Gdzie pojechać na wakacje w Chorwacji?

Z całą pewnością całe chorwackie wybrzeże jest przepiękne i klimatyczne. Woda jest tu wyjątkowo przejrzysta a plaże czyste i zadbane. Na brak słońca oraz zabytków również nie można narzekać. Urokliwych i dobrze rozwiniętych turystycznie miasteczek jest naprawdę mnóstwo. Niezależnie, które z nich wybierzemy na wakacje, możemy być pewni, że będą one udane. Miasta w Chorwacji są wyjątkowo urokliwe i klimatyczne. Poniżej prezentuje ranking chorwackich miejscowości, które moim zdaniem są najlepsze na wypoczynek. Więcej na temat chorwackich atrakcji znajdziecie na blogu „TOP 10. Co trzeba zobaczyć będąc w Chorwacji?„.

Rovinj 

To jedna z większych miejscowości wypoczynkowych na zachodzie półwyspu Istria. Turystów zachwyca jego romantyczna zabudowa, piękne położenie wśród kilkunastu przybrzeżnych wysepek oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa i rozrywkowa. Całe wybrzeże, na którym leży Rovinj urzeka śródziemnomorską przyrodą i daje możliwość uprawiania różnych sportów wodnych.

Opatija

To miejscowość w Istrii niedaleko Rijeki w północnej Chorwacji. Jest zarówno kurortem jak i jednym z bardziej znanych uzdrowisk. Dogodne położenie nad  Zatoką Kvarnerską czyni miasto bardzo atrakcyjnym turystycznie chorwackim ośrodkiem. Na podróżnych czekają 4 kąpieliska miejskie, liczne kluby, bary i restauracje.

Baska

To najbardziej znane miasteczko na największej chorwackiej wyspie Krk. Usytuowane jest w jej południowej części w rozległej zatoce. Może pochwalić się unikatowo długą jak na Chorwację bo aż 2 km Rajską Plażą oraz pięknym górskim pasmem opadającym do Adriatyku.

Cres

To największa miejscowość na wyspie o tej samej nazwie. Ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczna. To urzekające miasteczko, swoją urodę zawdzięczą weneckim wpływom, widocznym na każdym kroku w jego architekturze. Wyspa idealnie nadaje się do aktywnego wypoczynku jak i do plażowania.

Lopar

To mała miejscowość leżąca nad zatoką o tej samej nazwie na wyspie Rab. Słynie z długiej, piaszczystej plaży – jednej z piękniejszych w całej Chorwacji. Cisza, spokój oraz łagodne zejście do morza czynią Lopar idealnym miejscem w Chorwacji dla rodzin z dziećmi.

Pag

To największa miejscowość wyspy o tej samej nazwie. Miasto położone jest po obu stronach zatoki wewnątrz wyspy. Odróżnia się od innych miejsc w Chorwacji swoim surowym, ale jakże pięknym krajobrazem. Wyspa słynie ze specjałów gastronomicznych z sera i baraniny, lokalnego wina oraz wyrobu koronek.

Vodice

To bardzo popularna wśród Polaków miejscowość leżąca na północ od Szybenika w Dalmacji. Nazwa miasteczka pochodzi od źródlanej wody, która była eksportowana z tego miejsca jeszcze do końca XIX w. Jest idealnym miejscem dla amatorów nurkowania, wędkarstwa czy jazdy na rowerze. Vodice jest dogodną bazą wypadowa do zwiedzenia: Splitu, Trogiru, Parku Krka oraz Dubrownika czyli najpopularnijeszych miejsc i miast w Chorwacji.

Primosten

To miejscowość leżąca między Szybenikiem a Trogirem w Dalmacji. Zabytkowe stare miasto położone jest na półwyspie, natomiast nowsza część Primostenu rozlokowana została na ladzie. Primošten słynie z uprawy winorośli i drzew oliwnych. To chorwackie miasto może pochwalić się dwiema dużymi plażami. Uroku krajobrazowi dodają także leżące nieopodal wyspy: Smokovica i Maslinovik.

Omis

To przepięknie usytuowane miasteczko w Środkowej Dalmacji niedaleko Splitu. Swój niepowtarzalny krajobraz zawdzięcza położeniu przy ujściu rzeki Cetiny tworzącej swoisty kanion u podnóża masywu górskiego. Stare miasto to urokliwe, wąskie uliczki z mnóstwem restauracji, kawiarni i sklepików. W Omišu jest bardzo ładny port oraz doskonały punt widokowy w twierdzy Starigrad. Cała riwiera omiska jest dogodnym miejscem wypoczynku dla aktywny turystów oraz spragnionych słońca plażowiczów.

Brela

To jedna z bardziej urokliwych miejscowości na Riwierze Makarskiej. W zasadzie to właśnie od Breli zaczyna się ten najpopularniejszy wśród turystów 60 km kawałek chorwackiego wybrzeża. Miasteczko może pochwalić się jednym z czystszych w kraju kąpielisk odznaczonych symbolem Błękitnej Flagi. Magazyn Forbs uznał kiedyś plażę w Breli za jedną z najpiękniejszych na całym świecie! Na bazę noclegową składają się zarówno hotele, domy wypoczynkowe, pensjonaty jak i apartamenty.

Jelsa

To miejscowość wypoczynkowa w Chorwacji na wyspie Hvar. Jest to piękne miasteczko położone w środkowej części wyspy między dwoma jej największymi szczytami. Miasto i port otoczone są z każdej strony wspaniałą śródziemnomorską roślinnością. Na starówce znajduje się wiele ciekawych historycznie i architektonicznie budynków. Do najbardziej znanych imprez Jelsy należy Święto Wina.

Korcula

To stolica wyspy o tej samej nazwie na południu Dalmacji. To chorwackie miasto ma bogate dziedzictwo kulturalne i długą morską tradycję. Stare miasto zostało wybudowane na cyplu i otoczone grubymi murami miejskimi. W Korčuli urodził się Marco Polo – można zwiedzić jego dom, w którym dziś mieści się muzeum poświęcone temu sławnemu podróżnikowi.

PODSUMOWANIE:

  • Jeśli chcesz wypoczywać na północy Chorwacji w Istrii wybierz miejscowość Rovinj lub Opatija.
  • W Środkowej Chorwacji najlepiej udać się do Vodice, Primosten lub Omis.
  • Jedną z najbardziej urokliwych miejscowości na Riwierze Makarskiej jest Brela.
  • Z chorwackich wysp polecamy wypoczynek na Hvar, Korcula, Pag, Krk, Cres i Rab.
  • Najpiękniejsza piaszczysta plaża w Chorwacji jest w miejscowości Lopar na wyspie Rab.
  • Całe chorwackie wybrzeże od Istrii po Dalmację Południową jest usiane tysiącami urokliwych miejscowości wypoczynkowych.
  • Chorwackie miejscowości to przede wszystkim miasta nad morzem, wybudowane w charakterystycznym dla tego rejonu Bałkanów stylu.
  • Większe miasta w Chorwacji jak i małe chorwackie miejscowości co roku cieszą się niezwykłą popularnością turystów z całej Europy.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *