Co trzeba zobaczyć w Egipcie?

Egipt jest jednym z tych państw, które przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić. Turystów przyciąga bezcenne dziedzictwa kulturowe, gorący klimat oraz Wielka Rafa Koralowa. Piramidy, Luksor, Dolina Nilu czy Półwysep Synaj to tylko niektóre z atrakcji kraju faraonów. 

1. Stolica Egiptu – Kair

Szczuje się, że stolica Egiptu liczy około 20 mln mieszkańców co czyni ją największym afrykańskim miastem. Kair to centrum polityczne i kulturalne świata arabskiego oraz ośrodek turystyczny o międzynarodowym znaczeniu. Na dokładne zwiedzenie miasta potrzebny byłby jakiś tydzień. Większość turystów ma zaledwie parę godzin. Najważniejsze miejsca jakie warto odwiedzić to: Muzeum Egipskie (120 tysięcy eksponatów z czasów starożytnych, mumie faraonów, wspaniała biżuteria), Cytadela Saladyna i Meczet Alabastrowy (Muhammada Alego), Kościół „Zawieszony” w Starym Kairze, Wieża Kairska (wieża telewizyjna w samym centrum), Bazar Khan El Khalili (największy targ znajdujący się w islamskiej dzielnicy), Park Al-Azhar i wiele innych.

2. Piramidy w Gizie

Egipt jest krajem piramid czyli dawnych grobowców faraonów należących do jednego z siedmiu cudów świata starożytnego. Wznoszą się one nie tylko w okolicach Kairu, ale także na południu np. w al-Kola. Niedaleko stolicy w Gizie stoją najsłynniejsze i największe z nich. W ich okolicy zawsze jest mnóstwo turystów. Wnętrze Wielkiej Piramidy Cheopsa, która składa się z ponad 2 milionów kamiennych bloków, można zwiedzać po wcześniejszym zakupieniu biletu. Obok stoi nieco mniejsza Piramida Chefrena a obok niej najmniejsza Piramida Mykerinosa. W odległości 300 m od Piramidy Chefrena znajduje się Wielki Sfinks czyli ogromny, wykuty w skale leżący lew z głową człowieka.

3. Sakkara Północna

W Sakkarze znajduje się najstarsza i najważniejsza historycznie część nekropolii Memfis. Przez wieki chowano tu święte zwierzęta, dostojników, królowe i władców.  Wielu turystów zwiedza Piramidę Schodkową Dżosera w Sakkarze, która przez znawców uznawana jest za ciekawszą od tych w Gizie. Jej innowacyjność dotyczy nie tylko kształtu, ale także materiału, z którego została wykonana. Do czasów Dżosera, faraonów grzebano w budowlach na kształt ławy z cegły mułowej. Dżoser jako pierwszy egipski władca zerwał z wielowiekową tradycją.

4. Wybrzeże Morza Śródziemnego

Egipska część Wybrzeża Morza Śródziemnego to przede wszystkim piękne piaszczyste plaże i wspaniałe morze. Niemniej jednak obszar ten jest słabiej znanym polskim turystom, którzy najczęściej na wypoczynek wybierają kurorty rozlokowane nad Morzem Czerwonym. Piasek i wydmy ciągną się od Delty Nilu nieomal prze 500 km aż do granicy z Libią. Do najważniejszych kurortów należą: Al-Agami, Marsa Matruh, Agiba.

5. Aleksandria

Nazwa tego historycznego miasta pochodzi od imienia jej słynnego założyciela czyli Aleksandra Wielkiego. Aleksandria była jednym z największych centrów życia umysłowego i kulturalnego starożytnego świata. Ośrodek leżący na szlaku łączącego Wschód z Zachodem zamieszkiwali jednocześnie Grecy, Egipcjanie i Żydzi. Niestety seria trzęsień ziemi pod koniec starożytności spowodowała, że część rozciągającej się nad brzegiem morza Aleksandrii legła w gruzach. Dzielnica pałaców królewskich i latarnia na Foros spoczęły na dnie morza. Współczesna Aleksandria to do drugie co do wielkości miasto Egiptu, w którym warto zwiedzić m.in.: Bibliotekę Aleksandryjską, Fort Kaitbeja (Zamek Qaitbay), Muzeum Narodowe, Teatr rzymski, Pałac Montazah i wiele innych.

6. Oaza Siwa

Leży na Pustyni Zachodniej między depresją Munchafad al-Kattara a Wielkim Morzem Piasku (jedno z największych na świcie pól wydmowych z najdłuższą wydmą mającą ponad 140 km długości), ok. 50 km od granicy z Libią i 560 km od stolicy Egiptu. W oazie rosną palmy daktylowe i oliwki, a większość z jej 23 tysięcy mieszkańców trudni się turystyką. Oaza jest doskonałym miejscem wypadowym do odwiedzenia pobliskiej pustyni. Siwa stanowi także miejsce kultu religijnego. Świątynia Wyroczni dedykowana Amonowi z czasów starożytnych zachowała się dosyć dobrze. Zbudowano ją na wysokiej skale – akropolu miasta.

7. Luksor

To południowa część stolicy starożytnego Egiptu (Teb), leżąca na wschodnim i zachodnim brzegu Nilu. Miasto jest jednym z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania kraju faraonów. Od dawna przyciąga miłośników historii starożytnej i archeologii za sprawą niespotykanego wręcz nagromadzenia zabytków. Najsłynniejszy zabytek Luksoru znajduje się w centrum miasta i jest to Świątynia Luksorska dedykowana trzem bogom: Amonowi, Mut i Chonsu. Monumentalności budowli dodają ogromne kolumny oraz pylony ustawione przed wejściem. Świątynię Luksorską ze Świątynią Amona w Karnaku łączy 3 kilometrowa aleja sfinksów.

8. Zespół Świątyń w Karnaku

Karnak był kiedyś najświętszą częścią dawnej stolicy Egiptu – Teb. Zespół świątyń stanowią budowle wznoszone przez wielu faraonów na przestrzeni ponad 1500 lat. Kompleks składa się z trzech głównych i kilku mniejszych świątyń. Największa świątynia Amona-Re zajmuje prawie 25 ha, a jej ściany pokrywają bogate zdobienia obrazujące dzieje wielu pokoleń. Świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

9. Dolina Królów

Jest to wyjątkowe cmentarzysko znajdujące się w Tebach Zachodnich na wprost Luksoru. Na dolinę składają się dwa skalne wąwozy przecinające masyw górski. W obu częściach doliny znajdują się łącznie ponad 63 grobowce należące do egipskich władców świata starożytnego. Turyści mają okazję zwiedzić m.in. grobowiec Tutenchamona czy Ramzesa Wielkiego. Niektóre grobowce są zamknięte albo z powodu złego stanu, albo trwającej konserwacji. W innych liczba odwiedzających jest ściśle ograniczona do np. 400 dziennie jak w przypadku grobowca najsłynniejszego króla starożytnego Egiptu czyli Tutenchamona

.

10. Świątynia Hatszepsut

Drugą najchętniej odwiedzaną doliną w Tebach Zachodnich jest Dair al-Bahri. Znajduje się tutaj częściowo wykuta w skale, świątynia legendarnej królowej Hatszepsut. Budowla składa się z trzech ułożonych kaskadami tarasów. Podobnie jak w przypadku Luksoru prowadzi tutaj aleja sfinksów. Na kolumnach widać kolorowe reliefy ukazujące różne sceny z życia bogów i zwykłych Egipcjan. Na środkowy taras prowadzi rampa, którą strzegą dwa lwy o twarzach królowej Hatszepsut. Rekonstrukcja świątyni wykonywana jest przez polskich archeologów.

11. Asuan

To trzecie pod względem wielkości egipskie miasto, położone na wschodnim brzegu Nilu u początków I Katarakty, prawie 900 km na południe od Kairu i 200 km od Luksoru. Oprócz samego miasta, w którym można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, najważniejszym magnesem przyciągającym w te strony jest Wielka Tama na rzece Nil, powstała w latach 70’ XX wieku. Dzięki tej ogromnej inwestycji, sztuczne jezioro Nasera jest w stanie zabezpieczyć zapasy wody dla okolicznych mieszkańców na niemal dekadę. Będąc w tych okolicach warto pojechać kilkadziesiąt kilometrów dalej do świątyni Kom Ombo.

12. Dolina Nilu

Rejs po tej wspaniałej rzece to jedna z głównych atrakcji czekająca na turystów odwiedzających Egipt. Z pokładu statku wycieczkowego można obserwować zmieniającą się przyrodę oraz życie mieszkańców, które w dużym stopniu pozostało takie samo jak za czasów faraonów. Do obowiązkowych punktów programu w czasie rejsu, należy zwiedzenie dwóch wspaniałych miejsc dawnego kultu religijnego. Pierwsze z nich czyli świątynia Kom Ombo (45 km na północ od Asuanu) została wzniesiona na skale, tuż nad brzegiem rzeki w hołdzie dwóm bóstwom- Sobekowi i Horusowi Starszemu. Drugie to ulokowane na samym południu kraju, nieomal na jego granicy, świątynie Abu Simbel. Stanowią jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Egiptu. Wszystko to za sprawą monumentalnych kolosów Ramzesa strzegących wejścia do świątyni (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

13. Wybrzeże Morza Czerwonego

Jest zdecydowanie jednym z najczęściej wybieranych miejsc letniego wypoczynku, usiane piaszczystymi plażami i skalistymi cyplami, które obmywają ciepłe turkusowe wody. Do najważniejszych kurortów należą: Hurghada, Marsa Alam oraz położony na samym południu półwyspu Synaj Sharm El Sheikh. Większość przybywających tu turystów korzysta z głównej atrakcji regionu czyli nurkowania na rafie koralowej. Egipt jest z jednym z najlepszych na świcie miejsc do nurkowania. Wybrzeże Morza Czerwonego stanowi doskonale rozwiniętą bazą także do uprawiania innych sportów wodnych takich jak surfing, kit surfing czy windsurfing. Hotele leżące w tej części kraju należą do najbardziej luksusowych.

14. Klasztor Św. Katarzyny u stóp góry Synaj

To jeden z najważniejszych klasztorów chrześcijańskich w świecie, odwiedzanych także przez Żydów i Muzułmanów. Według Księgi Wyjście to właśnie tutaj Mojżesz ujrzał Boga pod postacią gorejącego krzewu, po czym udał się do Egiptu by wyprowadzić swój lud z niewoli faraona. Krzew rosnący w tym miejscu stanowi najświętszą relikwię tego kompleksu. Klasztor został nazwany na cześć męczennicy Katarzyny, której ciało zostało tutaj złożone w bazylice Przemienienia Pańskiego na przełomie X i XI w. Czaszkę świętej ozdobiono koroną

15. Kanał Sueski

Otwarty w 1869 roku kanał oddziela Półwysep Synaj od reszty Egiptu. Został wybudowany, aby połączyć morze Czerwone ze Śródziemnym i tym samym usprawnić handel morski. Liczy około 163 km długości i 300 metrów szerokości. Cała trasa od Portu Said na północy do Suezu na południu zajmuje statkom 15 godzin. Kanał został wybudowany prze Egipcjan dla Europejczyków i przez wiele lat był przyczyna wielu nieporozumień i konfliktów. Po II wojnie światowej dochodziło w tej strefie do licznych protestów i zamachów w tym wojny sześciodniowej z Izraelem, a następnie odbicia Synaju przez Egipcjan w czasie wojny październikowej.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *