynosi wtedy 23°C, a temperatura nagrzanego po lecie oceanu około 20 °C. Lot z Polski do Portugalii trwa niespełna 4 godziny.

TAJLANDIA „smakuje” najlepiej od listopada do lutego

Tajlandia to południowo-azjatycki kraj, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świat. Tajowie słyną z miłego usposobienia i dużej gościnności. Kraj ten jest idealnym miejscem na błogi wypoczynek na pięknej, rajskiej plaży. W związku z tym, że Tajlandia leży w dwóch strefach klimatycznych: zwrotnikowej monsunowej oraz równikowej, niektóre miesiące w roku są szczególnie narażone na deszcze i brzydką pogodę. Od czerwca do października czyli wtedy kiedy w Europie panuje najpiękniejsza aura, w Tajlandii prawie codziennie pada. Jest to tak zwana pora deszczowa. Najcieplejszym okresem jest czas od marca do maja kiedy temperatura często przekracza 35°C. My polecamy udać się do Tajlandii w okresie jesienno-zimowym od listopada do lutego. Pogoda będzie w tym czasie bardzo dobra, a nie narazimy się już na tak ogromne upały. Temperatura w tym czasie to około 30°C. Oprócz wylegiwania się na piaszczystych plażach warto odwiedzić stolicę Tajlandii czyli Bangkok, Rzekę Kwai, najpiękniejsze wodospady Tajlandii w Parku Narodowym Erewan, wyspę słoni Koh Chang i wiele innych atrakcji. Najbardziej znanymi kurortami są natomiast: Krabi, Phuket i Pattaya. Kuchnia tajska uważana jest za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Bazuje na ryżu, pędach bambusa, mleku kokosowym i orientalnych przeprawach. Obywatele polscy nie potrzebują wizy do Tajlandii.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE – pozwól sobie na odrobinę luksusu w kraju szejków

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu państw licząca zaledwie 40 lat. Choć blisko 80% powierzani Emiratów zajmują pustynie, to jednak kraj jest jednym z najzamożniejszych na całym świecie. O bogactwie kraju szejków stanowi ropa naftowa. Na wybrzeżach, gdzie jeszcze do niedawna leżał jedynie suchy piach, dziś znajdują się jedne z najbardziej luksusowych hoteli na Ziemi. Niektóre hotele są tak wystawne i komfortowe, że przewyższają swoim standardem tradycyjną 5-gwiazdkową kategoryzację. Dubaj może pochwalić się jednym z pierwszych na świecie hoteli 7- gwiazdowych. Wysoki na ponad 320 m Burdż al-Arab (wieża Arabów) to jeden z najlepiej rozpoznawalnych hoteli na świecie, symbol i wizytówka Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dziś takich siedmiogwiazdkowych hoteli jest już więcej także we Włoszech czy USA. Najlepszym okresem żeby wyjechać do Emiratów Arabskich jest czas jesienno-zimowy między listopadem a lutym. Temperatura jest wtedy nadal bardzo wysoka i waha się miedzy 24 a 31 °C. Nie polecamy wczasów w terminie od czerwca do końca września bo jest to okres niezwykle upalny (temperatura powyżej 35 °C a często i powyżej 40 °C). Temperatura wody w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej w okresie letnim wynosi powyżej 30 °C. Wybierając się do Emiratów nie należy mieć obaw związanych z naszym bezpieczeństwem. Jest to kraj niezwykle bezpieczny, który od lat stawia na turystykę i komfort swoich gości. Pomimo powszechnie panującego przekonania na temat złego traktowania i łamania praw kobiet należy przyznać, że kobiety są w Dubaju w pewnym stopniu uprzywilejowane, często mają nawet pierwszeństwo w kolejkach. Ponadto w Emiratach wskaźnik przestępczości z użyciem przemocy jest najniższy na Świecie. Od 2014 roku Polacy mogą podróżować do Emiratów jedynie na podstawie ważnego paszportu – wizy nie są wymagane.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *