Co warto zobaczyć na wyspie Lanzarote?

Lanzarote jest najdalej na północ wysuniętą wyspą Archipelagu Kanaryjskiego. Nie sposób ją pomylić z jakimkolwiek innym miejscem na Ziemi. Krajobraz Lanzarote jest iście kosmiczny i niepowtarzalny. Na jej obecny wygląd, główny wpływ miały wybuchy wulkanów (ostatni w 1824 r.), w wyniku których ponad połowa mieszkańców była zmuszona opuścić swoją ojczyznę. Postrzeganie Lanzarote przez wyspiarzy zmieniło się za sprawą Cesara Manrique (architekt i akolog), który potrafił z surowego, wulkanicznego otoczenia zrobić atut Wyspy i nie lada atrakcję turystyczną. Na całej Wyspie mieszka zaledwie 150 tysięcy osób, z czego ponad jedna trzecia w stolicy, Arrecife.  Lanzarote jest doskonały miejscem dla osób ceniących spokój, wyjątkową sztukę i architekturę, środowisko naturalne, piękne krajobrazy, aktywny wypoczynek, pyszne jedzenie i światowej sławy wina. Wszystkie najważniejsze atuty Wyspy zostały krótko scharakteryzowane poniżej. 

Park Narodowy Timanfaya

Od 1730 r. przez kolejne sześć lat na południu Lanzarote wybuchło 25 wulkanów, zalewając lawą żyzne pola tego terenu. Dzięki staraniom Cesara Manrique, zniszczony niegdyś „morzem ognia” obszar, przekształcono w Park Narodowy o powierzchni ponad 5 tysięcy hektarów. Symbolem parku jest zaprojektowany przez sławnego architekta diabeł z Timanfaya. Iście księżycowy i diabelski krajobraz można obserwować jedynie podczas trwającej godzinę wycieczki autokarowej, organizowanej przez dyrekcję parku. „Droga wulkanów” zadziwia swoim surowym pięknem oraz brakiem jakichkolwiek roślin. Turyści mogą podziwiać kilkanaście kraterów pozostałych po wulkanach aktywnych w XVIII w. Bilet kosztuje 9 euro dla dorosłych i 4,5 euro dla dzieci.

Miasteczko Yaiza

Yaiza położona na obrzeżach Parku Narodowego Timanfaya to jedno z najpiękniejszych i najbardziej zadbanych miasteczek na Wyspie. Urokliwe białe domki z zielonymi okiennicami, urzekają wszystkich odwiedzających tę miejscowość. Do głównych atrakcji Yaizii należy kościół Nuestra Senora de Los Remedios z majestatycznym, drewnianym ołtarzem. Smaczny posiłek można zjeść w ponad 300-letnim domu, zaadoptowanym przez Cesarego Manrique  na restaurację La Era.

Winnice w dolinie La Geria

Choć trudno w to uwierzyć, to wielu mieszkańców wyspy Lanzarote utrzymuje się z rolnictwa. W ciągu roku opadów deszczu jest niezwykle mało, jednak uprawa jest możliwa dzięki szczelnej pokrywie z okruchów lawy, która wchłania wilgoć i przeciwdziała parowaniu wody. W dolinie La Geria znajduje się największe zagłębie winiarskie na Wyspie. Winorośl uprawiana jest tutaj w specjalnych zagłębieniach w podłożu, otoczonych półokrągłymi, kamiennymi murkami. Stosunkowo trudne warunki uprawy sprawiają, że wina z Lanzarote nie są tanie. Za butelkę aromatycznego trunku trzeba zapłacić co najmniej 5 euro. Większość winnic prowadzi własne sklepy, które organizują darmowe degustacje i prowadzą sprzedaż swoich produktów.

Zielona laguna w El Golfo

Na zachodnim wybrzeżu Lanzarote położona jest miejscowość El Golfo z niespotykaną nigdzie indziej laguną i czarną plażą. Zielona laguna powstała poprzez zanurzenie się krateru wygasłego wulkanu w wodach Atlantyku. Kolor zielony zawdzięcza glony znajdujących się na dnie krateru. Rekomendowane jest odwiedzenie tego miejsca o zachodzie słońca. Krajobraz rozciągający się z punktu widokowego jest iście kosmiczny i wyjątkowy.

Ogród kaktusów

W północnej części Wyspy (w miejscowości Guatiza) znajduje się Ogród kaktusów (Jardin de Cactus) czyli kolejne dzieło słynnego Manrique. Otoczony murem ogród powstał na miejscu dawnego kamieniołomu i jest doskonałym przykładem połączenia rozwiązań architektonicznych z pięknem natury. Na obszarze ponad 5 tys. m2 posadzono około 10 tys. kaktusów z całego świata (m.in. Meksyku, Peru, Chile, Kenii, USA, Maroka). Za godzinę zwiedzania trzeba zapłacić 5,5 euro za osobę dorosłą oraz 2,2 euro za dziecko.

Warzelnia soli

Na zachodnim wybrzeżu Wyspy, funkcjonuje największa na obszarze Archipelagu Kanaryjskiego warzelnia soli Salinas de Janubio. Nieopodal zatoki o tej samej nazwie, na kwadratowych poletkach odparowuje się wodę morską. W najlepszym okresie produkowano tu 10 tys. ton soli rocznie, dziś jest to zaledwie 20% tej liczby. W sklepiku nieopodal warzelni można nabyć sól morska, która jest zdrowsza od zwykłej soli kuchennej. Warto tu przyjechać  chociażby dla pięknego widoku na zatokę Janubio.

Stolica Wyspy – Arrecife

Położoną na wschodnim wybrzeżu stolicę wyspy Lanzarote zamieszkuje około 56 tys. osób. Arrecife słynie z malowniczej laguny zabudowanej białymi domkami. Warto pospacerować głównym deptakiem handlowym by zobaczyć ciekawą architekturę z eleganckim ratuszem na czele. Na południu znajduje się obronny zamek Świętego Gabriela ( Castillo de San Gabriel). W stolicy funkcjonuje kilka muzeów w tym Muzeum Sztuki Współczesnej. Panoramę miasta najlepiej obserwować z najwyższego budynku w Arrecife czyli czternastopiętrowego Gran Hotelu.

Dom Cesar’a Manrique

Niedaleko stolicy Wyspy w miejscowości Tahiche, funkcjonuje muzeum (Fundacion de Cesar Manrique), które powstało w dawnym domu Cesarego Manrique (Taro de Tahíche). Jak przystało na tak słynnego artystę jego dom nie jest zwyczajny. Został wkomponowany w pola zastygłej lawy, wykorzystując także częściowo wulkaniczne jaskinie. Za kwotę 8 euro można przechadzać się po interesujących pokojach oraz zobaczyć wystawę prac tego artysty oraz współczesnych mu twórców (Picasso, Miro czy Tapiesa). Celem fundacji jest utrzymanie naturalnych i kulturowych walorów Lanzarote w niezmienionej postaci.

Jaskinia Zielonych

W północnej części Lanzarote znajduje się ”Cueva de los Verdes” czyli Jaskinia Zielonych. Jej nazwa bynajmniej nie nawiązuje do barwy, lecz do nazwiska dawnych właścicieli pól znajdujących się w tym rejonie. Jaskinia jest częścią podziemnego tunelu, powstałego w wyniku wybuchu wulkanu La Corona. Jest z pewnością miejscem godnym polecenia.i jedną z ciekawszych jaskiń tego typu na świecie. Bilet wstępu to koszt rzędu 9 euro dla dorosłych i 4,5 euro dla dzieci. Cena zawiera niespełna godzinną wycieczka z przewodnikiem (język angielski i hiszpański), przez finezyjnie zaadoptowany i oświetlony, podziemny korytarz. Los Verdes jest naturalnie wentylowana, a zwiedzającym towarzyszy specjalnie dobrana do atmosfery miejsca muzyka new age. W jaskini mieści się także duża sala, w której odbywają się liczne koncerty muzyki klasycznej i jazzowej oraz Festiwal Muzyki Kanaryjskiej (styczeń i luty).

Plaże Lanzarote

Lanzaote oferuje ponad 500 różnego rodzaju plaż od piaszczystych po kamieniste. Do najsłynniejszych należy piaszczysta zatoka Papagayo, która przyciąga szmaragdowymi wodami i złocistym piaskiem. Z kolei plaża Famara, rozciągająca się na długości 3 km zachodniego wybrzeża Wyspy, swoją sławę zawdzięcza bladozłotemu piaskowi oraz imponującym klifom. Można z niej podziwiać archipelag Chonijo z przepiękną wyspą La Graciosa na czele. La Canteria jest najbardziej na północ wysuniętą plaża Lanzarote. To mekka surfingowców, gwarantująca spokój i ciszę. Do innych słynnych plaż należą: Las Cucharas, El Jablillo, Flamingo czy La Francesa. Więcej na temat plaż znjduje się w artykule „Najpiękniejsze plaże Wysp Kanaryjskich”.

Miasto Teguise

Teguise to pierwsza stolica Wyspy, ulokowana nie na wybrzeżu a w głębi lądu. W liczącym ponad 16 tys. mieszkańców miasteczku jest wiele godnych uwagi zabytków. Główne atrakcje to  zamek Świętej Barbary, pałac Spinola, antyczny kościół Guadalupe i klasztor Świętego Franciszka. Poza dziedzictwem historycznym, w dawnej stolicy Wyspy znajduje się kilka muzeów. W każdą niedzielę, na starówce Teguise organizowany jest kolorowy targ, na których można nabyć lokalne rękodzieło i przysmaki, a także wyroby z innych Wysp Kanaryjskich, Peru czy Afryki. Jeżeli nie mamy czasu na zwiedzanie, to warto chociaż przejechać przez miasteczko, delektując się widokiem białych domków zanurzonych w nałęcze kolorowych kwiatów.

Jameos del Agua

Jamelos del Agua to położony w północnej części Lanzarote, zespół połączonych jaskiń, zaadoptowanych przez Cesarego Manrique w kolejne dzieło sztuki użytkowej. Bilet wstępu wynosi 9 euro dla dorosłych i 4,5 euro dla dzieci. Za tę cenę możemy przechadzać się po zaprojektowanym z niezwykłym smakiem kompleksie, obejmującym: wkomponowaną w otoczenie kawiarnię, grotę ze słonym jeziorem, ogród palmowy z basenem błękitnej wody, salę koncertową na ponad 500 osób oraz Muzeum Wulkanologii. W słonym jeziorze znajduje się siedlisko chronionych krabów albinosów. Audytorium jest miejscem licznych koncertów i imprez wykorzystujących akustykę wulkanicznej groty i jej unikatowy pejzaż. Muzeum Wulkanologii uczy i bawi zwiedzających wieloma interaktywnymi ekspozycjami.

Punkt widokowy Mirador del Rio

Na północnych krańcach Wyspy, znajduje się Mirador del Rio czyli dawne stanowisko artyleryjskie, przekształcone w punkt widokowy. Także ta atrakcja turystyczną swoją widowiskowość zawdzięcza Cesaremu Manrique. Na zwiedzających czeka jeden z piękniejszych widoków w całym Archipelagu Kanaryjskim. Nad wulkanicznym urwiskiem zawieszono zewnętrzne tarasy. Widać z nich archipelag Chinijo z wyspą La Graciosa na pierwszym palnie. We wnętrzu punktu widokowego urządzono restaurację i kawiarnię. Bilet wstępu kosztuje 4,5 euro dla dorosłych i 2,25 euro dla dzieci.

PODSUMOWANIE:

  • Krajobraz Lanzarote jest wulkaniczny, kosmiczny i niepowtarzalny.
  • Stolicą wyspy jest Arrecife, znane z malowniczej laguny zabudowanej białymi domkami.
  • Cesar Manrique była słynnym artystą, mieszkańcem wyspy, który potrafił z surowego, wulkanicznego otoczenia zrobić atut Lanzarote i atrakcję turystyczną.
  • Do najważniejszych dzieł Manrique należy: diabeł z Timanfaya, Jardin de Cactus, Jameos del Agua.
  • Najpiękniejsze plaże na Lanzarote to: Famara, Papagayo, Las Cucharas, El Jablillo, Flamingo oraz La Francesa.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *