Co ma do zaoferowania Majorka? Dlaczego warto pojechać na Majorkę?

Majorka to największa z wysp archipelagu Balearów, leżącego w zachodniej części Morza Śródziemnego niedaleko wybrzeży Hiszpanii. Najprostszym sposobem dostania się na wyspę jest podróż samolotem, która z Polski zajmuje zaledwie 3 godziny. Można również przypłynąć promem pasażerskim lub samochodowym co zajmuje około 7-8 godzin z Barcelony lub Walencji. Majorka ma do zaoferowania przede wszystkim piękne i urozmaicone wybrzeże, światowej klasy zabytki architektoniczne, międzynarodowe wydarzenia i festiwale. Na Majorce panują dogodne warunki klimatyczne. Najwięcej turystów przybywa na wyspę w okresie od maja do października. Najgorętszym miesiącem w roku jest sierpień. Temperatury w okresie wakacyjnym rzadko kiedy spadają poniżej 30°C. Majorkę można podzielić na trzy najważniejsze turystycznie rejony: południowy (Paguera, Magaluf) północny (Alcudia) i wschodni (S’Illot, Cala D’Or). O innym ciekawy turystycznie regionie piszemy na blogu „Costa Brava jako najpopularniejsze hiszpańskie wybrzeże oraz co warto zobaczyć będąc w stolicy Katalonii”. A o samej wyspie „Top 10 atrakcji na Majorce. Co trzeba zobaczyć i zwiedzić?”.

Zatoka Alkudyjska na północy Majorki

Zatoka Alkudyjska jest przede wszystkim bardzo ładna krajobrazowo. Z jednej strony widać pasmo górskie Serra de Tramuntana a z drugiej strony pasmo górskie Sierra de Levante. Zatoka jest zatem idealnym miejscem dla osób ceniących i plaże i góry. Swoją oazę znajdą tutaj osoby lubiące chodzić na długie spacery oraz osoby lubiące jeździć na rowerze, gdyż przez całą długość zatoki ciągną się specjalne ścieżki rowerowe. Dwa razy do roku w rejonie Alcudii odbywają się zawody kolarskie. Wynajęcie roweru w tej okolicy kosztuje 7-8 euro za dzień.

Wschodnia Majorka idealna dla rodzin z dziećmi

Wschodnie wybrzeże Majorki składa się z wielu małych zatoczek stąd wiele miejscowości zaczynają się od hiszpańskiego słowa „cala” co oznacza zatoka. Pod względem architektonicznym dominują niewielkie białe budynki. Miejscowości Cala D’Or czy S’Illot corocznie cieszą oczy tysięcy spragnionych słońca turystów. Wschodnia część wyspy jest idealnym miejsce na spacery natomiast gorszym na przejażdżki rowerem ze względu na wiele wzniesień. Jest tutaj uroczo, sielsko i spokojnie przez co doskonale dla rodzin z małymi dziećmi.

Południowa Majorka idealna dla imprezowiczów

Południe wyspy to rejon zlokalizowany niedaleko stolicy Majorki czyli Palmy. Najbardziej rozrywkowy kurort z mnóstwem barów, dyskotek, kawiarni i bogatym życiem nocnym to Magaluf. Bardzo rozrywkowa jest także miejscowość Paguera. Jest to także idealny region dla osób lubiących spacery po górach. Piękne trasy spacerowe po górach Serra de Tramuntana wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najciekawsze trasy spacerowe znajdują się w miejscowościach Paguera i Santa Ponsa. Polecamy także wiele dziewiczych terenów i mniej dostępnych zatoczek z przepięknymi zachodami słońca w okolicy tych dwóch kurortów. Między Paguerą a Magaluf znajdują się ponadto ciekawe stanowiska archeologiczne.

Plaże na Majorce

Majorka ma bardzo urozmaiconą linie brzegową liczącą ponad 500 km długości i ponad 200 różnorodnych plaż. Blisko 60 spośród nich posiada obecnie status Błękitnej Flagi przyznawany za wyjątkową czystość. Wschodnie wybrzeże wyspy składa się z małych, piaszczystych zatoczek, idealnych do żeglowania i nurkowania. Na zachodzie także nie brakuje ciekawych plaż oraz zjawiskowego klifowego wybrzeża. Do najlepszych i najpopularniejszych plaż na Majorce należą: Santa Ponsa, Cala Millor, Playa de Alcudia, Es Trenc’s, Playa de Formentor i wiele innych.

Życie nocne na Majorce

W miesiącach letnich południe Majorki staje się jednym z najbardziej rozrywkowych miejsc w Europie. Do życia budzą się liczne bary, kluby i dyskoteki otwarte aż do rana.  W większości miast i miasteczek znajdują się bary z dyskdżokejami a na spokojniejszych imprezowiczów czekają ekskluzywne koktajlbary i winiarnie. Dwa najpopularniejsze rozrywkowe kurorty to Magaluf i Paguera. Niebywałą atrakcją wyspy są liczne także bech bary i kluby plażowe. Po sezonie wakacyjnym imprezowe życie wyspy koncentruje się już tylko w stolicy czyli Palmie.

Lotnisko Palma de Mallorca

To bardzo duży i nowoczesny port lotniczy położony 8 km na wschód od stolicy Majorki czyli Palmy. Jest to największe na świecie czarterowe lotnisko w sezonie wakacyjnym. Rocznie potrafi obsłużyć ponad 11 mln turystów. W sezonie turystycznym samolotu lądują tutaj średnio co 2,5 minuty.

PODSUMOWANIE:

  • Majorka to jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych wysp na Morzu Śródziemnym.
  • Majorka leży w archipelagu Balearów i terytorialnie należy do Hiszpanii.
  • Majorkę można podzielić na 3 główne rejony: północny, wschodni i południowy.
  • Południe Majorki jest idealne dla młodych imprezowiczów.
  • Wschodnia część Majorki to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi.
  • Północna część Majorki czyli Zatoka Alkudyjska jest wspaniałym miejscem dla osób aktywnych i odkrywców.
  • Najpopularniejsze kurorty, w których zatrzymują się turyści to Paguera, Magaluf, Alcudia, S’Illot, Cala D’Or, El Arenal, Palmanova, Calas de Mallorca.
  • Na Majorce znajdziemy ponad 200 pięknych plaż z których najpopularniejsze to: Santa Ponsa, Cala Millor, Playa de Alcudia, Es Trenc’s, Playa de Formentor.
  • Port lotniczy Palma de Mallorca potrafi rocznie obsłużyć ponad 11 mln turystów.
  • Majorka jest znana z licznych imprez, festiwali i dyskotek, które koncentrują się głównie na południu wyspy w okolicach stolicy Palmy.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *