Wszystko co trzeba wiedzieć o Republice Albanii

Jeszcze parę lat temu zupełnie nieznana dla masowej turystyki, dziś Albania bije rekordy popularności. Z roku na rok w Albanii coraz prężniej rozwija się nowa infrastruktura turystyczna. Powstają nowoczesne hotele, punkty gastronomiczne i drogi. Na ogromne zainteresowanie polskich turystów tym wakacyjnym kierunkiem wpływa kilka czynników. Przede wszystkim w Albanii są piękne piaszczyste plaże, śródziemnomorski krajobraz, czyste błękitne morze, słoneczna pogoda, ciekawe dziedzictwo kulturalne oraz to co polscy turyści lubią najbardziej czyli niskie ceny. Co istotne, obywatele polscy do Albanii wjadą z ważnym dowodem osobistym, paszport nie jest koniecznością. Albania jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania greckiej wyspy Korfu lub leżącego na granicy z Macedonią jeziora Ochrydzkiego. Zapraszam na wakacje do Albanii!

Gdzie leży Albania?

Albania to niewielki bałkański kraj położony na południowym-wschodzie Europy. Na północy graniczy z Czarnogórą i Kosowem, na wschodzie z Macedonią, a na południu z Grecją. Albańskie wybrzeże oblewają dwa morza – Adriatyckie i Jońskie. Albanię od Włoch oddziela licząca 72 km długości cieśnina Otranto. Albania jest krajem górzystym (góry zajmują 75% powierzchni kraju), którego średnia wysokość nad poziomem morza wynosi 708 metrów. Najwyższy szczyt tego kraju, to leżący przy granicy z Macedonią Mont Korab (2753 m n.p.m.). Albanię zamieszkuje około 3 mln obywateli, głównie na jej południowo-centralnym obszarze oraz na terenach wybrzeża.

Czy Albania jest ciepłym krajem? Kiedy warto pojechać do Albanii?

Albania ma typowo śródziemnomorski klimat. Lata w Albanii są gorące i suche, a zimy krótkie i łagodne. Najłagodniejsze zimy panują wzdłuż albańskiego wybrzeża. Bardziej srogie są natomiast w górach i na północy kraju. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu to około 30 stopni Celsjusza. Nierzadko albańskie lata bywają upalne, z temperaturami dochodzącymi do 40 stopni Celsjusza. Najlepszy czas na wypoczynek w Albanii to okres od czerwca do końca sierpnia. Najlepszym momentem na zwiedzanie będzie natomiast jesień lub wiosna, kiedy jest spokojniej i bardzo urokliwo, zarówno na prowincji jak i w stolicy Albanii. Sezon turystyczny trwa tak naprawdę od maja do października. Najbardziej słonecznym miejscem w Albanii jest miejscowość Saranda, położona na samym południu kraju, tuż przy greckiej wyspie Korfu.

Czy Albania jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Choć Albania to kraj postkomunistyczny i przez wiele lat borykała się z ogromną biedą, to dziś staje się coraz ważniejszym europejskim państwem. Kraj zmaga się z różnymi niechlubnymi stereotypami na swój temat, które w większości przypadków nie są prawdziwe. W Albanii nie toczy się żadna wojna, nie działa mafia, nie słyszymy także o zamachach terrorystycznych na jej terenie. Prestiżu Albanii dodało przystąpienie do NATO w kwietniu 2009 roku. Ponadto kraj jest poważnym kandydatem do Unii Europejskiej, którego przystąpienie popiera aż 96% Albańczyków. Co ważne, obywatele polscy nie potrzebują wizy i mogą przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Przekroczenie granicy odbywa się na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Albańska kuchnia i dania narodowe

Dania kuchni albańskiej przygotowywane są na bazie mięsa. Potrawy łączą elementy słowiańskie, tureckie i włoskie. Tradycyjnymi albańskimi przysmakami są: jagnię z rożna, qoftë -kotlety z mielonej baraniny, fergesë – mieszkanka jaj, pomidorów, cebuli i mięsa gotowana w glinianym naczyniu. Dla osób nie jedzących mięsa czekają ryby (dorada, okoń morski), świeże owoce może oraz wszechobecne sałatki. Do dań podaje się kos czyli sos jogurtowy podobny do greckiego tzatziki. Podobnie jak w innych krajach bałkańskim do najpopularniejszych przekąsek należy burek (byrek) czyli ciasto francuskie wypełnione białym serem, mięsem lub szpinakiem. Inną cenioną przez mieszańców i turystów przekąską jest sufllaqë czyli krojone mięso kebab z frytkami podawane w cieście lub bułce. Jeśli chodzi natomiast o napoje to niekwestionowaną królową na albańskich stołach jest kawa. Najchętniej podawana na sposób turecki, ale także espresso. Z trunków alkoholowych najpopularniejsze są raki (rakija) oraz koniak. Albania słynie także z wybornych win a zwłaszcza czerwonych. Stołując się w albańskich restauracjach możemy liczyć na duże porce oraz niskie ceny.

Najważniejsze albańskie miejscowości wypoczynkowe

Turystyczny teren Albanii należy podzielić na dwa obszary: Wybrzeże Albańskie i Wybrzeże Jońskie. Linia brzegowa liczy aż 450 km długości wzdłuż Adriatyku i Morza Jońskiego. Jednym z największych i najważniejszych albańskich kurortów jest Durres. Miasto jest zarówno największym w kraju portem jak i klimatyczną miejscowością wypoczynkową. W Durres są aż trzy piaszczyste plaże. Kolejnym znanym kurortem jest Wlora, która także leży w adriatyckiej części wybrzeża. Liczące ponad 125 tyś. mieszkańców miasto jest drugim największym portem w kraju. Wlora może pochwalić się nowoczesną bazą noclegową i gastronomiczną. Trzecim najważniejszym albańskim kurortem jest Saranda położona na Wybrzeżu Jońskim. Oprócz dobrej infrastruktury turystycznej, pięknego morza i piaszczystej plaży, miejsce to jest tak bardzo atrakcyjne dzięki położeniu zaledwie 9 km od urokliwej greckiej wyspy Korfu. Więcej na temat wypoczynku w tym kraju znajdziecie w naszym wpisie „Najpiękniejsze plaże w Albanii”.

Albańskie atrakcje turystyczne i zabytki

Tym co przyciąga turystów do Albanii jest przede wszystkich piękne, śródziemnomorskie wybrzeże. Ale ten kraj ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko plaże i morze. Większość wczasowiczów przybywających do tego państwa odwiedza Tiranę, będącą sercem i stolicą Albanii. Tirana jest miastem pełnym energii, które warto odkrywać zarówno za dnia jak i nocą. Kolejnym ważnym i wartym odwiedzenia miastem jest Kruja, będąca dawną twierdzą bohatera narodowego Albanii Skanderbega. Z kolei wpisany na listę UNESCO Berat jest przepięknie położonym na stoku wzgórza miastem– muzeum. Na miłośników przyrody i wspinaczki czekają Góry Północnoalbańskie. Tak zwane Alpy Albańskie są surowe i niedostępne, zbudowane z wapienia i dolomitów. Kolejnym kluczowym miejscem dla albańskiej turystyki jest miasto Pogradec położone nad jeziorem Ochrydzkim. Więcej na temat atrakcji turystycznych znajdziecie w artykule „Najważniejsze miejsca i atrakcje turystyczne w Albanii, które trzeba zobaczyć”.

PODSUMOWANIE:

  • Albania jest niewielkim bałkańskim krajem leżącym nad Adriatykiem i Morzem Jońskim.
  • Albania słynie z piaszczystych plaż, błękitnego morza, słonecznej pogody, bajkowych górskich krajobrazów, smacznej kuchni i niskich cen.
  • Najważniejsze miejscowości turystyczne w Albanii to: Durres, Wlora, Saranda i Ksamil.
  • Najpopularniejsze dania kuchni albańskiej to: qoftë, fergesë, burek, owoce morza.
  • Turyści najchętniej zwiedzają w Albanii: Tiranę, Berat, Kruję, Alpy Albańskie i Jezioro Ochrydzkie.
  • Albania jest bezpiecznym kierunkiem wakacyjnym.
  • Do Albanii polscy turyści nie potrzebują paszportu, wystarczy ważny dowód osobisty.
  • Na wczasy do Albanii najlepiej pojechać w okresie od czerwca do września.
  • Albanię najlepiej zwiedzać na wiosnę lub jesienią, kiedy jest mniej turystów.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *