Co trzeba zobaczyć w Albanii? Jakie są najważniejsze miejsca i atrakcje turystyczne?

Albania to niewielkie państwo, które ma bardzo dużo do zaoferowania. Kraj ma jedną z najpiękniejszych linii brzegowych w Europie. Choć Albania staje się coraz bardziej popularna to jednak ma jeszcze bardzo wiele do odkrycia. Cechuje ją prawie nienaruszona przyroda, ciepły śródziemnomorski klimat i różnorodność oszałamiająco pięknych plaż. Albania oferuje  bogactwo architektury z elementami pochodzenia rzymskiego, greckiego, bizantyjskiego, weneckiego i osmańskiego. Niekwestionowanym atutem tego kraju są nadal bardzo przystępne ceny na miejscu. Moim zdaniem w niedługim czasie Albania będzie destynacją nr 1 na całych Bałkanach. Sprawdźcie koniecznie jakie są najlepsze miejsca do odwiedzenia w Republice Albanii.

Riwiera Albańska

Riwiera Albańska jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez zagranicznych turystów, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Nic w tym dziwnego. Morze jest tu kryształowo błękitne, a niebo prawie zawsze bezchmurne. Riwiera ciągnie się na południu kraju w obwodzie Vlora, od Parku Narodowego Llogara, wzdłuż wybrzeża przez miejscowości Borsh, Himara, Qeparo, Pigeras , kończąc się w Lukovej. Znajdują się tutaj dziesiątki malowniczych wiosek, schowanych wśród pasm górskich i mnóstwo dziewiczych jeszcze plaż, mogących konkurować swą uroda z tymi nad Lazurowym Wybrzeżem i chorwacką częścią Adriatyku. O Riwierze Albańskiej i całym wybrzeżu piszemy także na blogu „Najpiękniejsze plaże w Albanii”.

Stolica Albanii – Tirana

Miasto Tirana jest stosunkowo młode bo liczy około 400 lat. Stolicą kraju zostało w 1925 roku i od tego momentu przeżywa stały wzrost. Szczególnej dynamiki Tirana nabrała po 1990 roku. Centrum stolicy zostało wykonane przez słynnych włoskich architektów na początku XX w. Szczególnym miejscem jest plac Skanderbeg nazwany na cześć albańskiego bohatera narodowego Jerzego Kastrioty. W Tiranie można odwiedzić sieć muzeów i galerii, takich jak Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Archeologiczne, Narodowa Galeria Sztuki i wiele innych.

Zabytkowe miasta Berat i Gjirokastra

Berat to jedno z najstarszych albańskich miast. Ta licząca ponad 2400 lat miejscowość znajduje się w centrum kraju, około 120 km na południe od Tirany. Berat to duma albańskiej architektury, skarbnica historii i kultury, Miasto Tysiąca Okien, a od 2008 roku na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główną atrakcja turystyczną Berat jest zamek, wewnątrz którego do dziś żyją mieszkańcy. Gjirokastra także jest na Liście UNESCO. Miasto cechuje unikatowa architektura z okresu osmańskiego oraz domy wyglądające jak małe twierdze. Nad miastem góruje największy w Albanii zamek z funkcjonującym dziś Muzeum Broni. Co pięć lat na zamku w Gjirokastra odbywa się słynny festiwal folkloru.

Saranda – największy kurort nad Morzem Jońskim

Saranda jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych nie tylko na Wybrzeżu Jońskim, ale i w całej Albanii. W przeciągu ostatnich lat miasto przechodzi niezwykły rozwój inwestycyjny. 3 km od centrum Sarandy znajduje się XVI – wieczna twierdza, z której można podziwiać panoramę miasta i wspaniałe zachody słońca. Na obecną architekturę Sarandy składają się proste, jasne budynki, utrzymane w jednolitym stylu. Bardzo dużą atrakcją miasta jest możliwość odbycia rejsu na oddaloną zaledwie o 9 km grecką wyspę Korfu oraz stanowisko archeologiczne Butrint.

Kruja czyli miasto Skanderbega

Kruja to miasto Skanderbega czyli wielkiego albańskiego bohatera narodowego. Ta ważna turystycznie miejscowość leży zaledwie 32 km od stolicy, niedaleko międzynarodowego portu lotniczego. Nazwa i znaczenie miasta jest ściśle związane z działalnością słynnego Jerzego Kastrioty, który uczynił z Kruja bastion oporu przeciwko tureckiemu najeźdźcy. Dziś na zamku Kruja funkcjonuje muzeum Skanderbega. Z twierdzy roztaczają się oszałamiające widoki na wybrzeże Adriatyku.

Theth w Alpach Albańskich

Theth leży w północnej części kraju, w Alpach Albańskich, z dala od największych miast. Ta górska wioska jest przede wszystkich obszarem o wybitnych walorach przyrodniczych. Theth leży na wysokości 700 m n.p.m. We wsi znajduje się Muzeum Etnograficzne oraz XIX-wieczny kościół. Funkcjonujący na tym terenie Park Narodowy Thethit jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Albanii.

Ksamil czyli Albańskie Karaiby

Ksamil to jeden z najbardziej egzotycznych kurortów w całym kraju. Często bywa nazywany Albańskimi Karaibami. Ksamil leży nad jońską częścią wybrzeża, na samym południu Albanii. Kurort to nie tylko cudowna piaszczysta plaża i bajkowo błękitne morze, ale także urzekający krajobraz, w którego skład wchodzą 3 przybrzeżne wysepki.  Miejscowość Ksamil leży na terenie Parku Narodowego Butrint.

Vlora na styku dwóch mórz

Vlora lub Wlora to drugi największy port morski w kraju i bardzo ważna miejscowość wypoczynkowa. Wyjątkowości temu miejscu dodaje fakt, że Vlora leży na styku dwóch mórz – Jońskiego i Adriatyku. Dzięki temu miasto ma zarówno piaszczyste jak i kamieniste plaże. Przy plaży miejskiej powstają coraz to nowe hotele, bary, restauracje, kawiarnie i kluby. Ten popularny kurort słynie z produkcji z oliwy. Szacuje się, że na obszarze Vlory rośnie około 280 000 drzew oliwnych. Na terenie miasta znajduje się wiele cennych zabytków, ale tym najważniejszym jest z pewnością  Muzeum Niepodległości i siedemnastometrowy pomnik upamiętniający proklamowanie suwerenności przez Albanię w 1912 roku. Do innych atrakcji turystycznych należą: Meczet Murada, Wzgórze Kazum Baba, Muzeum Historyczne, Wyspa Sazan.

Durres – największa albańska miejscowość wypoczynkowa

Durres to największy albański port morski, największy kurort i jedna z najstarszych miejscowości. W mieście odbywają się ważne dla Albańczyków festiwale i wydarzenia kulturalne. Na obszarze Durres znajduje się wiele starożytnych stanowisk archeologicznych oraz amfiteatr rzymskiego cesarza Adriana (drugi największy amfiteatr na Bałkanach). W mieście zobaczymy także termy rzymskie z II w. n.e.,  wieże wenecką, prawosławną katedrę Św. Piotra i Astiusa, Wielki Meczet oraz Muzeum Archeologiczne. Durres to nie tylko zabytki, ale przede wszystkim piaszczysta plaża oblana wodami Adriatyku. Wzdłuż linii brzegowej znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza hotelowa i gastronomiczna, która stale się poszerza.

Jezioro Koman i Jezioro Ochrydzkie

Bardzo widowiskowe Jezioro Koman to nie lada atrakcja turystyczna północnej części Albanii. Ten sztuczny zbiornik wodny powstał na skutek budowy elektrowni wodnej w Fierzë. Jezioro Koman nazywane bywa albańskim fiordem ze względu na swój wąski i kręty kształt. Bardzo atrakcyjną formą podziwiania jeziora jest rej wycieczkowy, który stanowi także okazje do obserwacji życia prawdziwych Albańczyków. Z kolei Jezioro Ochrydzkie leży w południowo-wschodniej części kraju na granicy z Macedonią. Ohrid jest najgłębszym jeziorem na całych Bałkanach (do nawet 300 metrów głębokości). Duże wartości historyczne oraz różnorodność przyrodnicza umożliwiły Jezioru Ochrydzkiemu wpisanie na Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Najważniejszą miejscowością turystyczna nad jeziorem po Albańskiej stronie jest Pogradec. Zdecydowanie popularniejszy jest macedoński obszar akwenu, ze względu na większą dostępność i łagodniejsze ukształtowanie terenu.

PODSUMOWANIE:

  • Stolicą i największym miastem Albanii jest Tirana.
  • Na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się dwa albańskie zabytkowe miasta – Berat i Gjirokastra.
  • Saranda to największy i najpopularniejszy kurort Riwiery Albańskiej.
  • Z zabytkowego zamku Kruja roztaczają się wspaniałe widoki na wybrzeże Adriatyku.
  • Jednym z najpiękniejszych miejsc w Alpach Albańskich jest wioska Theth.
  • Durres to największa albańska miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Adriatyckim.
  • W Albanii jest wiele pięknych jezior. Do najpopularniejszych należą Jezioro Koman i Jezioro Ochrydzkie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *