Jakie są najpiękniejsze plaże w Albanii? Gdzie warto wypoczywać na albańskim wybrzeżu?

Albania to niezwykle piękny kraj, mogący poszczycić się prawie 400 km różnorodnego wybrzeża. Turyści odwiedzający to bałkańskie państwo, mają do wyboru aż dwa ciepłe morza i mnogość piaszczystych i żwirowych plaż. Jedną z najbardziej popularnych jest plaża Durres znajdująca się w albańskim kurorcie o tej samej nazwie. Z kolei za najpiękniejsze uważane są plaże Ksamil, Sarandy i innych kurortów nad Morzem Jońskim.

1. Plaża w Durres w Albanii

Plaża w Durres położona jest nad Adriatykiem, zaledwie 39 km od Tirany. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych plaż w Albanii. Jest ona piaszczysta, szeroka i ciągnie się na długości 6 km. Dzięki łagodnemu zejściu do wody i płytkiemu morzu przy brzegu, plaża w Durres jest bezpieczna i polecana dla rodzin z dziećmi. Kąpielisko posiada dobrze zorganizowany serwis plażowy. Zobaczcie także wpis „Albania w pigułce. Wszystko co trzeba wiedzieć o Republice Albanii”.

2. Plaża Vlora w Albanii

Vlora to drugi największy port w kraju i jeden z najważniejszych kurortów albańskiej turystyki. Na obszarze wokół plaży, w pobliżu miasta, znajduje się wiele nowoczesnych hoteli oraz innych obiektów, takich jak bary, restauracje, kluby i kawiarnie. Plaża Vlora jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk na styku Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Okolice miejscowości obfitują w różnorodne plaże – zarówno piaszczyste z łagodnym zejściem do morza, jak i kamieniste czy nawet skaliste, urokliwe zatoczki. W tej części wybrzeża znajduje się jedyna albańska wyspa – Sazan. Na południe od Vlory funkcjonuje niedawno wybudowany port jachtowy w Orikum.

3. Plaża Saranda w Albanii

Miasto Saranda położone jest nad Morzem Jońskim na południu Albanii, zaledwie 9 km od greckiej wyspie Korfu. Codzienne połączenia promowe między tymi dwoma krajami czynią z Sarandy niezwykle atrakcyjny kurort. Ale Saranda to nie tylko port, to przede wszystkim bardzo lubiane kąpielisko, z ładną plaża oblaną błękitnym morzem. Miejscowość otaczają zbocza górskie Mali i Gjerë co robi niesamowite wrażenie. Więcej o Sarandzie znajdziecie we wpisie „Najważniejsze miejsca i atrakcje turystyczne w Albanii, które trzeba zobaczyć”.

 4. Plaża Ksamil w Albanii

Ksamil to piękna miejscowość turystyczna położona na samym południu Albanii, zalewdie 4 km od wyspy Korfu. To najbardziej egzotyczne miejsce w tej części Europy. Krajobrazy Ksamil bardzo często są porównywane do rajskich Karaibów. Wszystko to za sprawą zjawisko pięknych, piaszczystych plaż, otoczonych turkusowego morzem jońskim. Wokół Ksamil znajdują urokliwe, małe wysepki pokryte śródziemnomorską roślinnością, na które można dopłynąć wypożyczonym rowerem wodnym albo łódką. W pobliżu miejscowości znajduje się stanowisko archeologiczne Butrint, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 5. Plaża Dhermi w Albanii

Dhermi to niewielka miejscowość turystyczną położona na Riwierze Albańskiej między Vlorą a Sarandą. Miasteczko staje się coraz bardziej popularnym i modnym miejscem na albańskim wybrzeżu. Młodych ludzi sprowadza do Dhermi bogate życie nocne z mnóstwem klubów, barów i dyskotek. Jednak najważniejszym magnesem, który przyciąga do Dhermi coraz więcej turystów są przepiękne, długie, szerokie plaże, piaszczyste i żwirkowe. Kąpieliska są oddzielone od siebie różnorodnymi formacjami skalnymi. Wody Morza Jońskiego są tej części Albanii niezwykle czyste i ciepłe.

 6. Plaża Gjipe w Albanii

Gjipe to długi na 800 metrów kanion położony niedaleko miejscowości Dhermi. Od kanionu wzięła swoją nazwę piękna, piaszczysta plaża. Do plaży Gjipe nie dojedziemy samochodem osobowym. Po zostawieniu auta na parkingu czeka nas 2,5 km marsz. Wysiłek dojścia do celu jest jednak wart swojej ceny. Miejsce to jest rajem dla lubiących nurkować, dzięki podwodnym jaskiniom i czystemu morzu. Plaża Gjipe jest niezwykle piękna, kameralna i spokojna.

 7. Plaża Himara w Albanii

Himara to miasteczko w Albanii nad Morzem Jońskim, położone w malowniczej okolicy gór Llogara. Plaża Himara chociaż kamienista, jest niezwykle urodziwa i ma łagodne zejście morza. Himara ma bardzo dobrze rozwinięty serwis plażowy z wypożyczalnią leżaków i parasoli. W miejscowości znajduje się wiele restauracji i barów, oferujących bardzo korzystne ceny.

PODSUMOWANIE:

  • Jedna z największych i najpopularniejszych plaża w Albanii leży w kurorcie Durres.
  • Plaża Durres jest długa i piaszczysta.
  • Bardzo modną miejscowością wypoczynkową wśród młodych ludzi jest albańskie Dhermi.
  • Vlora obfituje w różnorodne plaże od piaszczystych po kamieniste.
  • Najbardziej rajskim zakątkiem w kraju jest plaża Ksamil nazywana Albańskimi Karaibami.
  • Plaża Gjipe jest idealna dla osób lubiących snorkeling i nurkowanie ze względu na podwodne jaskinie i czyste morze.
  • Albania posiada dwa morza Adriatyckie i Jońskie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *