Dlaczego warto przyjechać na Fuerteventurę?

Fuerteventura jest najstarszą i drugą co do wielkości wyspą w Archipelagu Kanaryjskim. Na jej obecny wygląd główny wpływ miała erozja, która zmieniła spiczaste kiedyś szczyty wulkanów w łagodne, mieniące się paletą barw pagórki. Każdy wschód i zachód słońca to prawdziwa uczta dla oczu, dlatego mieszkańcy zwykli ją nazywać „wyspą światła”. Nazwa Fuerty nawiązuje do wiejących tu silnych wiatrów. Te pasatowe podmuchy, skutecznie przepędzają z dość płaskiej Fuerteventury, tworzące się nad jej obszarem chmury. W wyniku tego nie pada tu nieomal przez cały rok. Na całej Wyspie mieszka zaledwie 100 tysięcy osób, z czego ponad jedna trzecia w stolicy, Puerto del Rosario.  Fuertaventura jest doskonały miejscem dla osób chcących odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Jest rajem dla aktywnych turystów jak i kochających słońce plażowiczów. Wyspa słynie z najpiękniejszych w Europie piaszczystych plaż. Więcej na temat Wysp Kanaryjskich piszemy w artykule „Kanary czyli wyspy szczęśliwe. Dlaczego warto pojechać na Wyspy Kanaryjskie?”.

Rezerwat przyrody de las Dunas de Corralejo

To liczący ponad 10 km długości obszar chronionych wydm. Teren rezerwatu to nieomal pustynia pagórków złotego piasku, które pięknie kontrastują z błękitem pobliskiego morza. Dzięki wydanemu parę lat tamu zakazowi budowania kompleksów hotelowych na terenie rezerwatu, turyści mogą cieszyć się bliskością obcowania z przyrodą.

Miejscowość Corralejo

Miasteczko Corralejo leży na północnym krańcu Wyspy. To urocza miejscowość mogąca pochwalić się ciekawą zabudową. Wokół niewielkiego niegdyś portu rybackiego, zaczęto budować hotele i apartamenty i tak powstał jeden z bardziej znaczących kurortów. Corralejo ma ogromne znaczenie, także ze względu na funkcjonującą tutaj przystań promową, która stanowi punkt przeprawy na sąsiednią wyspę Lanzarote. W samym miasteczku jest kilka godnych polecenia plaż, a zaledwie kilka kilometrów na południe znajduje się szeroka i piaszczysta Grandes Playas.

Wysepka Lobos

Lobos to niewielka, bo licząca zaledwie 4,5 km2 powierzchni wyspa, leżąca 2 km od Corralejo. Bezludna dziś Wyspa niegdyś zamieszkiwana była przez foki. Stanowi rezerwat przyrody będacy jednym z najstarszych chronionych obszarów całych Wysp Kanaryjskich. Będąc na Lobos warto odwiedzić latarnię morską Faro de Martino oraz skorzystać z kąpieli morskiej w pięknych, wulkanicznych zatoczkach. Na aktywnych turystów czeka kilka tras trekkingowych.

Miejscowość Betancuria

Miasteczko Betancuria to dawna stolica Wyspy, która swoją nazwę zawdzięcza konkwistadorowi Jean’owi de Bethencourt. Choć miejscowość obecnie zamieszkuje zaledwie 600 mieszkańców to jednak widać, że niegdyś przeżywało lata prawdziwej świetności. Turystów zachęcają do odwiedzin urocze, białe zabudowania, z których spływają girlandy kolorowych kwiatów. Będąc w Betancurii warto wstąpić do kościoła Iglesia de Santa Maria oraz muzeum archeologicznego.

Wioska La Pared

Niegdyś miejscowość La Pared miała ambicje zostania jednym z ważniejszych kurortów Fuerteventury. Niestety przegrało w konfrontacji ze złocistymi, szerokimi i piaszczystymi plażami wschodniej części Wyspy. Wybrzeże La Pared to okazałe, strome klify, w które powciskane zostały piaszczyste plaże. Za sprawą silnych fal coraz chętniej przyjeżdżają tu surferzy z całego świata.

Wschody i zachody słońca

To co w głównej mierze przyciąga na Fuerteventurę turystów z całego świata, to możliwość obcowania z naturą. Choć na Wyspie nie znajdziemy zbyt wielu zabytków, to jednak Fuerta może poszczycić się czymś innym – niesamowitymi krajobrazami. Jedną z najlepszych tras do podziwiania pięknych widoków jest droga z La Pared do Betancurii. Niepowtarzalnym doświadczeniem estetycznym, może okazać się także, spędzenie wschodu lub zachodu słońca, na którejś z uroczych, małych plaż zachodniego wybrzeża Wyspy.

Wioska Ajuy

Niewielka osada rybacka Ajuy zachwyca kolorytem zabudowań na tle kameralnej, wulkanicznej plaży. Dojechać tu można jedynie własnym środkiem transportu, dzięki czemu panuje tu cisza i spokój. Dumą wioski i turystycznym magnesem są wydrążone przez morskie fale jaskinie. Choć zachodnie wybrzeże Fuerty, na której leży Ajuy jest bardziej dzikie i niedostępne od wschodniej strony Wyspy, to jednak zachwyca subtelnym i niewymuszonym pięknem, coraz chętniej docenianym przez rzesze urlopowiczów.

Oasis Park na Fuerteventurze

Oasis Park to prawdziwa oaza zieleni na suchej Fuerteventurze. To park botaniczno-zoologiczny, w którym miłe chwile spędzą zarówno dzieci jak i dorośli. Bilet wstępu to wydatek około 33 euro od osoby. Z pobliskiego kurortu Costa Calma do parku kursuje darmowy autobus. To niezwykłe miejsce, w którym dozwolone a wręcz wskazane jest dokarmianie zwierząt takich jak: żyrafy, wielbłądy, zebry, hipopotamy, słonie, lemury i wiele innych. Oprócz zwyczajnego spacerowania między boksami z mieszkającymi tutaj zwierzętami, na turystów czekają interaktywne pokazy. Są to pokaz papug, ptaków drapieżnych, lwów morskich i gadów.

Plaża Sotavento na południu Fuerty

Pod nazwą Playa de Sotavento przyjęło się określać łachę piasku, rozciągającą się na długości 22 km w południowo-wschodniej części Fuerteventury na półwyspie Jandia. Nie bez powodu Fuerta nazywana jest plażowiskiem Europy. To właśnie na tej wietrznej wyspie znajdują się najpiękniejsze, piaszczyste plaże Kanarów. Ze względu na silne wiatry Sotavento jest mekką kite- i wind- surferów. Turystów przyciąga w to miejsce także drobny, biały piasek oraz turkusowe morze, które miejscami tworzy urocze laguny. Więcej na temat plaży Sotavento piszemy na blogu „Najpiękniejsze plaże Wysp Kanaryjskich”.

Półwysep Jandia

Półwysep Jandia to najbardziej górzysta część Wyspy. Po zachodniej jego części znajduje się dzika plaża Cofete, natomiast na wschodnim wybrzeżu cudowna plaża Sotavento. Umiejscowione są tu także dwa ważniejsze kurorty Fuert czyli Costa Calma i Moro Jable. Na północnym krańcu Jandii, który jest także końcem całej Wyspy leży Punta de Jandia z latarnią morską oraz osadą rybacką Puertito de la Cruz. Miejsce choć bardzo ciężko dostępne (wiedzie do niego jedynie szutrowa droga) to jednak warte odwiedzenia za sprawą cudownej panoramy całej Wyspy.

Surfing, windsurfing, kitesurfing 

Słońce, fale i wiatr to trzy główne atrybuty Wysp Kanaryjskich, za sprawą których są one idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Najpopularniejsze z nich to: surfing, windsurfing i kitesurfing. W zasadzie na każdej z Wysp można uprawiać wszystkie te sporty, a to za sprawą silnego i wiejącego ze stałą prędkością wiatru przybrzeżnego. Rajem dla wind- i kite-surferów jest oczywiście najbardziej wietrzne Fuerteventura. Jednym z lepszych miejsc do uprawiania tego typu sportów ekstremalnych jest plaża Sotavento na Fuercie. Znajduje się w południowej części wyspy i stwarza dogodne warunki zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych surferów. Co roku w okresie wakacyjnym organizowane są tutaj światowe zawody windsurfingowe. Sprawdzcie także „Wyspy Kanaryjskie dla aktywnych i sportowców”.

PODSUMOWANIE:

  • Fuerteventura jest kierunkiem całorocznym, wyspą wiecznej wiosny, na której temperatura powietrza nie spada poniżej 20°C.
  • Nazwa Fuerteventury nawiązuje do wiejących tu silnych wiatrów, które skutecznie przepędzają chmury, dzięki czemu prawienie nie padają tu deszcze.
  • Wschodnie wybrzeże wyspy jest łagodne i piaszczyste a zachodnie bardziej dzikie, klifowe i niedostępne.
  • Na Fuercie są najpiękniejsze piaszczyste plaże spośród całego archipelagu Wysp Kanaryjskich.
  • Fuerteventura jest rajem dla aktywnych turystów, a zwłaszcza surfingowców, windsurfingowców, kitesurfingowców.
  • Na półwyspie Jandia leży najpiękniejsza na wyspie piaszczysta plaża Sotavento.
  • Jedna z największych atrakcji Fuerteventury jest Oasis Park czyli wspaniały park botaniczno-zoologiczny.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *