Jakie są najpiękniejsze plaże na Wyspach Kanaryjskich?

Tym co przyciąga turystów na Wyspy Kanaryjskie jest nie tylko słoneczna pogoda i błękitne wody oceanu, ale przede wszystkich różnorodne plaże. Plaże na Kanarach są zarówno małe, zatokowe jak i długie, piaszczyste. Najwięcej rozległych, piaszczystych plaż znajduje się na Fuerteventurze, która bywa nazywana plażowiskiem Europy („Dlaczego warto przyjechać na Fuerteventurę?”). Cały urok Wysp Kanaryjskich tkwi właśnie w tym niesamowitym zróżnicowaniu ich wybrzeży. 

1. Famara

Playa de Famara jest uważana za jedną z najpiękniejszych na Lanzarote. Jest to piaszczysta plaża rozciągająca się na długości 3 km zachodniego wybrzeża wyspy. Swoją sławę zawdzięcza bladozłotemu piaskowi oraz imponującym klifom. Można z niej podziwiać archipelag Chonijo z przepiękną wyspą La Graciosa na czele.

2. Teresitas

Playa Las Teresitas to bez wątpienia najbardziej znane kąpielisko całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Pocztówkowo-piękna plaża swój obecny wygląd zawdzięcza złotemu piaskowi przywiezionemu tutaj aż z Sahary. Jest to długa na 1,5 km, miejska plaża stolicy Teneryfy czyli Santa Cruz. Za sprawą falochronu woda jest tutaj spokojna niczym w basenie.

3. Benijo

Playa de Benijo to druga, ale z pewnością nie ostatnia warta uwagi plaża Teneryfy. Na Wyspie większa część wybrzeża jest bardzo stroma, a plaże pokryte są czarnym, wulkanicznym piaskiem. W tę charakterystykę doskonale wpisuje się otoczona skałami, spokojna i niezatłoczona Benijo na półwyspie Anaga. Umiejscowiona jest w północno-wschodniej części Teneryfy.

4. Sotavento

Pod nazwą Playa de Sotavento przyjęło się określać łachę piasku, rozciągającą się na długości 22 km w południowo-wschodniej części Fuerteventury na półwyspie Jandia. Nie bez powodu Fuerta nazywana jest plażowiskiem Europy. To właśnie na tej wietrznej wyspie znajdują się najpiękniejsze, piaszczyste plaże Kanarów. Ze względu na silne wiatry Sotavento jest mekką kite- i wind- surferów. Turystów przyciąga w to miejsce także drobny, biały piasek oraz turkusowe morze, które miejscami tworzy urocze laguny.

5. Cofete

Zdecydowanie mniej uczęszczaną niż Sotavento plażą na Fuerteventurze jest Cofete. Brak masowej turystyki zawdzięcza trudnej dostępności. Do położonej w zachodniej części półwyspu Jandia plaży, można dotrzeć jedynie własnym środkiem transportu, pokonując najpierw asfaltową a potem szutrową drogę. Trudy podróży zostaną wynagrodzone nietuzinkowym widokiem wulkanicznych wzgórz, lazurowej wody i złocistej plaży.

6. Viejo Rey

Na swoje miejsce w zestawieniu najpiękniejszych plaż Wysp Kanaryjskich zasługuje również położona na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury Playa del Viejo Rey. Umiejscowiona w niewielkiej miejscowości La Pared plaża słynie z dogodnych warunków do uprawiania surfingu. Z dala od masowej turystyki można cieszyć się ciszą, spokojem i zapierającym dech w piersiach widokiem stromych klifów.

7. Grandes Playas

W północno-wschodniej części Fuerteventury, niedaleko miejscowości Corralejo znajduje się jedna z piękniejszych piaszczystych plaż Wysp Kanaryjskich. Dziewięciokilometrowy odcinek złotej plaży rozciąga się na terenie rezerwatu przyrody de las Dunas de Corralejo słynącego z białych wydm. Ochrona tego unikatowego obszaru spowodowała, że nie ma tu w zasadzie szpecących krajobraz kompleksów hotelowych. Uroku plaży dodaje przepiękny widok na pobliskie wyspy Lanzarote i Los Lobos.

8. Puerto de Tazacorte

Choć wybrzeże wyspy La Palma to prawie wyłącznie strome zbocza, to jednak kryją się między nimi malownicze, czarne plaże. Na większą uwagę zasługuje z pewnością Playa de Puerto de Tazacorte leżąca 3 km od miasteczka o tej samej nazwie. Ta urokliwa miejscowość słynie z kolorowych domków, ze wszystkich stron otoczonych plantacjami bananów. Sama plaża jest bardzo kameralna, w cieniu potężnego klifu.

9. Verodal

Playa de Verodal to jedno z piękniejszych miejsc na wyspie El Hierro. Plaża leży w spokojnej zatoczce, nad wulkanicznym wzgórzem. Jej piasek ma niespotykany czarno-czerwony kolor. Morze w północnej części El Hierro jest niezwykle niespokojne, dlatego zażywając morskich kąpieli należy zachować szczególną ostrożność.

10. Maspalomas

Playa de Maspalomas to najbardziej znana plaża na Gran Canarii. Plaża jest szeroka i piaszczysta. Znajduje się w sąsiedztwie pięknych, białych wydm. Maspalomas rozciąga się wzdłuż 3 km wybrzeża, otoczonego kompleksami hotelowymi i apartamentami. To tutaj znajduje się centrum turystyczne wyspy. Na miejscu można skorzystać z leżaków, parasoli i darmowych pryszniców.

Więcej na temat Wysp Kanaryjskich znajdziecie we wpisach: „Kanary czyli Wyspy Szczęśliwe. Dlaczego warto pojechać na Wyspy Kanaryjskie?” oraz „Wyspy Kanaryjskie dla aktywnych i sportowców”.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *