Co trzeba zwiedzić w Rzymie? Jakie są najważniejsze atrakcje stolicy Włoch?

Rzym to jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Dzięki swojej liczącej ponad dwa tysiące lat historii posiada światowej klasy zabytki oraz arcydzieła sztuki. Wieczne Miasto jest także celem pielgrzymów – w Watykanie znajduje się siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego. Stolicę Włoch udało mi się odwiedzić wiosną 2014r. Miasto urzekło mnie swoim niepowtarzalnym klimatem. Tutaj naprawdę jest co zwiedzać. Na zobaczenie tylko najważniejszych zabytków Rzymu powinny wystarczyć 3-4 dni. Zachęcam jednak do dłuższych wycieczek, aby móc zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne Rzymu. W poniższym wpisie przedstawiam najważniejsze zabytki Rzymu, które udało mi się zwiedzić. 

Bazylika Św. Piotra

Jest to z pewnością najbardziej znana bazylika na świecie. Swój obecny wygląd zawdzięcza wielu wybitnym architektom z Michałem Aniołem na czele. Wstęp do świątyni jest darmowy. Zwiedzając bazylikę należy zachować stosowny strój, a oczekiwanie na wejście wiąże się z kontrolą bezpieczeństwa i staniem w kolejce. Zachęcam do wejścia schodami na kopułę świątyni, skąd rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Po wcześniejszym zarezerwowaniu biletów, istnieje możliwość zwiedzenia z przewodnikiem nekropoli pod bazyliką, gdzie prawdopodobnie znajduje się grób Św. Piotra.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska znajduje się w Muzeach Watykańskich. Nazwana została na cześć jej fundatora papieża Sykstusa IV. Ściany kaplicy zdobią malowidła największych twórców włoskiego renesansu, natomiast sklepienie jest dziełem wielkiego Michała Anioła. Wstęp do Muzeów Watykańskich jest płatny i kosztuje około 16 euro.

Zamek Świętego Anioła (Castel Sant’Angelo)

To budowla powstała już w II w. jako mauzoleum cesarza Hadriana. Zamek jest malowniczo usytuowany nad Tybrem niedaleko Watykanu. W swych dziejach budowla służyła za fortecę, więzienie oraz papieską rezydencję. Za kosztujący około 10 euro bilet wstępu, można podziwiać między innymi salę z pięknymi freskami, powstałymi na zamówienie kolejnych papieży.

Kościół Il Gesù

Kościół Najświętszego Imienia Jezusa czli Il Gesù to wielka świątynia projeku Vignoli. To pierwszy kościół jezuitów w Rzymie. Jego barokowa fasada była wzorem dla wielu europejskich świątyń tamtego okresu m.in. kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Wnętrze świątyni także jest niezwykle piękne, bogata w sztukaterię i freski na suficie. W Il Gesù pochowano założyciela zakonu jezuitów – św. Ignacego Loyolę.

Plac Navona (Piazza Navona)

Moim zdaniem Piazza Navona to najpiękniejszy rzymski plac. Niegdyś na jego miejscu znajdował się stadion. Dziś to tętniące życiem miejsce spotkań turystów i miejscowych artystów. Plac Navona to perełka architektury barokowej z kościołem Sant’Agnese in Agone na czele. Na jego płycie znajdują się aż trzy wspaniałe fontanny. Najbardziej znaną jest Fontanna Czterech Rzek (Nilu, Gangesu, Rio de la Plata i Dunaju).

Panteon

Panteon to najlepiej zachowany starożytny obiekt w Rzymie. Uniknął zburzenia dzięki temu, że w VII w. świątynię wszystkich bogów przekształcono w kościół. Wstęp do wnętrza jest bezpłatny. Charakterystyczną cechą budowli jest dziewięciometrowy okrągły otwór w jej sklepieniu, stanowiący jedyne źródło światła. Panteon jest także grobowcem włoskich królów i malarza Rafaela.

Fontanna di Trevi

Powstała już w XVIII w., jednak stała się sławna za sprawą sceny kąpieli Anity Ekberg w filmie „Słodkie Życie”. Zasilana jest wodą ze starożytnego akweduktu. W jej centrum stoi posąg Neptuna, po którego bokach znajdują się alegorie Zdrowia i Obfitości. Tradycja nakazuje wrzucenie do fontanny monety, co ma zagwarantować szybki powrót do Wiecznego Miasta.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie znajdują się na Piazza di Spagna. Ich nazwa nawiązuje do funkcjonującej niegdyś w tym miejscu ambasady hiszpańskiej przy Stolicy Apostolskiej. Na stopniach nieustannie przesiadują rzesze turystów. Wiosną wystawiane są piękne kwiaty w donicach, a zimą szopki bożonarodzeniowe. Schody są bardzo widowiskowe. Warto wejść po ich stopniach na szczyt wzniesienia, aby podziwiać panoramę miasta.

Plac Popolo (Piazza del Popolo)

To jeden z najokazalszych rzymskich placów. W dawnych czasach odbywały się tutaj publiczne egzekucje. Centralne miejsce Piazza del Popolo zajmuje okazały obelisk, po którego stronach stoją bliźniacze kościoły projektu Rainaldiego. Z placu odchodzą trzy ulice, z których główną jest Corso.

Vittoriano

Ołtarz Ojczyzny czyli Vittoriano to ogromny gmach, obok którego nie można przejeść obojętnie. Został zbudowany stosunkowo niedawno bo dopiero w XIX w. na pamiątkę zjednoczenia kraju. Nosi imię pierwszego króla Włoch – Wiktora Emanuela II Sabaudzkiego. Wstęp do budowli jest bezpłatny.

Koloseum

Koloseum jest wizytówką Rzymu. To z pewnością najbardziej okazała i imponująca budowla z czasów starożytnych. Niegdyś stanowiło arenę walk gladiatorów, niewolników czy dzikich zwierząt. Budowla przetrwała do dziś tylko częściowo – pod zapadniętą areną można zobaczyć mury rozmaitych lochów, klatek i korytarzy. Za kwotę 12 euro można zakupić bilet, który uprawnia do zwiedzenia zarówno Koloseum jak i Forum Romanum.

Podsumowując ten wpis należy podkreślić, że Rzym posiada zabytki i atrakcje turystyczne światowej klasy. Nic więc dziwnego, że sezon turystyczny nigdy się tutaj nie kończy, nawet w miesiącach zimowych. Najważniejsze atrakcje Rzymu to: Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi czy Bazylika Św. Piotra w Watykanie. Rzym i zabytki to słowa nierozerwalnie ze sobą związane, w zasadzie wszystko w tym pięknym mieście jest swego rodzaju atrakcja turystyczną.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *