Co zwiedzić na Korfu? Co robić na Korfu? Gdzie spędzić wakacje na Korfu?

Zielone krajobrazy, dziewicze wybrzeże, unikatowe formacje skalne i romantyczna stolica. Wszystko to i wiele więcej można znaleźć na wyspie Korfu, miejscu, które naprawdę nas zachwyciło. Na Korfu można robić mnóstwo rzeczy, nie sposób się tu nudzić. Korfu jest najbardziej wysuniętą na północ grecką wyspą, spośród archipelagu Wysp Jońskich, leżącą bardzo blisko Grecji kontynentalnej i południowej Albanii. Ze względu na bliskość i historię z kontynentalną Europą, wyspa Korfu była właściwie jedną z pierwszych wysp greckich, które doświadczyły masowej turystyki. Dzięki temu na wyspie jest bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna oraz panuje iście kosmopolityczny charakter. Więcej na temat Korfu znajdziecie we wpisie „Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Grecji – część 1 Wyspy Jońskie (Korfu, Lefkada, Kefalonia, Zakynthos)”.

Zwiedzić stolicę wyspy Korfu czyli Kerkyrę

Corfu Town zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2007 roku.  Panowanie Wenecjan na wyspie od XIV do końca XVIII wieku, odbiło swoje piętno w architekturze stolicy Korfu. Miasto bardziej przypomina włoskie niż greckie miejscowości. Uliczki są tutaj ciasno zabudowane pastelowymi kamienicami, wyposażonymi w zdobione okiennice. Wszędzie napotykamy fontanny, urokliwe kawiarenki, tawerny i sklepiki z pamiątkami. Wspaniała architektura oraz klimat sprawiają, że chce się tu spędzać czas. Warto udać się do stolicy Korfu zarówno w dzień jak i po zmroku, aby zobaczyć miasto w dwóch różnych odsłonach. Wejście do Starej Twierdzy kosztuje 6 €, należy pamiętać o solidnych butach i nakryciu głowy, gdyż nie ma w niej zbyt wiele cienia.

Zobaczyć klasztor Vlacherna i Mysią Wyspę

Jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych miejsc na Korfu, biały Klasztor Vlacherna oraz znajdująca się tuż za nim maleńka Mysia Wyspa (Pontikonissi). W dzisiejszych czasach do klasztoru prowadzi niewielka ścieżka nad wodą, co dodatkowo dodaje uroku i niepowtarzalności temu miejscu. Klasztor jest otwarty przez cały rok i przyjmuje wszystkich odwiedzających. W środku klasztoru działa sklepik z pamiątkami, a na rozgrzanych słońcem stopniach schodów wygrzewają się rozleniwione koty.

Wybrać się w rejs po Zatoce Paleokastritsa

Paleokastritsa swoją popularność zawdzięcza pięknej lokalizacji. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się kilka niewielkich zatoczek, a w nich piękne plaże. Czyste, błękitne morze zachęca do pływania i nurkowania. Z portu Paleokastritsa organizowane są rejsy łodzią, na trasie można odwiedzić różne ciekawe groty skalne i jaskinie. To zdecydowanie dobry sposób na poznanie naturalnego piękna tego miejsca. Drugą atrakcją Paleokastritsy jest klasztor, który znajduje się na szczycie wzgórza. Klasztor został założony w 1225 roku, ale obecne budynki pochodzą z XVIII wieku. W pobliżu klasztoru znajduje się małe muzeum z obiektami religijnymi. Aby zakończyć wizytę w klasztorze, można wybrać się na spacer po ogrodzie klasztornym i okolicznych sadach.

Pływać w kanele miłości Canal d’Amour w Sidari

Będąc na północnym krańcu Korfu nie sposób pominąć słynny Canal d’Amour (Love Canal) w miejscowości Sidari, która jest także znanym kurortem turystycznym. Formacje skalne wokół tego obszaru mają niepowtarzalne kształty i są bardzo wyjątkowe. Nic więc dziwnego, że zawsze dużo tu wczasowiczów leżących na plaży lub skaczących z klifów do czystego morza. Wąski kanał wzdłuż glinianych klifów jest nie lada atrakcją całej wyspy, a legenda mówi, że każdy kto go przepłynie szybko weźmie ślub.

Zobaczyć wioskę Kassiopi

Kassiopi to wioska położona wzdłuż dwóch zatok, pomiędzy którymi znajduje się półwysep. Dziś z dawnych czasów pozostały weneckie budynki i urokliwa atmosfera. Półwysep jest w przeważającej części zajęty przez ruiny weneckiego zamku. Wenecjanie zbudowali zamek w XIV wieku na pozostałościach starszej fortecy. Obecnie z tej budowli niewiele zostało, tylko brama ostała się w dobrym stanie. Do Kassiópi co roku przyjeżdża wielu turystów, zwłaszcza Brytyjczyków. Mimo masowej turystyki wioska zachowała swój grecki urok. Szczególnie czuć to poza głównym sezonem wakacyjnym. Najbardziej wyjątkowym budynkiem wioski jest wenecki kościół, na dachu którego zbudowano dwupiętrowy dom. W kościele znajdziesz kilka ładnych ikon.

Zwiedzić Achillion

Austriacka cesarzowa Elżbieta (Sissi) kilka razy odwiedzała Korfu pod koniec XIX wieku i ostatecznie zdecydowała się na budowę na wyspie pałacu. Jego nazwa jest nawiązaniem do Achillesa czyli greckiego bohatera, którego bardzo podziwiała. Odwiedzając Achillion napotkamy oprócz Achillesa, różne postacie z mitologii greckiej, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pałacyku. Po śmierci Sissi pałac zakupił cesarz Wilhelm II. Dokonał pewnych zmian, ale w szczególności skupił się na odnowie pałacowego ogrodu. Drzewa i rośliny zasadzone przez ogrodników i architektów krajobrazu można podziwiać podczas wizyty w pałacowym ogrodzie.

Wdrapać się na Pantokratoras

Pantokratoras ma 906 metrów wysokości i jest najwyższą górą na Korfu, z której rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne wyspy.  Do szczytu można dotrzeć różnymi drogami, w tym dobrze utwardzonymi drogami lub nieutwardzonymi drogami szutrowymi. Wycieczka na szczyt i tak jest tego warta, ponieważ widok z góry jest naprawdę piękny. Przy odrobinie szczęścia można nawet zobaczyć najbardziej wysuniętą na południe część Włoch. Oprócz widoku, warto odwiedzić także Pantokratoras, ze względu na znajdujące się na jego zboczach piękne górskie wioski.

Jeśli nie możecie się zdecydować, gdzie warto spędzić wakacje to koniecznie sprawdźcie bloga „Najpiękniejsze wyspy greckie czyli gdzie wybrać się na wakacje do Grecji?”.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *