Najpiękniejsze piaszczyste plaże na Krecie

Kreta jest największą i najbardziej różnorodną grecką wyspą, położoną na południowym krańcu Morza Egejskiego, pomiędzy Europą, Azją i Afryką. Jest tak duża, że przyjęło się ją dzielić na Kretę Wschodnią i Kretę Zachodnią. Klimat jest tutaj wyjątkowo gorący, zwłaszcza w sezonie turystycznym trwającym od kwietnia do października. Na wyspie funkcjonują dwa lotniska, pierwsze przy stolicy Iraklionie a drugie znajduje się w mieście Chania. Kretę od północy oblewa morze Kreteńskie a od południa Morze Libijskie, ponad którym wiatr przynosi niekiedy gorące powietrze i piasek znad Sahary. Więcej na temat Krety znajdziecie we wpisie „Atrakcje Krety – co warto zobaczyć i zwiedzić na Krecie?”. Dziedzictwem Wyspy jest niezwykle zróżnicowany krajobraz, słoneczny klimat, zabytki z różnych epok, szafirowe morze oraz szerokie plaże. Znalezienie odpowiedniej plaży nie jest problemem dla osób odwiedzających Kretę, gdyż do wyboru mamy ich setki. Niektóre są duże i dobrze zorganizowane, inne niewielkie i odosobnione, jednak wszystkie cechuje czystość. Poniżej prezentujemy 8 naszym zdaniem najpiękniejszych plaż na wyspie Krecie.

1. Plaża Balos czyli kreteński raj

Zjawiskowa plaża Balos znajduje się na północno-zachodnim krańcu Krety 60 km od miasta Chania. Miejsce to cechuje biały, miękki piasek, łagodne wejście do morza oraz krystalicznie czysta woda w kolorach turkusu i błękitu. Morze z jednej strony laguny jest bardzo płytkie i ciepłe a z drugiej głębsze i zimniejsze. Naprzeciwko plaży Balos znajduje się charakterystyczna skalista wyspa Gramvousa, na której wzgórzu spoczywają ruiny weneckiego zamku. Na plażę Balos można dostać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykupienie rejsu statkiem z miejscowości Kisamos. Drugą opcją jest podróż samochodem, co wiąże się z dość dużymi niedogodnościami, bo droga prowadząca do laguny jest wąska i szutrowa. Ponadto należy pamiętać, że z parkingu do zatoki będziemy musieli przejść jeszcze około 30 min pieszo po kamienistej ścieżce. Widoki i samo miejsce z pewnością zrekompensują wszystkie uciążliwości. Należy mieć na uwadze, że przy plaży Balos nie ma żadnych sklepów czy restauracji. Więcej o Balos znajdziecie także tutaj – atrakcje Krety. 

2. Plaża Elafonisi słynąca z różowego piasku

Elafonisi to plaża i mała wyspa o tej samej nazwie położone 82 km na północny-zachód od Chanii. Na wysepkę z łatwością można dostać się przechodząc przez płytką lagunę (morze musi być wtedy spokojne). Plaża Elafonisi jest piaszczysta i rozległa, otoczona z jednej strony wydmami a z drugiej krystalicznie czystą, błękitną wodą. Miejsce to jest bardzo charakterystyczne i nie można go pomylić z żadnym innym na Krecie, za sprawą różowego koralowego piasku. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole oraz skorzystać z toalety. Do Elafonisi dojedziemy samochodem lub autobusem z Chanii i Kisamos. Inną możliwością jest godzinny rejs z miejscowości Paleochora.

3. Plaża Vai czyli największy gaj palmowy w Europie

Plaża Vai znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Krety, 25 km od miejscowości Sitia. Cechą wyróżniającą Vai jest rosnący na jej obszarze dziki gaj palmowy, w którego skład wchodzi ponad 500 drzew.  Ten rozciągający się na obszarze 250 km2 las jest największym znanym tego typu skupiskiem plam w Europie. Istnienie lasu przypisuje się fenickim kupcom, którzy w okresie klasycyzmu wyrzucali na tym terenie pestki zjedzonych przez siebie daktyli. Plaża Vai ma piękny złoty piasek, otoczony lazurowym morzem. Szczególną sławę zyskała w latach 70’ XX w. kiedy to posłużyła jako tło reklamy znanych batoników Bounty. Kąpielisko Vai jest dobrze zagospodarowane. Posiada wypożyczalnię leżaków, bary i kawiarnie.

4. Plaża Falassarna – jedno z najczystszych kąpielisk w Grecji

Falassarna jest jedną najlepszych piaszczystych plaż na Krecie. Położona jest na zachodnim wybrzeżu wyspy, 60 km od Chanii. Charakteryzuje ją czysty, miękki piasek i niesamowicie przejrzyste, turkusowe morze. Plaża Falassarna uznawana jest za jedno z najczystszych kąpielisk nie tylko na Krecie, ale i w całej Grecji. Plaża jest dosyć spokojna nawet w szczycie sezonu. W czasie wietrznych dni lepiej jest unikać zażywania morskich kąpieli. W najbliższej okolicy plaży znajduje się kilka tawern i miejsc do spania.

5. Plaża Preveli przypominająca egzotyczną lagunę

Plaża Preveli znajduje się na południowym wybrzeżu Krety, 40 km od miasta Rethymnon.  Jest jedną z najbardziej bajecznych plaż w tej część wyspy. Preveli przypomina egzotyczną lagunę. Jest palmową oazą, otoczoną drobnym, miękkim piaskiem i szmaragdowym morzem. Idyllicznego charakteru temu miejscu nadaje rzeka Kourtaliotis, która kończy w tym miejscu swój bieg, tworząc charakterystyczną deltę. Atrakcją tego miejsca jest także pobliski klasztor o tej samej nazwie, na którego parkingu można zostawić swój samochód.

6. Plaża Matala jako dawna hipisowska mekka

Plaża Matala jest jedną z najpopularniejszych na Krecie. Leży na południowym wybrzeżu wyspy, 67 km od Heraklionu. Plażę na długości 300 metrów pokrywa lekki, złoty piasek. Charakterystycznym widokiem Matali są bambusowe parasole oraz słynne imponujące klify skrywające wydrążone jaskinie. W latach 60’ XX w. w owych jaskiniach pomieszkiwali hipisi z całego świata. Matala do niedawna była tylko wioską rybacką. Dziś to także niewielka miejscowość turystyczna oferująca miejsca noclegowe i wiele tawern rybnych. Na plaży znajduje się także wypożyczalnia leżaków.

7. Plaża Plakias leżąca po zachodniej części wyspy

Plaża Plakias znajduje się 40 km na południe od miasta Rethymnon. Jest to piękna piaszczysta plaża otoczona czystym morzem. Kąpielisko Plakias posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę plażową z wypożyczalnią leżaków i parasoli oraz możliwością uprawiania różnych sportów wodnych. Przy plaży znajdują się hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie i tawerny.

8. Plaża Istro znana z pięknego otoczenia

Plaża Istro to znane i lubiane miejsce znajdujące się 12 km na południowy-wschód od Agios Nikolaos. Kąpielisko charakteryzują błękitne wody i biały piasek. Niezwykłego klimatu temu miejscu dodaje otoczenie przez zielone zbocza pokryte śródziemnomorską roślinnością. Plaża Istro jest dobrze zagospodarowana dzięki tarasom słonecznym i wypożyczalni parasoli. Na przybyszów czeka wiele interesujących punktów gastronomicznych specjalizujących się w kuchni kreteńskiej i świeżych owocach morza. Plaża Istro jest na ogół cicha i spokojna przez co idealnie nadaje się na leniwy odpoczynek.

Koniecznie zobaczcie także:

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 1 Wyspy Jońskie (Korfu, Lefkada, Kefalonia, Zakynthos)

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 3 Wyspy Dodekanezu (Rodos, Kos, Karpatos, Simi)

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 4 Wyspa Evia

PODSUMOWANIE:

  • Atrakcje Krety to nie tylko zabytki, wyspa Kreta słynie z różnorodnych plaż zarówno rozległych i dobrze zagospodarowanych jaki i małych i spokojnych.
  • Najwięcej kameralnych i pięknych plaż leży na południowym wybrzeżu Krety.
  • Na Krecie oprócz zwykłych plaż są także miejsca oznaczone jako plaże nudystów. Najwięcej takowych znajdziemy w południowo-zachodniej części wyspy.
  • Jeśli szukacie egzotycznej plaży porośniętej palmami wybierzcie się na Vai lub Preveli.
  • Najczęściej fotografowaną plażą na Krecie i miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest rajska plaża Balos.
  • Plaża Elafonisi słynie z niecodziennego różowego piasku a plaża Falassarna z czystości.
  • Jedną z najchętniej odwiedzanych plaż na południowym wybrzeżu Krety jest dawna hipisowska oaza – Matala.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *