Paradoksalnie nazwa Wysp Kanaryjskich nie pochodzi wcale od kolorowych ptaków lecz od psów. Legenda mówi, iż pierwsi konkwistadorzy napotkali na archipelagu właśnie te czworonożne zwierzęta (pies to po łacinie „canis”). Uwiecznili je w funkcjonującym po dzień dzisiejszy herbie Wysp Kanaryjskich.

Kanary to hiszpańskie wyspy u wybrzeży Afryki

Na archipelag Wysp Kanaryjskich składa się 7 głównych wysp i sześć mniejszych wysepek położonych na oceanie Atlantyckim. Wszystkie one ukształtowały się na skutek wybuchu podwodnych wulkanów. Administracyjnie należą do Hiszpanii jednak odległościowo jak i klimatycznie bliżej im do Afryki. Fuerteventura leży zaledwie 95 km od wybrzeża Maroka. Nie bez kozery mówi się, że każda Wysp Kanaryjskich jest inna. Pod względem podobieństwa należałoby je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą dość płaskie, wietrzne i suche: Fuerteventura i Lanzarote. Do drugiej stożkowato ukształtowane: Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, La Gomera i El Hierro.

 

Na Wyspach Kanaryjskich pogoda jest gwarantowana przez cały rok

„Wyspy wiecznej wiosny”, bo tak przyjęło się je nazywać, to jedno z nielicznych miejsc w Europie, do którego warto przyjechać przez cały okrągły rok. Do głównych atutów Kanarów bez wątpienia należą: niska roczna suma opadów, łagodny subtropikalny klimat oraz różnorodność krajobrazowa. Nawet zimą temperatura rzadko spada tu poniżej 20° C, a słonecznych dni w roku jest około 340!

Przyroda Wysp Kanaryjskich

Charakterystycznym widokiem na Wyspach są egzotyczne rośliny takie jak: palmy, kaktusy czy opuncje. Krajobraz jest niezwykle urozmaicony i choć na pierwszy rzut oka wydaje się być niezwykle surowy i nieprzyjaznych, to jednak przy bliższym poznaniu zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności. Najmniej zielone są Fuerta i Laznzarote ze względu na niezwykle suchy klimat. Im dalej na południe tym wyspy są bardziej bogate w roślinność. Wyższe partie Teneryfy porastają mirt, ostrokrzewy czy sosny kanaryjskie.

Kozy, wiewiórki i delfiny – symbole Wysp Kanaryjskich 

Nie da się zwiedzać Kanarów bez napotkania stada kóz. Z ich mleka powstaje jeden z najpopularniejszych hiszpańskich serów- Majorero. Na skałach napotkamy jaszczurki oraz urocze wiewiórki, chętnie dokarmiane orzeszkami przez turystów. Kanarki żyjące na walności różnią od swych hodowlanych kuzynów. Są szare z jedynie delikatnymi żółtymi palmami. Największe bogactwo żyjątek czeka jednak w wodach obmywających archipelag. Niezwykle popularne są wycieczki szlakiem wielorybów i delfinów.

Dogodna infrastruktura lotnicza na Kanarach

Na każdej z siedmiu głównych Wysp znajduje się port lotniczy. Największa Teneryfa posiada aż dwa lotniska po jednym na północy i południu wyspy. Z Polski na własną rękę i bez przesiadek można dolecieć w trzy miejsca: Teneryfę, Gran Canarię i Fuerteventurę. Tanie linie lotnicze oferują bilety, których ceny zaczynają się od około 300 złotych za podróż w dwie strony.

Gdzie się zatrzymać na Wyspach Kanaryjskich?

Nocleg łatwo znaleźć w licznych hotelach, apartamentach i hostelach. Ceny wbrew pozorom wcale nie przyprawiają o zawrót głowy i zaczynają się od około 50 złotych za nocleg od osoby. Najrozsądniejsza wydaje się jednak opcja pobytu w hotelach z wyżywieniem typu all inclusive lub hb, gdyż za posiłek w restauracji wydamy już znacznie więcej niż w Polsce. Za butelkę wody mineralnej trzeba zapłacić minimum 1 euro. Za sprawą doskonale rozwiniętej sieci promowej, ciekawą opcją wydaje się być obranie sobie jako destynacji jednej z Wysp i odwiedzenie przy okazji sąsiadującej. Np. z Feurteventury na najdalej na północ wysuniętą wyspę archipelagu czyli Lanzarote dopłyniemy w zaledwie pół godziny.

Brak cła na towary luksusowe

Dzięki obowiązującej na obszarze Kanarów strefie wolnocłowej warto zaopatrzyć się w markowe perfumy, kosmetyki, wyroby tytoniowe oraz alkohol. Cena benzyny także jest niewysoka jak na zachodnioeuropejskie realia. Za litr paliwa zapłacimy nieco powyżej 1 euro. Stosunkowo niedroga benzyna sprawia, iż jedną z lepszych opcji zwiedzania Wysp wydaje się być wypożyczenie samochodu (zwłaszcza, że Kanary mają słabo rozwiniętą sieć transportu publicznego). Tzw „rent a car” to koszt około 40 euro za dzień plus ponowne zatankowanie auta (samochód zazwyczaj wypożyczamy z pełnym bakiem). Cena zawiera już koszty ubezpieczenia samochodu, a przy płatności zazwyczaj nie jest wymagane posiadanie karty kredytowej a jedynie ważne prawo jazdy.

Siedem światów kanaryjskich

Nasuwają się zatem pytania- którą z Wysp Kanaryjskich wybrać na wymarzony wypoczynek? Która z nich jest najpiękniejsza i oferuję najwięcej atrakcji? Choć odpowiedź jest bardzo trudna (wiadomo przecież, że każdy ma inne upodobania i cele wakacyjnych podróży), to jednak pomocne wskazówki znajdziecie w artykułach charakteryzujących każdą z Wysp Kanaryjskich z osobna m.in.: „Dlaczego warto przyjechać na Fuerteventurę”, „Szlakiem wygasłych wulkanów na Lanzarote” i „Najpiękniejsze plaże Wysp Kanaryjskich”.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *