Co warto zobaczyć i zwiedzić na Krecie? Najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Kreta to największa grecka wyspa leżąca na krańcu morza Egejskiego, pomiędzy Europą, Azją i Afryką. Na wyspie znajduje się tak wiele atrakcji i ciekawych miejsc, że nie sposób je wszystkie zobaczyć w trakcie jednego pobytu. Kreta słynie przede wszystkim z ogromnej różnorodności krajobrazów, słonecznego i ciepłego klimatu, szerokich plaż, szafirowego morza oraz bezcennych zabytków z różnych epok. Mieszka tu na stałe nieco ponad pół miliona osób. Do największych miast należy: Iraklion, Chania, Retimno i Agios Nikolaos. Obszar Krety jest jednym z najżyźniejszych w całej Grecji o czym świadczą uprawiane od pokoleń drzewka oliwne, winorośle, cytrusy oraz różnorodne warzywa. Kuchnia kreteńska to rodzaj diety śródziemnomorskiej bogatej w ryby, owoce morza, oliwę z oliwek i wyborne wina. Najważniejsze i najczęściej odwiedzane kurorty tej słonecznej wyspy to: Malia, Hersonissos, Elunda, Kavros, Kissamos oraz Platanias. Poniżej znajdziecie najciekawsze naszym zdaniem miejsca na Krecie.

Plaże Krety opisuję tutaj.

Chania czyli dawna stolica Krety

To drugie co do wielkości miasto na wyspie, obok którego znajduje się lotnisko. Chania jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości na Krecie i głównym ośrodkiem jej zachodniej części. Urzeka plątaniną wąskich uliczek, marmurowych placyków, kamieniczek, domków, kościołów i minaretów. W Chanii funkcjonuje niewielki port, a całe miasto swoją architekturą i klimatem przypomina bardziej Wenecję niż greckie wyspy. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należy zaliczyć: katedrę Marii Panny, wenecki kościół San Francesco, Meczet Nadmorski (Meczet Janczarów), wenecką latarnię morską, Wielki Arsenał (niegdyś budynek weneckiej stoczni a dziś Centrum Architektury Śródziemnomorskiej), Fort Firka (dziś jest tam amfiteatr i Muzeum Morskie), neoklasycystyczną halę targową, dawną dzielnicę muzułmańską (Splantzia) oraz uroczy park miejski.

Półwysep Akrotiri na Krecie

Akrotiri to półwysep sąsiadujący od wschodu z Chanią. Słynie z pięknych plaż, na czele których znajduje się plaża Stavros – piaszczysty pas lądu na cypelku miedzy zatoczkami – rozsławiony finałowym tańcem Greka Zorby, do którego zdjęcia kręcono w tym właśnie miejscu. Na półwyspie warto ponadto zobaczyć kilka ciekawych monastyrów, jaskinię Niedźwiedzia oraz XVI-w klasztor Matli Bożej Anielskiej.

Region Apokoronas na Krecie

Tereny na wschód od Chanii, miedzy wybrzeżem a Górami Białymi, należą do najbardziej zielonych zakątków wyspy. Do ciekawostek przyrodniczych tego terenu jak i całej Krety należy jezioro Kournas czyli jedyny słodkowodny akwen na wyspie. Do głównych ośrodków turystycznych tego regionu należy Kalives słynący z pięknej piaszczystej plaży.

Region Kissamos na Krecie

W rejonie zwanym Kissamos na północnym krańcu Krety znajdują się dwie najbardziej znane plaże na wyspie. Pocztówkowo piękna i najczęściej fotografowana plaża Balos oraz nietypowa i zjawiskowa Elafonisi. Zachodnie wybrzeże to nie tylko piękne piaszczyste plaże, ale także kilka kameralnych osad, i parę terenów wykopaliskowych. Region najlepiej zwiedzać wypożyczonym samochodem bo dociera tu nie wiele autobusów.

Region Sfakia i Góry Białe na Krecie

Prawie całe górzyste południe zachodniej Krety to Sfakia czyli najbardziej autentyczny, najsłabiej zaludniony i najmniej przetworzony przez turystykę i globalizację region wyspy. Większą część regionu zajmują Góry Białe ze 110 wierzchołkami i kilkunastoma wielkimi wąwozami. Góry te wyrastają nieomal wprost z morza nie pozostawiając wiele miejsca na rozwój cywilizacji. Na wschód od stolicy regionu – Chora Sfakion rozciąga się kilka pięknych plaż. Bardzo ciekawym i wartym odwiedzenie miejscem w tym rejonie jest maleńka wioska Loutro. Ta położona u stóp skalistych zboczy osada rybacka dostępna jest jedynie od strony morza. Najbardziej znanym kurortem jest miejscowość Paleochora.

Wąwóz Samaria na Krecie

To najbardziej znana na krecie atrakcja turystyczna i zarazem część jedynego parku narodowego na greckich wyspach. Wąwóz ma 18 km długości i ściany dochodzące do 500 m wysokości. Jego szerokość waha się od 150 m w najszerszych punktach do niecałych 3 m w najwęższych. Wąwóz słynie z niezwykle bogatej szaty roślinnej – wiosną zbocza porastają wielobarwnym kwieciem. Przejście całego wąwozu zajmuje aż 5-6 godzin dlatego turystom potrzebne są wytrzymałe buty, prowiant i woda.

Rethymnon

To jedno z większych kreteńskich miast usytuowane na północnym wybrzeżu w połowie drogi między Chania a stolicą wyspy czyli Iraklionem. Wyróżnia go wenecka zabudowa oraz długa bo aż 12 km piaszczysta plaża. W obrębie murów miejskich funkcjonował niegdyś fort z pałacem oraz arsenałem. Dziś do najważniejszych atrakcji Rethymnonu należy fontanna Rimondi, meczet Nerandzes, latarnia morska, port, liczne muzea oraz park miejski.

Heraklion czyli obecna stolica Krety

Heraklion nazywany także Iraklionem to ponad stupięćdziesięciotysięczna stolica Krety, która najkorzystniej prezentuje się od strony morza. Praktycznie wszystkie atrakcje turystyczne Iraklionu skupiają się w obrębie jej weneckich murów. Wejścia do portu strzeże masywny fort Kastro Koule, a w zabytkową zabudowę nabrzeża wkomponowane są współczesne budynki. Do najważniejszych atrakcji stolicy należy zaliczyć: katedrę Agios Titos (Św. Tytusa), Agios Minas (największy kościół na wyspie), bastion Martinengo, zabytkowy ratusz, fontanna Morosiniego, klasztor Św. Piotra i Pawła, Muzeum Historii Naturalnej.

CretAquarium

To nowoczesny, powstały już w XXI w. obiekt znajdujący się 15 km na wchód od Iraklionu. Olbrzymie akwarium morskie rozlokowane w kilku budynkach zawiera 32 zbiorniki, które można oglądać przez 50 panoramicznych okien. Akwaria zamieszkuje ponad 4000 morskich organizmów reprezentujących około 200 gatunków z rekinami na czele. Wizyta w CretAquarium trwa około półtorej godziny a za bilet wstępu należy zapłacić 9 euro za dorosłego i 6 euro za dziecko.

Pałac w Knossos na Krecie

To z całą pewnością najsłynniejsze ruiny Krety i jedna z głównych atrakcji turystycznych na wyspie. Leżą około 8 km na południe od Iraklionu, pośród sielankowego otoczenia pagórków porosłych winnicami i sadami. Według Homera Knossos było stolicą minojskiej Krety. Tutejsze pozostałości pałacu są najokazalsze z dotychczasowych znalezisk archeologicznych na całej wyspie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pałac z Knossos jest mitologicznym labiryntem, zbudowanym przez Dedala dla króla Minosa. Ruiny istotnie przypominają gigantyczny labirynt, w którym łatwo się pogubić.

Matala i wybrzeże Zatoki Mesaryjskiej na Krecie

Miejscowość Matala to do niedawna cicha wioska, a dziś nowoczesny ośrodek wakacyjny. Będąc na południowym wybrzeżu warto tu zajrzeć. Miejscowość leży na zboczu ponad malowniczą zatoczką, którą z jednej strony okala złocista plaża a z drugiej wyniosły klif. To charakterystyczne miejsce stało się wizytówką Krety za sprawą hipisów, których przyjeżdżała tu niegdyś cała masa.

Agios Nikolaos na Krecie

To stosunkowo niewielkie bo dziesięciotysięczne miasto jest stolicą wschodniej Krety. Agios Nikolaos koncentruje się wokół niecodziennego portu, który tworzy głębokie słone jezioro przybrzeżne połączone z morzem kanałem. Miejscowość znana jest bardziej z bogatego życia nocnego niż z zabytków, co nie odbiera mu wcale uroku. Na wybrzeżu jest deptak z mnóstwem kafejek, tawern i barów oraz marina jachtowa i przystań promów.

Wyspa Spinalonga u wybrzeża Krety

To z pewnością najsłynniejsza z wysepek wokół Krety, leżąca kilkaset metrów od zatoki w miejscowości Elunda na wschodzie. Prezentuje się niezwykle malowniczo dzięki okalającym jej obszar murom obronnym i weneckiej twierdzy na szczycie. Jeszcze w XX w. funkcjonowała tutaj utworzona przez rząd grecki kolonia trędowatych. W drugie połowie ubiegłego wieku zaczęto odrestaurowywać zabytkowe i cenne historycznie budynki. Wyludnione uliczki dawnego miasta-twierdzy wywołują nieco makabryczną atmosferę, natomiast turkusowe morze i śliczne krajobrazy tworzą sielankowy i błogi klimat.

Plaża Vai na Krecie

To jedna z najbardziej widowiskowych i znanych plaż we wschodniej części Krety. Stanowi nie lada atrakcję turystyczna dzięki temu, że rośnie na niej ponad 500 palm co jest dosyć niecodziennym widokiem. Palmowy las o powierzchni 20 ha jest największym stanowiskiem tych roślin w całej Europie. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest wyrastanie dwóch do pięciu pni z jednego korzenia.

Więcej o najpiękniejszych plażach Krety piszemy na blogu – Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 3 Wyspa Kreta.

Sprawdźcie także – Najpiękniejsze wyspy greckie czyli gdzie wybrać się na wakacje do Grecji?

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *