Turcja jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji na wakacyjny wypoczynek. Oprócz walorów naturalnych takich jak długie i szerokie plaże oraz ciepłe morze ma do zaoferowanie mnóstwo interesujących miejsc i zabytków. Dodatkowo ciekawe położenie na styku Europy z Azją dodaje temu krajowi wyjątkowego charakteru. Unikatowa kultura, smaczna kuchnia, ciekawa historia zachwycają wszystkich, którzy tu zawitają. Doskonale odnajdą się w Turcji zarówno osoby lubiące zwiedzać ciekawe historycznie i architektonicznie miasta oraz ruiny jak i te, które marzą o błogim lenistwie na plaży czy pięknych panoramicznych widokach jak z pocztówek. Poniżej prezentujemy nasze subiektywne TOP 10 atrakcji turystycznych w Turcji. Jeśli planujesz wakacje w Turcji lub zastanawiasz się czy warto tam w ogóle pojechać to ten ranking będzie dla Ciebie doskonałą pomocą. A jeżeli jesteś zainteresowany tematyką Turcji przeczytaj także „Gdzie pojechać na wakacje w Turcji? Najlepsze kurorty na Riwierze Tureckiej, które warto odwiedzić.” oraz obejrzyj zdjęcia „Fotorelacja z wyjazdu do Turcji.”

1. Pamukkale

Pamukkale to jeden z najsłynniejszych tureckich cudów natury. Słowo to oznacza w języku tureckim „bawełniany zamek”. Białe trawertynowe tarasy, spadają kaskadowo po zboczu, wyglądając jak zaśnieżone pole pośród zielonego krajobrazu. Trawertyn jest skałą osadową, powstałą na skutek wody wypływającej z gorących źródeł. Ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Proces ten trwa już od ponad 14 tysięcy lat. W starożytności na szczycie gorących źródeł, powyżej tarasów, powstało miasto uzdrowiskowe Hierapolis. Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny łaźni, świątyń i innych greckich zabytków, które dostępne są dla zwiedzających. 

2. Hagia Sophia w Stambule

Zlokalizowana w Stambule Hagia Sofia była pierwotnie bazyliką zbudowaną dla cesarza wschodnio-rzymskiego Justyniana w VI wieku n.e., a dopiero po ponad 900 latach została przekształcona w meczet. Świątynia jest uważana za arcydzieło inżynierii i architektury. Największe wrażenie robi masywna kopuła licząca przeszło 31 m średnicy, otoczona delikatnymi minaretami. Okazałe i przepastne freski wnętrza budowli przypominają o dawnej chwale i potędze Konstantynopola. Kościół został splądrowany przez IV wyprawę krzyżową w 1204 r., a meczetem stał się w XV wieku, kiedy Turcy podbili Konstantynopol (obecnie Stambuł). Hagia Sophia została przekształcona w muzeum w 1935 roku i jest obecnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w całej Turcji. 

3. Ruiny starożytnego Efezu

Ruiny Efezu są popularną atrakcją turystyczną na zachodnim wybrzeżu Turcji. Znajdowała się tutaj niegdyś słynna świątynia Artemidy, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, która niestety została zrównana z ziemią na rozkaz arcybiskupa Konstantynopola w 401 roku n.e. Do dnia dzisiejszego zachowały się budynki Teatru Wielkiego i Biblioteki Celsusa. Biblioteka została wzniesiona ok. 125 roku n.e. i mogła pomieścić nawet 12000 zwojów oraz posłużyła jako grobowiec dla Celsusa czyli ówczesnego naczelnika. Fasada biblioteki została starannie zrekonstruowana z oryginalnych elementów w latach 70. XX wieku. Wycieczka krajoznawcza po Efezie zajmuje co najmniej pół dnia. 

4. Kapadocja

Kapadocja jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Turcji, idealnym dla miłośników bajkowych krajobrazów. Surrealistyczne doliny skalne w Kapadocji to marzenie każdego fotografa. Kapadocja powstała na skutek erupcji wulkanu, a dziś jest znana z charakterystycznych form tufowych (skała osadowa), tworzących księżycowy krajobraz, wykutych w skałach domów i kościołów. To także jedno z najlepszych na świecie miejsc na lot balonem. Ponadto w dolinach znajdują się historyczne kościoły z czasów bizantyjskich, gdyż obszar ten był kiedyś ważnym miejscem wczesnego chrześcijaństwa. 

5. Starożytny teatr Aspendos

Aspendos to starożytne grecko-rzymskie miasto w prowincji Antalya słynące z niezwykle dobrze zachowanego teatru. Teatr Aspendos powstał w 155 roku n.e., w czasie panowania rzymskiego cesarza Marka Aureliusza i mógł pomieścić do 20 000 widzów. Ponieważ obszar sceny był później używany jako przydrożna zajazd, był on ciągle naprawiany i dobrze utrzymywany. W ten sposób Teatr Aspendos przetrwał do dziś, nie tracąc prawie żadnych swoich pierwotnych zalet.

6. Dolina Motyli Ölüdeniz

Dla osób lubiących kontakt z naturą, adrenalinę oraz piękne krajobrazy Dolina Motyli jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Turcji. Ölüdeniz to mała wioska położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Morza Egejskiego. Zachwyca piękną piaszczystą plażą skąpaną w wodach błękitnej laguny. Morze w tej części Turcji mieni się wieloma odcieniami turkusu, a laguna pozostaje jednym z najczęściej fotografowanych miejsc nad Morzem Śródziemnym. Ölüdeniz jest również uważane za jedno z najlepszych rejonów na świecie do uprawiania paralotniarstwa ze względu na swoje wyjątkowe, panoramiczne widoki.

7. Góra Nemrut

Nemrut to góra o wysokości 2134 metrów znajdująca się w południowo-wschodniej Turcji, w pobliżu miasta Adiyaman. W roku 62 roku p.n.e. ówczesny król Antioch I zbudował grób-sanktuarium otoczone przez wielkie posągi lwów, orłów oraz różnych greckich i perskich bogów. Od czasów ich powstania olbrzymie głowy zdążyły odpaść z ciał i teraz leżą rozrzucone po całym terenie. Szczyt Góry Nemrut zapewnia wspaniały widok na otaczającą okolicę. Główną atrakcją tego miejsca jest obejrzenie wschodu słońca ze wschodniego tarasu. Promienie nadaja bezcielesnym głowom pięknego pomarańczowego koloru oraz tajemnicy temu miejscu.

8. Zamek w Bodrum

Znajdujący się w mieście Bodrum w południowo-zachodniej Turcji, zamek został zbudowany przez krzyżowców w XV wieku jako Zamek Świętego Piotra. Jest to jeden z najlepiej zachowanych na świecie zabytków z czasów średniowiecza. Obecnie zamek działa jako muzeum, skupiając się głównie na Archeologii Podwodnej. Z jego okien roztacza się widok na wewnętrzną przystań w Bodrum wypełnioną wartymi miliony dolarów statkami, jachtami i żaglówkami.

9. Pergamon

Ruiny Pergamonu, będącego niegdyś potężnym starożytnym miastem, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i co roku zachwycają odwiedzających. Turcja słynie z dużej liczby grecko-rzymskich ruin, ale żadne nie są tak spektakularnie położone jak właśnie Pergamon. To niesamowicie klimatyczne miejsce do zwiedzania, z akropolem i teatrem na wzgórzu oraz roztaczającymi  się pięknymi widokami. Jest to świetne miejsce do odwiedzenia dla osób zainteresowanych historią, kulturą i sztuką starożytnego Rzymu, a także dla każdego konesera pięknych krajobrazów.

10. Plaża Patara

Plaża Patara liczy aż 14 km długości, dzięki czemu jest jednym z najdłuższych kąpielisk w całym rejonie Morza Śródziemnego. Na plaży możemy spotkać tylko starożytne ruiny i wydmy, bez widocznych budynków, z wyjątkiem małej kawiarni. Plaża Patara jest także miejscem lęgowym zagrożonego gatunku żółwia. Ciekawostą jest fakt, że pobliska wioska o tej samej nazwie co plaża była miejscem narodzin św. Mikołaja, biskupa bizantyjskiego z IV wieku, który później przeszedł do historii jako Święty Mikołaj.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.