Co trzeba zobaczyć w Chinach? Najważniejsze miejsca i atrakcje turystyczne.

Chiny to najludniejsze państwo na świecie, które od lat jest potęgą gospodarczą. Ogromny teren jaki zajmuje Chińska Republika Ludowa determinuje wielką różnorodność tego kraju. Chiny mają aż 3 strefy klimatyczne: zwrotnikowa, podzwrotnikowa i umiarkowana. Kraj ma do zaoferowania tak ogromną liczbę atrakcji  turystycznych, że nie sposób je wszystkie wymienić. W Chinach jest aż 50 obiektów wpisanych na  prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co daje temu państwu drugie miejsce na świecie zaraz po Włoszech. Poniżej przedstawiam najważniejsze atrakcje jakie trzeba zobaczyć będąc w Chinach.

1. Pekin i Zakazane Miasto

Pekin jest stolicą Chin od ponad 700 lat. Bogaty w atrakcje historyczne jak i nowoczesne kompleksy i budowle. Jednym z obowiązkowych miejsc do zobaczenia w stolicy jest Zakazane Miasto czyli największy na świecie kompleks pałacowy wpisany na prestiżową Listę UNESCO. Położony w samym sercu Pekinu pałac był rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing.

 

2. Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to budowla, o której chyba każdy słyszał. Największa atrakcja Państwa Środka, symbol Chin. Mur liczy ponad 21 tys. km długości co czyni go najokazalszą budowlą tego typu na świecie. Powstał aby chronić Chiny przed najazdem ludów z północy. Wielki Mur Chiński tak naprawdę składa się z kilku odcinków, które budowano w różnych czasach. Najpopularniejszy, odrestaurowany fragment muru znajduje się pod Pekinem, między pasmem wzgórz Badaling.

3. Rezerwat Pandy Wielkiej w Syczuanie

Chengdu to stolica prowincji Syczuan i zarazem największe skupisko Pand Wielkich w Chinach. Niebywałą atrakcją tego miejsca jest fakt, że te piękne zwierzęta można oglądać w ich naturalnym środowisku. W Chengdu znajduje się nie tylko rezerwat, ale także muzeum Pandy Wielkiej. Dużą atrakcją regionu jest także popularna nie tylko w Azji kuchnia syczuańska z daniami takimi jak kurczak gongbao i pikantnym hotpot. 

4. Terakotowa Armia w Xi’an

Xi’an było pierwszą stolicą zjednoczonych Chin. Rozsławione za sprawą starożytnego Jedwabnego Szlaku, który w tym mieście brał swój początek. Dziś miasto jest tak chętnie odwiedzane głównie za sprawą Muzeum Armii Terakotowej czyli jednego z największych stanowisk archeologicznych na świecie. Terakotowa Armia to nic innego jak naturalnej wielkości figury zrobione z wypalonej gliny czyli terakoty. Ponad 7,5 tys. posagów zostało wykonanych na polecenie cesarza Qin Shi, aby strzec jego życia po śmierci.

5. Miasto Hangzhou oraz plantacja herbaty

Hangzhou to jedno z najbardziej malowniczych chińskich miast, którego pięknem zachwycił się sam Marco Polo. Znajduje się w nim wiele zabytkowych świątyń, urokliwych parków oraz Narodowe Muzeum Herbaty. Największą atrakcją Hangzhou jest bez wątpienia rejs statkiem po Jeziorze Zachodnim. Okoliczne wzgórza skrywają plantacje najlepszej na świecie zielonej herbaty – Longjing.

6. Szanghaj i Suzhou

Szanghaj to jedno z największych i najnowocześniejszych miast nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie. Ma supernowoczesne centrum biznesowe, ogromy port, giełdę papierów wartościowych, zabytkową promenadę z czasów kolonialnych, malownicze ogrody, a nawet Disneyland. Pod Szanghajem znajduje się malownicze miasteczko Suzhou nazywane Wenecją Wchodu. Miasto słynie z przepięknych ogrodów, które pochodzą jeszcze z XIV w.  oraz z Muzeum Jedwabiu.

7. Guilin i Yangshuo

Gulilin to egzotyczne miasto leżące w południowo-wschodnich Chinach. Jest uważane za miejsce magiczne i wyjątkowe ze względu na piękną przyrodę. Guilin to jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w całym kraju. Miasto otaczają dwie rzeki, cztery jeziora oraz krasowe wzgórza. Przepiękny widok na okolicę roztacza się z Fubo – czyli wzgórza ujarzmiającego fale. Czterogodzinny rejs rzeką Li prowadzi do miasteczka Yangshuo uroczego miejsca otoczonego pięknymi wzniesieniami, polami ryżowymi i owocowymi gajami. Lokalni mieszkańcy do połowu ryb do dziś używają kormoranów.

8. Hong Kong i Makao

Hong Kong i Makao to dwa specjalne regiony administracyjne Chin znajdujące się na wschodnim wybrzeżu kraju nad Morzem Południowochińskim. Miasta w linii prostej dzieli zaledwie 60 km co w warunkach chińskich jest odległością bardzo małą. Hong Kong to dawna kolonia brytyjska. To miejsce wielu kontrastów, zlepek wielu kultur, potęga gospodarcza oraz unikatowa przyroda. Aby zaoszczędzić niewielki teren, na którym leży Hong Kong wybudowano tu wiele supernowoczesnych drapaczy chmur. Z kolei Makao było dawną kolonią portugalską. Stosunkowo niedawno bo dopiero w 1999 roku zostało przekazane w ręce Chin. Jest to jeden z najbogatszych regionów na świcie. Gospodarka opiera się tu w głównej mierze na turystyce i hazardzie. Makao jest jedynym miejsce w Chinach gdzie obywatele mogą legalnie uprawić hazard.

9. Wisząca Świątynia Xuan Kong Si

Świątynia Xuan Kong Si znajduje się w północno-wschodnich Chinach około 300 km od Pekinu. Ta niecodzienna budowla została stworzona ponad 1500 lat temu przez mnichów buddyjskich. Tak specyficzne umiejscowienie klasztoru było determinowane względami praktycznymi, aby chronić świątynię przez powodziami, śnieżycami i nadmiernym słońcem. W klasztorze z powodzeniem współistnieją i są praktykowane wszystkie trzy najpopularniejsze w Chinach religie czyli buddyzm, taoizm i konfucjanizm.

10. Góry Tianmen

Góry Tianmen znajdują się w parku narodowym o tej samej nazwie w środkowych Chinach. To prawdziwy cud natury, którego najwyższy punkt ma 1500 m n.p.m. Góry prawie w całości pokryte są zielenią. Na ich terenie znajduje się „Brama do nieba” czyli najwyżej położona grota na świecie. To ogromne, bo liczące ponad 130 m wysokości okno skalne, jest nie lada atrakcją turystyczną. Na szczyt prowadzi najdłuższa na świecie kolejka linowa. Największą atrakcją tego miejsca jest zawieszona nad przepaścią trasa widokowa, która w niektórych miejscach ma szklaną podłogę.

11. Wąwóz Skaczącego Tygrysa

Wąwóz Skaczącego Tygrysa to nazwa charakterystycznego, wąskiego kanionu na rzece Jangcy w południowo-zachodnich Chinach. Kanion leży w prowincji Yunnan. Wąwóz przecinają pionowe, liczące ponad 5000 m wysokości Góra Haba i Śnieżna Góra Nefrytowego Smoka. Na turystów czeka doskonała, ponad 25 kilometrowa trasa trekkingowa, usiana rwącymi wodospadami.

12. Klasztor Shaolin

Klasztor Shaolin to buddyjska świątynia licząca ponad 1500 lat. Jest kolebką sztuk walki. Sławę zyskała za sprawą indyjskiego mnicha Bodhidharma, który zrobił w Shaolin swoistą akademię treningową. W klasztorze do dnia dzisiejszego rezydują prawdziwi mnisi. W 2010 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wokół klasztoru funkcjonuje ogromna liczba prywatnych szkół sztuk walki, kształtując w ten sposób przemysł całego regionu.

13. Budda w Leshan

Wielki Budda z Leshan znajduje się w prowincji Syczuan u zbiegu trzech chińskich rzek.  Wykuty w skale posąg liczy aż 71 metrów wysokości. Prace nad statuą trwały ponad 90 lat. Wysiłki tysięcy robotników zostały docenione ponad 1000 lat po ukończeniu prac, kiedy to w 1996 roku posąg Buddy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielkość Buddy z Leshan dotyczy nie tylko jego ogromnych rozmiarów, ale także kunsztu wykonania. Sukcesem architektonicznym posągu jest niecodzienny system drenażowy (rynny i kanały ukryte na głowie i ramionach), który chroni Buddę przed deszczem.

14. Zapora na rzece Jangcy – Tama Trzech Przełomów

Tama Trzech Przełomów to ogromna zapora i zarazem największa na świecie elektrownia wodna. Zapora na rzece Jangcy znajduje się w prowincji Hubei  w środkowych Chinach. Koszt budowy tamy szacuje się na 37 miliardów dolarów. Konsekwencją powstania Zapory Trzech Przełomów stało się przymusowe przesiedlenie ponad miliona ludzi. Całkowitemu zatopieniu uległ obszar 17 dużych miast, 140 miasteczek i ponad 3000 wsi.

15. Groty Yungang

Groty Yungang leżą w chińskiej prowincji Shanxi niedaleko miasta Datong. Jest to kompleks skalnych świątyń buddyjskich. Od 2001 roku jaskinie Yungang znajdują się na Liście  Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród 252 grot znajduje się ponad 50000 skalnych rzeźb. Największa z nich to ponad 17 metrowy Budda.

 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.