Niewielka wyspa Kos jest w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych miejsc w słonecznej Grecji. Znajduje się ona w archipelagu Dodekanezu w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego tuż u wybrzeży tureckiego Bodrum. Choć Kos jest bardzo chętnie odwiedzany (zwłaszcza latem), to nie brakuje tutaj miejsc spokojnych, w których można się zrelaksować z dala od masowej turystyki. Baza hotelowa jak i plaże są bardzo różnorodne, przez co każdy odwiedzający znajdzie dla siebie coś ciekawego. Poprzez swoje dogodne położenie, na Kos panują idealne warunki termiczne. Sezon turystyczny trwa od maja aż do końca października. Lata są w zasadzie bezdeszczowe. Od czerwca do września możemy liczyć na 10-12 godzin słonecznych w ciągu dnia. Załoga biura podróży Pin Travel miała przyjemność odwiedzić Kos końcem października 2017 roku kiedy to panowały temperatury powietrza przekraczające 20 stopni Celsjusza. Zapraszamy także na bloga „Najpiękniejsze wyspy greckie, gdzie na wakacje do Grecji”.

Wyspa Kos jest ojczyzną Hipokratesa

To właśnie na tej małej wyspie przyszedł na świat słynny Hipokrates czyli ojciec współczesnej medycyny. Ten wielki grecki lekarz zdobył wszechstronne wykształcenie u najwybitniejszych nauczycieli tamtych czasów. Za młodu zdobył gruntowną wiedzę dzięki podróżom i studiom zagranicznym. Po powrocie na Kos rozpoczął proces analizy całej wiedzy, jaką uzyskał dzięki swoim wycieczkom. Wziął się za kierowanie szkołą medyczną w mieście Kos, kształcąc w ten sposób przyszłych lekarzy. Szybko sława Hipokratesa rozprzestrzeniała się po całej Grecji niczym pożar. Z każdego zakątka półwyspu przychodziły wezwania o jego usługi. Do czasów współczesnych pozostała nam tzw. przysięga Hipokratesa czyli ślubowanie składane przez przyszłych lekarzy.

Zakwaterowanie na Kosie

Kos jest bardzo dobrze rozwiniętą wyspą pod względem infrastrukturalnym. Na przybywających turystów czeka praktycznie każdy rodzaj zakwaterowania, od luksusowych resortów uzdrowiskowych po tradycyjne pensjonaty. Do najlepszych sieci hotelowych na wyspie należy zaliczyć hotele Mitsis i Kipriotis. Wokół miasta Kos jest wiele popularnych plaż oraz funkcjonujących nieopodal hoteli i apartamentów, w szczególności plaże Tigaki, Lambi i Psalidi. Po południowej stronie wyspy najpopularniejszymi miejscami są Kardamena i Kefalos, oferujące szeroki wachlarz możliwości zakwaterowania. Mastihari i Marmari są również miłymi miejscami na pobyt podczas wakacji na wyspie Kos.

Plaże na Kos

Plaże na Kos są jednymi z najpiękniejszych w archipelagu Dodekanezu. Większość plaż na wyspie Kos jest piaszczysta i ma krystalicznie błękitne wody. Wiele plaże jest zorganizowanych (wypożyczalnie leżaków, możliwość uprawiania sportów wodnych, prysznice, tawerny) należą do nich popularne Kardamena, Agios Stefanos, Kefalos i Lambi, podczas gdy inne plaże są zaciszne i często odwiedzane przez naturystów. Szczegóły na temat plaż na wyspie Kos znajdziecie na blogu „Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 2 Wyspy Dodekanezu (Rodos, Kos, Karpatos, Simi)”.

Zwiedzanie wyspy Kos

Kos leży w centrum archipelagu Dodekanezu i jest jedną z najpopularniejszych greckich wysp. Piaszczyste plaże i bogata historia to dwa główne czynniki przyciągające na Kos. W większych kurortach turystycznych funkcjonuje także bogate życie nocne, dzięki czemu także spragnieni rozrywek urlopowicze znajdą coś dla siebie. Na wyspie znajduje się wiele ciekawych miejsc, w tym imponujące Sanktuarium Asklepiosa, starożytna agora, wenecki zamek w mieście Kos i twierdza w Antimachii. Warto pojechać także do uroczej, malowniczej wioski Zia. Istnieje również możliwość wybrania się na wycieczkę promem z miasta Kos do kurortu turystycznego Bodrum w Turcji (potrzebne ważne paszporty).

Sporty wodne na Kosie

Ze względu na silne wiatry, które niemal codziennie wieją w niektórych miejscach na wyspie, Kos jest idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu. Bardzo popularnymi miejscami do spróbowania tego typu sportów ekstremalnych są Mastihari, Kefalos, Agios Stefanos, Psalidi i Lamb. Tutaj odwiedzający mogą znaleźć ośrodki windsurfingowe, które oferują kursy dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowanie oraz wypożyczyć niezbędny sprzęt. Wulkaniczne pochodzenie Kos nadało charakterystyczną cechę wybrzeżu wyspy, tworząc wiele podwodnych jaskiń i raf idealnych do nurkowania. Bardzo popularnymi miejscami do nurkowania na Kos są Thermal Springs i Archway Tunnel, a także organizowane są rejsy na okoliczne wysepki.

Sporty lądowe na Kosie

Jazda konna na Kosie może być świetnym i pełnym przygód przeżyciem. Piękna przyroda i umiarkowany klimat stwarzają dogodne warunki do jeździectwa. Sport ten można uprawiać w formie konnych wycieczek dla rodzin, dzieci lub par. Wycieczki konne mogą odbywać się na wsi lub nad morzem. Dzięki swojemu specyficznemu ukształtowaniu Kos jest idealnym miejscem do jazdy na rowerze.  Wyspa jest w zasadzie płaska a jedyne większe wzniesienia znajdują się w centralnej części Kosu. Dla turystów przygotowano wiele ciekawych tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

Sporty powietrzne na Kosie

Kos jest idealnym miejscem dla osób lubiących poczuć adrenalinę na najwyższym poziomie. Na wyspie można skorzystać z paralotniarstwa oraz ze skoków ze spadochronem. Wystarczy tylko wyobrazić sobie jak wspaniale wygląda Morze Egejskie z lotu ptaka. Są to sporty gwarantujące niezapomniane doświadczenia pozostające w pamięci do końca życia.

Na temat innych najpiękniejszych wysp greckich piszę także na blogu: atrakcje Krety, atrakcje Rodos, atrakcje Zakynthos, atrakcje Evii.

PODSUMOWANIE:

  • Kos jest jedną z najpopularniejszych greckich wysp.
  • Sezon turystyczny trwa na wyspie od maja aż do końca października.
  • Kos jest ojczyzną słynnego Hipokratesa.
  • Do najlepszych hoteli należą te należące do sieci Mitsis i Kipriotis.
  • Na Kosie nie brakuje pięknych, piaszczystych plaż (Marmari, Tigaki, Paradise, Kefalos, Mastichari itd.).
  • Będąc na Kosie należy zwiedzić: stolicę wyspy, świątynię Asklepiosa, wioskę Zia, Ruiny zamku Antimachia.
  • Kos jest idealnym miejscem do uprawiania różnych sportów wodnych, jazdy na rowerze oraz paralotniarstwa.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *