Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji

Wyspy Jońskie są w ostatnich latach jednymi z popularniejszych w całej Grecji. Usytuowane w zachodniej części kraju, tworzą archipelag złożony z siedmiu większych wysp oraz wielu mniejszych. Ze względu na swe położenie, historycznie i kulturowo związane są z Włochami. W architekturze Korfu, Zakynthos czy Lefkady bez trudu odnajdziemy wpływy weneckie. To co wyróżnia Wyspy Jońskie spośród innych miejsc w Grecji, to bujna roślinność, strome klifowe wybrzeża oraz piękne plaże. Nie brakuje tutaj urkoliwych zatokowych kąpielisk oraz długich piaszczystych plaż. Sprawdźcie koniecznie, które piaszczyste plaże na Korfu, Zakynthos, Lefkadzie, Itace i Kefalonii są naszym zdaniem najpiękniejsze. Więcej na temat greckich plaż w artykule „Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 2 Wyspy Dodekanezu”.

Piaszczyste plaże Korfu

Wyspa Korfu słynie z pięknych krajobrazów zatopionych w bujnej zieleni. Nie brakuje tu wielu urokliwych zatoczek, oblanych krystalicznie czystymi wodami Morza Jońskiego. Plaże na Korfu są zarówno piaszczyste, żwirkowe jak i kamieniste. Tych piaszczystych jest bardzo wiele bo aż blisko trzydzieści.

1. Plaża Paleokastritsa na Korfu

Paleokastritsa jest jedną z najładniejszych piaszczystych plaż na wyspie Korfu. Znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie na zachodnim wybrzeżu wyspy. Morze ma w tym miejscu kolor turkusowy, piasek jest drobny a widoki niezapomniane. Plaża Paleokastritsa choć stosunkowo mała to otoczona jest przez wiele barów i tawern.

2. Plaża Glifada na Korfu

Glifada jest to jedna z największych piaszczystych plaż na Korfu. Położona jest 16 km na zachód od stolicy wyspy. Ma dobrze rozwinięty serwis plażowy (leżaki, parasole, prysznice, możliwość uprawienia wielu sportów wodnych), a w jej najbliższym otoczeniu znajduje się wiele tawern i sklepów.  Kąpielisko zostało oznaczone symbolem „Błękitnej Flagi” za czystość. Piasek jest tutaj drobny i miękki. Dodatkowym atutem jest otoczenie imponujących formacji skalnych.

3. Plaża Agios Gordios na Korfu

Plaża Agios Gordios wzięła swoją nazwę od kościoła o tej samej nazwie, który znajdował się na jej obszarze. Jest jedną z najbardziej popularnych piaszczystych plaż na Korfu. Wszystko to za sprawą bajkowych widoków. Piękną zatokę otaczają zielone wzgórza pokryte drzewami oliwnymi, lasami i winnicami. Plaża Agios Gordios jest idealnym miejscem letniego wypoczynku dla osób w każdym wieku. Posiada serwis plażowy i wypożyczalnię sprzętów sportowych (w tym do nurkowania).

4. Plaża Iossos na Korfu

Plaża Iossos znajduje na zachodnim wybrzeżu Korfu, 35 km od jego stolicy. Wydaje się nieco dzika i oryginalna za sprawą piaszczystych wydm. Jest to idealne miejsce do plażowania dla rodzin. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić będąc na wakacjach na Korfu. Bezpieczeństwa turystów pilnuje z wieży ratownik. Za sprawą wiejących tu silnych wiatrów plaża Iossos stała się mekką dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Plaża sąsiaduje ze sztucznym jeziorem Korission, które także jest nie lada atrakcją turystyczną.

5. Plaża Marathias na Korfu

Marathias jest to bardzo szeroka, piaszczysta plaża usytuowana na południowo-zachodnim krańcu wyspy Korfu. Na miejscu można skorzystać z pryszniców a kupując napój lub lunch w pobliskim barze, zyskujemy darmowe leżaki. Piasek jest tutaj wyjątkowo piękny. Zejście do morza łagodne przez co idealne dla małych dzieci.

Piaszczyste plaże na Lefkadzie

Lefkada jest jeszcze nieskażona masową turystyką. To idealne miejsce dla osób szukających spokoju i relaksu w otoczeniu pięknej przyrody. Niewątpliwym atutem tej greckiej wyspy są przepiękne piaszczyste plaże o drobnym złotym piasku. Na ogół otaczają je strome białe klify i lazurowe morze.

1. Plaża Egremni na Lefkadzie

Plaża Egremni znajduje się na zachodnim wybrzeżu Lefkady. Choć jest wąska to jednak długa i piaszczysta. Piasek ma tutaj przepiękny jasny kolor a morze jest bajkowo błękitne. Pomimo faktu, że plaża jest jedną z popularniejszych na wyspie to jednak można tu spokojnie odpocząć. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole oraz zjeść obiad w pobliskich restauracjach. Jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Lefkadzie.

2. Plaża Porto Katsiki na Lefkadzie

Porto Katsiki to jedna z najpiękniejszych piaszczystych plaż nie tylko na wyspie, ale i w całej Grecji. Podobnie jak Egremini, plaża Porto Katsiki znajduje się w południowo-zachodniej części Lefkady. Charakterystyczną rzeczą dla tej plaży są wapienne białe klify wpadające do błękitnego morza. Tworzy to niecodzienny i idyllicznych widok. Do plaży schodzi się po schodach prosto z parkingu. Można się tutaj dostać nie tylko samochodem, ale także taksówką wodną z Nidri lub Vassiliki. Aby ukryć się przed palącym słońcem nie trzeba od razu wypożyczać parasola, gdyż na plaży jest sporo zacienionych miejsc, a pełne słońce wychodzi dopiero w godzinach popołudniowych.

3. Plaża Agios Ioannis na Lefkadzie

Agios Ioannis to piaszczysta plaża znajdująca się najbliżej stolicy Lefkady. Pokrywa ją złoty piasek. Plaża jest bardzo długa, a na jej skraju znajdują się stare, zepsute wiatraki, co dodatkowo dodaje jej klimatu i charakteru. Agios Ioannis jest doskonały miejscem do uprawiania windsurfingu ze względu na silne wiatry. Posiada także dobrze funkcjonujący serwis plażowy.

4. Plaża Gialos na Lefkadzie

Plaża Gialos znajduje się na zachodnim wybrzeżu, na północ od plaży Egremni. Jest jedną z dłuższych, piaszczystych plaż na wyspie. Polecamy ją dla osób, które szukają spokoju i chcą uciec od bardziej zatłoczonych kąpielisk. Idealnie nadaje się dla dzieci ze względu na łagodne zejście do wody i płytkie morze przy brzegu. Przy plaży znajduje się parking, wypożyczalnia leżaków oraz miła kawiarnia z widokiem na Morze Jońskie.

5. Plaża Kathisma na Lefkadzie

Plaża Kathisma jest jedną z piękniejszych, a co za tym idzie dosyć zatłoczoną. Znajduje się 15 km na południe od stolicy Lefkady, niedaleko miejscowości Agios Nikitas. Ma połyskujący biały piasek i turkusowe morze. Plażę otaczają pokryte zielenią klify. Kąpielisko jest niezwykle popularne wśród młodych ludzi. Można tutaj uprawić wiele sportów w tym paralotniarstwo. Na plaży jest mnóstwo leżaków a w najbliższej okolicy bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa.

Piaszczyste plaże Kefalonia

Na Kefalonii podobnie jak na pozostałych Wyspach Jońskich znajduje się wiele pięknych plaż. Większość z nich została nagrodzona symbolem Błękitnej Flagi za czystość. Jedną z najbardziej znanych plaż na wyspie jest plaża Myrtos, co prawda bardziej żwirkowa i kamienista niż piaszczysta, ale nie sposób o niej nie wspomnieć. Może pochwalić się światową renomą i ciągłymi wyróżnieniami w czasopismach turystycznych. Na plaży Myrtos  kręcono sceny do filmu „Kpitan Corelli”. Piaszczystych plaż także nie brakuje na Kefalonii.

1. Plaża Makris Gialos na Kefalonii

Piaszczysta plaża Makris Gialos znajduj się 4km na południe os stolicy wyspy czyli Argostoli. Jest to także bardzo ładny ośrodek turystyczny, który leży wokół pięknej krystalicznej zatoki. Makris Gialos jest jednym z najczęściej uczęszczanych kąpielisk na wyspie, tak bardzo popularnym ze względu na błyszczący piasek oraz czystość morza. Krajobraz w tym rejonie jest bardzo urokliwy, z ciekawymi formacjami skalnymi, bujną zielenią i wysokimi sosnami. Na plaży znajduje się bar oraz ośrodek sportów wodnych.

2. Plaża Skala na Kefalonii

Mała wioska rybacka Skala znajduje się na południowym krańcu Kefalonii i może pochwalić się jedną z najpiękniejszych piaszczystych plaż na wyspie. Długa plaża graniczy z malowniczym krajobrazem zielonych wzgórz. Kąpielisko zostało odznaczone symbolem Błękitnej Flagi za czystość i dobrą organizację. Plaża Skala robi się dosyć zatłoczona w sezonie wakacyjnym, ale i tak można tu znaleźć spokojne miejsca do błogiego relaksu. Przy głównej ulicy miejscowości tuż obok plaży jest wiele restauracji, kawiarni i barów.

3. Plaża Lourdas na Kefalonii

Plaża Lourdas leży 17 km na południowy wschód od stolicy wyspy. Otoczona jest gęstą roślinnością oraz wodospadami spływającymi z pobliskich gór. Najwyższy szczyt Kefalonii czyli góra Aenos ma ponad 1600 m wysokości i jest bardzo dobrze widoczna z plaży Lourdas. Kąpielisko pokryte jest białym piaskiem i kilkoma rzędami leżaków. Miejsce jest bardzo dobrze skomunikowane z Argostoli, skąd można łatwo dojechać autobusem czy samochodem.

4. Plaża Xi na Kefalonii

Plaża Xi jest jedną z najpopularniejszych na Kefalonii. Charakterystycznymi dla niej cechami są białe klify i brązowy piasek. Plaża wzięła swoją nazwę od zatoki, która ma kształt litery X. Na plaży znajduje się wypożyczalnia leżaków i parasoli, bar oraz centrum sportów wodnych. Kąpielisko jest bardzo lubiane przez rodziny z małymi dziećmi ze względu płytkie wody, delikatne fale i łagodne zejście do morza. Plaża jest dobrze skomunikowana z Argostoli (40 km) oraz Lixouri  (10 km).

Piaszczyste plaże na Itace

Itaka to niewielka wyspa położona tuż u wybrzeży Kefalonii. Obszar Itaki jest jednym z najbardziej malowniczych w całej Grecji. Według podań mitologicznych na Itace urodził się słynny Odyseusz, który był także jej królem. Podobnie jak inne wyspy z basenu Morza Jońskiego charakteryzuje się bujną roślinnością, górzystym ukształtowaniem oraz pięknymi plażami. Stolica Itaki czyli Wati jest to bardzo piękne i malownicze miasteczko z kolorowymi dwupiętrowymi rezydencjami skupionymi wokół niewielkiego portu. Oprócz dosyć nowoczesnego miasta, reszta małych wiosek na Itace zachowała swój autentyczny charakter i została nietknięta przez masową turystykę. Itaka jest więc idealnym miejscem dla osób szukających ciszy i beztroskiego wypoczynku.

1. Plaża Loutsa na Itace

Na Itace funkcjonuje kilkanaście plaż, jednak większość jest żwirkowa. Jedyne piaszczyste kąpielisko nazywa się Loutsa i znajduje się 5 km na wschód od stolicy wyspy (droga na piechotę zajmuje nie więcej niż 20 minut). Plaża jest niewielka i malowniczo położona przy wejściu do zatoki. Otaczają ją drzewa oliwne. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole.

Piaszczyste plaże Zakynthos

Wyspa Zakynthos słynie z bogactwa naturalnego, pięknych krajobrazów i rajskich plaż. Najchętniej odwiedzane i dobrze zorganizowane plaże znajdują się na wschodnim wybrzeżu. Zachodnia strona Zakynthosu jest raczej dzika i słabo uczęszczana. Na południu w okolicach plaż Laganas i Gerakas swoje siedlisko ma zagrożony gatunek żółwia Caretta Caretta. Doskonałych, piaszczystych plaż jest na wyspie ponad dwadzieścia. Więcej informacji na temat tej wsypy znajdziecie w naszym artykule „Co warto zobaczyć na wyspie Zakynthos? Najpiękniejsze plaże oraz atrakcje turystyczne”.

1. Plaża Navagio na Zakynthos

Navagio nazywana także Zatoką Wraku to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych plaż nie tylko na Zakynthos, ale także w całej Grecji. Jest to z pewnością najczęściej fotografowane miejsce na wyspie. Znajduje się na północnym zachodzie Zakynthosu. Pośrodku złocistej plaży odgrodzonej od lądu pionowymi klifami spoczywa na wpół pogrzebany wrak statku. Co prawda nie jest to jakiś stary żaglowiec, a zwyczajny statek przemytników tytoniu, który w latach 60.XX w. osiadł na mieliźnie, jednak widok jest olśniewający. Zwłaszcza z góry, z tarasu widokowego, do którego prowadzi nowa droga z Volimes. Na plażę można dopłynąć statkiem wypływającym z portu Agios Nikolaos a także wielu kurortów na południu wyspy.

2. Plaża Gerakas na Zakynthos

Piaszczysta plaża Gerakas znajduje się na samym południu wyspy, 18 km od stolicy Zakinthos. To właśnie te okolice upodobał sobie zagrożony gatunek żółwi Caretta Caretta. W okresie lęgowym zabronione jest przebywanie na plaży w nocy od zachodu do wschodu słońca. Plaża Gerakas jest jednym z najwspanialszych przykładów zachwycających krajobrazów tej wyspy. W pobliżu znajduje się kilka bezpłatnych parkingów, a przed samym wejściem na plażę można wypożyczyć leżaki i parasole.

3. Plaża Porto Zoro na Zakynthos

Plaża Porto Zoro znajduje się (podobnie jak plaża Gerakas) na półwyspie Vasilikos na samym południu Zakynthosu. Jest to bardzo spokojne i urokliwe miejsce. Plaża ma piękny złoty piasek, a z morza wyłaniają się ciekawe formacje skalne. Kąpielisko Porot Zoro należy do jednego z mniej obleganych. Warto popływać z maską i rurką, gdyż przy brzegu żeruje wiele ciekawych rybek.

4. Plaża Agios Nikolaos na Zakynthos

Agios Nikolaos znajduje się na samej północy wyspy. Swą nazwę zawdzięcza kapliczce Świętego Mikołaja usytuowanej po lewej stronie plaży. Plaża jest bardzo szeroka i chętnie uczęszczana przez masy turystów. W pobliżu znajduje się przyjemna restauracja i bar. Agios Nikolaos jest najchętniej wybierana przez ludzi młodych i rodziny.

5. Plaża Tsilivi na Zakynthos

Plaża Tsilivi znajduje się przy miejscowości o tej samej nazwie kilka kilometrów od stolicy wyspy. Kurort Tsilivi jest jednym z najpopularniejszych na Zakynthosie. Infrastruktura turystyczna jest tutaj bardzo bogata i w sezonie może pomieścić tysiące urlopowiczów (mnogość hoteli, pensjonatów, apartamentów, barów, dyskotek, restauracji). Piaszczysta plaża Tsilivi jest bardzo chętnie odwiedzana przez ludzi młodych oraz rodziny z dziećmi.

6. Plaża Laganas na Zakynthos

Plaża Laganas znajduje się na samym południu wyspy. Kurort Laganas jest najpopularniejszym ośrodkiem na całej wyspie, uwielbianym zwłaszcza przez młodych ludzi. Sama plaża jest szeroka i piaszczysta, a morze płytkie nawet po zapuszczeniu się daleko w głąb. Przy plaży jest mnóstwo barów, restauracji i kawiarni. Dodatkową atrakcją jest maleńka wysepka Agios Sostis, na którą można się dostać przechodząc po drewnianym pomoście.

Koniecznie zobaczcie także:

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 2 Wyspy Dodekanezu (Rodos, Kos, Karpatos, Simi)

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 3 Wyspa Kreta

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 4 Wyspa Evia

PODSUMOWANIE:

  • Wyspy Jońskie słyną z pięknej natury, bujneje roślinności, stromych białych klifów oraz piaszczystych plaż.
  • Spośród Wysp Jońskich najwięcej piaszczystych plaż znajduje się na Korfu.
  • Jedną z większych piaszczystych plaż na Korfu jest Glifada. Wyróżnią ją miękki, drobny piasek oraz duża czystość.
  • Najbardziej zjawiskową plażą w Archipelagu Wysp Jońskich jest Navagio Beach zwana Zatoką Wraku na wyspie Zakynthos. 
  • Na Zakynthos swoje lęgowiska ma chroniony gatunek żółwi Caretta Caretta. Aby zwierzeta te mogły się w spokoju rozmnażać, niektóre plaże na południu wyspy są zamkniętę dla turystów po zachodzie słońca.
  • Wyspa Lefkada jest idealnym miejscem dla osób szukających spokoju i kontaktu z piękną przyrodą.
  • Spośród plaż Lefkady najpiękniejszymi są Egremni i Porto Katsiki.
  • Największą powierzchniowo wyspą Archipelagu Jońskiego jest Kefalonia.
  • Najbardziej znaną plażą na Kefalonii jest Myrtos, gdzie kręcono sceny do filmu „Kpitan Corelli”.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *